Stor interesse for forfatter udløser ekstra arrangement
11.10.2021 11:43:44 CEST | Guldborgsund Kommune | Pressemeddelelse

Han skriver både børnebøger og romaner og har vundet flere prestigefulde priser som De Gyldne Laurbær og Kulturministeriets Forfatterpris for børne- og ungdomsbøger. Jesper Wung-Sung er et stort navn og den lokale interesse for ham og hans bøger bliver bestemt ikke mindre af, at romanen ”Kvinde set fra ryggen” tager udgangspunkt i lokalhistorien i Stubbekøbing. Tirsdag den 26. oktober får Stubbekøbing Bibliotek i samarbejde med lokalhistorisk Arkiv og Forening i Stubbekøbing besøg af den populære forfatter. Arrangementet er en del af det fælles projekt ”Historierne bag bogen” med et ønske om at invitere danske forfattere til at fortælle om deres arbejde med arkiver og kilder, der ligger til grund for deres værker. Arrangementet har været udsolgt i ugevis, men efterspørgslen er bestemt ikke blevet mindre af den grund med over 26 personer på venteliste. Derfor udbydes der endnu et arrangement med Jesper Wung-Sung samme dag kl. 16.30.
”Vi vil rigtig gerne imødekomme den store interesse for forfatterarrangementet med Jesper Wung-Sung, og derfor har vi i samråd med Lokalhistorisk Arkiv og Forening valgt at udbyde arrangementet to gange. Det er en helt enestående mulighed at få besøg af så stor en forfatter i de selvsamme omgivelser, som han har foretaget meget af sin research til sin roman i. At efterspørgslen på arrangementet er så stor, er så fantastisk og det glæder vi os meget over”, siger assisterende leder af biblioteket Sonja Christina Rasmussen.
I sit foredrag fortæller Jesper Wung-Sung om arbejdet med sin roman ”Kvinde set fra ryggen”, der handler om Vilhelm Hammershøis kone, den unge Ida Ilsted fra Stubbekøbing, som bliver den store malers livsledsagerske og foretrukne model. Undervejs kommer han også ind på kunst, følelser og om hvordan ”Kvinde set fra ryggen” er forbundet med romanen ”En anden gren”, om Jesper Wung-Sungs egne oldeforældre, San og Ingeborg Wung-Sung.
Du kan læse mere om foredraget og købe billetter til det ekstra foredrag fra i dag, mandag den 11. oktober kl. 12.00.
Kontakter
Assisterende leder af biblioteket, Sonja Christina Rasmussen, telefon 2518 0691
Bibliotekar Peter-Clement Elmhøj Woetmann, telefon 5473 1679
Billeder

Information om Guldborgsund Kommune
Følg pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Millionstøtte skal styrke bymidten i Nykøbing F17.3.2026 09:05:22 CET | Pressemeddelelse
Guldborgsund Kommune sætter nu gang i tre nye projekter i Nykøbing Falsters bymidte. To af projekterne har netop modtaget støtte fra EU’s Regionalfond. Projekterne bliver de første konkrete skridt i realiseringen af kommunens bymidtestrategi.
Guldborgsund Kommune flytter to valgsteder12.3.2026 13:24:57 CET | Pressemeddelelse
To valgsteder i Nykøbing Falster flytter til nye adresser ved det forestående folketingsvalg. Det ene valgsted flyttes midlertidigt, mens det andet flyttes permanent.
Foredrag: Kan Europa tage ansvar for Europas forsvar v/ Steen Rynning10.3.2026 13:18:35 CET | Pressemeddelelse
Europe Direct Sjælland og Guldborgsund-bibliotekerne inviterer til oplysende foredrag med Steen Rynning, Danmarks førende analytiker af NATO og europæisk sikkerhed
Guldborgsund Kommune inviterer til et brag af en seniorfest9.3.2026 11:57:32 CET | Pressemeddelelse
Bor du i Guldborgsund og er du 67 år eller derover, er du inviteret med, når kommunen den 27. maj slår teltdugen op til en gratis sommerfest.
GULDBORGSUND:DOX viser de bedste dokumentarfilm fra ind- og udland5.3.2026 14:21:56 CET | Pressemeddelelse
Nu er der dokumentarfilm i verdensklasse - lige her i Guldborgsund Kommune.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

