Stor DIF-undersøgelse rangerer kommunerne
11.10.2021 10:45:45 CEST | Danmarks Idrætsforbund | Pressemeddelelse

I hvilken dansk kommune har idrætten de bedste rammer og vilkår? Ifølge resultaterne fra en stor kommuneundersøgelse fra Danmarks Idrætsforbund (DIF) er svaret på det spørgsmål Skive Kommune. Undersøgelsen vurderer alle landets kommuner (på nær de fem små økommuner) på en lang række kvantitative og kvalitative parametre og rangerer dem i forhold til hinanden.
Resultatet blev, at Skive Kommune klarede sig bedste efterfulgt af Roskilde Kommune og med Vallensbæk Kommune på tredjepladsen. Skive Kommune indtog også førstepladsen, da DIF i 2013 for første gang gennemførte sin kommuneundersøgelse, og fire år senere i 2017, da undersøgelsen blev gentaget, landede Skive Kommune på andenpladsen.
”Jeg vil gerne ønske Skive Kommune tillykke med førstepladsen i undersøgelsen. Jeg håber, at undersøgelsen kommer til at tjene som et værktøj for alle kommunerne i arbejdet med at sikre gode vilkår for idrætslivet – til gavn for kommunernes indbyggere,” siger Hans Natorp, der er formand for DIF.
Idrætten i kommunalvalget
Kommunerne er blevet vurderet på 21 forskellige parametre inden for fire hovedområder – Frivillighed, faciliteter, økonomi og rammevilkår samt idrætspolitik. Blandt andet via 2.628 idrætsforeningers besvarelser af spørgeskemaer.
Den 16. november er der kommunalvalg i Danmark, og Hans Natorp håber, at undersøgelsen kan være med til at sætte idrætten på dagsordenen.
”Et godt idrætsliv utrolig vigtigt i forhold til at have glade og sunde indbyggere i kommunen, men et godt idrætsliv kommer ikke af sig selv. Det har behov for gode vilkår for at kunne fungere. Derfor bør idrætslivet bør være en af de centrale emner ved kommunalvalget, og jeg opfordrer alle kandidater til at sætte det på dagsordenen,” siger DIF-formanden.
Hele undersøgelsen kan findes her: www.dif.dk/kv21/kommuneundersogelse Her kan man se, hvordan de enkelte kommuner ligger placeret - både samlet og inden for de fire hovedområder, og se undersøgelserne fra 2017 og 2013.
Top fem i undersøgelsen:
1. Skive Kommune
2. Roskilde Kommune
3. Vallensbæk Kommune
4. Nordfyns Kommune
5. Thisted Kommune
Billede: DIF
Kontakter
For politiske kommentarer kontakt:
Hans Natorp, formand for DIF, hna@dif.dk, 31 44 40 15
For kommentarer til kommuneundersøgelsen kontakt:
Thomas Baagø-Rasmussen, analytiker i DIF, thbr@dif.dk, 61 65 08 15
Øvrige henvendelser:
Lars Hestbech, kommunikationskonsulent i DIF, lhe@dif.dk, 23 32 37 84
Billeder
Information om Danmarks Idrætsforbund
DIF blev stiftet tilbage i 1896 og er interesseorganisation for foreningsidrætten i Danmark. Gennem årene er der kommet flere og flere specialforbund til, så DIF-familien i dag består af 62 forbund, ca. 9.000 idrætsforeninger og knap 2 millioner medlemmer. DIF er samtidig national olympisk komité i Danmark.

Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Folketingskandidater besøger vigtig idrætsindsats for unge uden job og uddannelse18.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Socialdemokratiets Anders Kühnau og Venstres Gert Bjerregaard besøger i dag Startblokken i Aarhus. Indsatsen hjælper unge på kanten af job og uddannelse videre i livet ved at trække på viden, kræfter og erfaringer fra idrættens verden. Bag indsatsen står Danmarks Idrætsforbund (DIF).
Team Danmark og DIF indgår partnerskab med Club La Santa12.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Team Danmark, DIF og sportsresortet Club La Santa på Lanzarote har indgået et treårigt partnerskab, der skal give danske eliteatleter stærke træningsfaciliteter og styrke uddannelsen af trænere i dansk idræt.
Fond sikrer Idrættens Sociale Pris11.3.2026 07:25:16 CET | Pressemeddelelse
Danmarks Idrætsforbund (DIF) og Grundfos Fonden står bag Idrættens Sociale Pris, der de seneste tre år er blevet uddelt i forbindelse med Sportsgallaen på DR. Nu forlænger de to parter samarbejdet om prisen.
Flere idrætsforeninger kaster sig ind i miljøkampen for at tjene penge til klubkassen3.3.2026 13:00:00 CET | Pressemeddelelse
Flasker og dåser ender for ofte i skraldespanden rundt omkring på idrætsanlæg og i sportshaller. For at komme problemet til livs, har DIF og Dansk Retursystem indgået et partnerskab, der har fået 250 idrætsforeninger til at samle dåser og flasker ind – og bruge pantpengene til klubkassen. Succesen har nu fået parterne til at forlænge samarbejdet.
18-årig svømmer er Årets Fund i dansk idræt 202525.2.2026 14:14:45 CET | Pressemeddelelse
En prominent navneliste bliver nu udvidet med svømmeren Martine Damborg, der i dag har modtaget Danmarks ældste idrætspris, Årets Fund, som uddeles af Politiken, Danmarks Idrætsforbund og Team Danmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

