Status på Corona-effekten i Billund Lufthavn
16.3.2020 13:52:37 CET | Billund Lufthavn | Pressemeddelelse

I uge 11 oplevede Billund Lufthavn et fald i passagerer på 47 procent sammenlignet med samme uge sidste år. Passagernedgangen forventes at blive større i løbet af de kommende uger og i takt hermed, forventer lufthavnen, at flyselskaberne vil indstille størstedelen af flyvningerne på kort sigt.
– Vi forventer, at de nye tiltag og anvisninger fra myndighederne medfører endnu flere aflysninger. Vi følger det selvfølgelig på tæt hånd, så vi hele tiden har et overblik over, hvordan det påvirker vores lufthavn, siger Jan Hessellund, adm. direktør i Billund Lufthavn.
Dialog med medarbejderne
Billund Lufthavn er tilfredse med aftalen mellem regeringen og erhvervslivet, der netop giver mulighed for at holde personaleomkostningerne nede og dermed hjælpe lufthavnen og medarbejderne. Lufthavnen er i øjeblikket i dialog med medarbejderne om de forskellige muligheder for frihedsafholdelse.
Kontakter
Jan HessellundAdministrerende direktør Billund Lufthavn
Tlf:27789927Billeder
Information om Billund Lufthavn
Følg pressemeddelelser fra Billund Lufthavn
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Lufthavn
Sommerfly med Norwegian fra Billund bliver hurtigt fyldt op17.4.2026 11:09:21 CEST | Pressemeddelelse
Danskerne vil ud at rejse – og det kan tydeligt mærkes i Billund Lufthavn.
Nye ruter skyder sommerprogrammet i gang i Billund Lufthavn1.4.2026 11:59:09 CEST | Pressemeddelelse
Marts blev en måned med store fejringer i Billund Lufthavn. Sommerprogrammet er nu i gang, og de første nye ruter er allerede lettet, mens luftfragten oplevede en øget aktivitet med flere charteroperationer.
Massiv vækst i Billund: Norwegian kickstarter hidtil største satsning i Vestdanmark28.3.2026 13:33:58 CET | Pressemeddelelse
Med ni nye direkte ruter og en næsten tredobling af rutenetværket cementerer flyselskabet Norwegian i dag sin position som en nøglespiller i Vestdanmark. Udvidelsen, der i dag blev markeret i Billund Lufthavn, sikrer markant bedre forbindelser til både Sydeuropas ferieperler og populære storbyer som London og Edinburgh.
For første gang i Billund Lufthavns historie: Direkte rute til Napoli2.3.2026 16:20:16 CET | Pressemeddelelse
Vinteren går på hæld, og sommerprogrammet står for døren i Billund Lufthavn. Det betyder nye direkte ruter – heriblandt en historisk nyhed: For første gang nogensinde får Billund Lufthavn en direkte ruteforbindelse til Napoli.
Luftfragt åbner året stærkt i Billund Lufthavn2.2.2026 14:18:32 CET | Pressemeddelelse
Luftfragten i Billund Lufthavn fik en god start på 2026. I januar steg mængden af fragt med 14 procent sammenlignet med samme måned sidste år. Væksten gælder både eksport og import.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

