Status på COVID-19 i Billund Lufthavn
12.3.2020 13:25:33 CET | Billund Lufthavn | Pressemeddelelse

Lufthavnen følger udviklingen af Coronavirussen tæt, og det er på nuværende tidspunkt ikke muligt at sige, hvilken betydning det får for passagertallet i lufthavnen.
God service til de rejsende
Der er stadigt passagerer i terminalen, og de skal have samme gode service og hjælp til at komme godt af sted på rejsen. Men der skal dog lyde den samme opfordring til de rejsende, som lufthavnens personale har fået – nemlig om at udvise sund fornuft.
– Vi appellerer til, at alle både ansatte og rejsende følger myndighedernes råd: Hold god afstand til hinanden, hold god håndhygiejne, bliv hjemme, hvis du er syg og nys og host ind i dit ærme, siger Jan Hessellund, administrerende direktør i Billund Lufthavn.
Skal du aflyse din rejse?
Hvis din afgang er aflyst, eller du på eget initiativ ikke tager på din planlagte rejse, opfordrer lufthavnen til, at du tager kontakt til dit flyselskab eller dit rejsebureau for at høre om dine muligheder.
Kontakter
Mads Bisp AgersnapPR Manager
Tlf:30165877mbp@bll.dkBilleder
Information om Billund Lufthavn
Følg pressemeddelelser fra Billund Lufthavn
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Lufthavn
80 mio. kr. til ny cargo-terminal: Billund Lufthavn og HT Transport udvider kapaciteten2.1.2026 15:53:05 CET | Pressemeddelelse
Byggeriet igangsættes i foråret 2026 – de nye faciliteter styrker lufthavnens konkurrenceevne som et af Nordeuropas største centre for luftfragt
Nyt millionbyggeri styrker luftfragten i Billund Lufthavn2.1.2026 15:46:18 CET | Pressemeddelelse
80 mio. kr. til ny cargo-terminal: Billund Lufthavn og HT Transport udvider kapaciteten. Byggeriet går i gang i foråret 2026 og styrker lufthavnens position som et af Nordeuropas største centre for luftfragt.
Travle juledage venter i Billund Lufthavn1.12.2025 15:51:41 CET | Pressemeddelelse
Årets sidste uger byder traditionelt på høj rejseaktivitet i Billund Lufthavn. Mange rejsende søger mod skiområderne eller mod danske favoritter som blandt andet De Kanariske Øer
Nye destinationer og travl aktivitet i Billund Lufthavn3.11.2025 14:48:14 CET | Pressemeddelelse
Nye ruter og flere afgange indleder vinterfartplanen fra Billund Lufthavn
Efterår i luften: Rejselysten går begge veje1.10.2025 15:23:58 CEST | Pressemeddelelse
Årets første efterårsmåned har givet travlhed for både rejsende ind og ud ad Billund Lufthavn. I alt rejste 298.901 passagerer fra Billund Lufthavn. Det var erhvervsrejser og ikke mindst danskere, som har forlænget sommeren med en rejse sydpå bidraget til.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

