Status for test i folkeskolen
En KL-undersøgelse viser, at op mod halvdelen af de test for covid-19, der er udbudt på skolerne til medarbejdere i uge 9, er blevet brugt, mens op mod 2/3 af test udbudt til elever i uge 9 er blevet brugt.
I forbindelse med genåbning af landets folkeskoler er der sat gang i et stort testetup i alle kommuner, så lærere og elever kan blive testet for covid-19 ude på de enkelte skoler.
En ny undersøgelse fra KL foretaget i uge 9 viser, at op mod halvdelen af de test, der er udbudt på skolerne til medarbejderne, er blevet brugt. Undersøgelsen er baseret på tal fra 69 kommuner.
Tallene viser ikke, om medarbejderne også eller i stedet er blevet testet andre steder end på skolerne fx i de stationære, offentlige testcentre. Og tallene viser heller ikke, om nogle medarbejdere er blevet testet flere gange.
I 19 kommuner har eleverne i afgangsklasserne også haft mulighed for at komme fysisk i skole. Anbefalingen er, at elever over 12 år bliver testet to gange om ugen. Baseret på tilbagemeldinger fra 18 ud af de 19 kommuner, viser undersøgelsen, at op mod 2/3 af de test, der er blevet udbudt til eleverne, er blevet brugt. Heller ikke her siger tallene noget om, hvorvidt eleverne er blevet testet andre steder eller flere gange.
Kontakter
KL's pressevagt
Tlf:33703333Information om KL
KL er interesseorganisation for de 98 kommunalbestyrelser og arbejder for, at kommunerne har de bedst mulige rammer til at prioritere velfærd og økonomi og til at udvikle kommunen lokalt. KL bidrager til – sammen med kommunerne – at videreudvikle det danske kommunestyre og lokaldemokrati. KL er samtidig arbejdsgiverorganisation og forhandler overenskomster for kommunernes ca. 500.000 ledere og medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra KL
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra KL
Danske Handicaporganisationer og KL opretter alliance på handicapområdet25.3.2021 11:00:08 CET | Pressemeddelelse
Der er behov for handling, så borgere med et handicap får den hjælp, de har ret til første gang. Derfor har DH og KL taget initiativ til en fælles bred retssikkerhedsalliance, der skal pege på konkrete løsninger.
KL er klar til at bidrage til digitaliseringspartnerskab16.3.2021 12:27:27 CET | Pressemeddelelse
Skubbet rigtigt på vej, kan det digitale være med til at sikre vækst, løse klimaudfordringer og give bedre velfærd. Men det er vigtigt at have fokus på, hvordan alle borgere kommer med i det digitale samfund, lyder det fra KL, der glæder sig over invitationen til regeringens digitaliseringspartnerskab.
5 forslag til at nytænke beskæftigelsesindsatsen8.3.2021 08:05:18 CET | Pressemeddelelse
Hvis der skal findes 1,1 mia. kr. på beskæftigelsesområdet, vil det kræve gennemgribende ændringer af reglerne og egentlig nytænkning af indsatsen, så vi kan prioritere indsatserne der, hvor det giver mest mening for den enkelte borger og har den største effekt på beskæftigelsen.
Direktør for Komponent udpeget26.2.2021 15:01:08 CET | Pressemeddelelse
Jonatan Schloss bliver direktør for det nyoprettede udviklingscenter Komponent.
KL og Forhandlingsfællesskabet lander overenskomstforlig for en halv million ansatte15.2.2021 08:13:30 CET | Pressemeddelelse
Efter mere end tre døgns intense slutforhandlinger er der indgået en aftale om et treårigt overenskomstforlig på det kommunale område. Der er tale om et økonomisk ansvarligt forlig, som samtidig har fokus på nogle af de udfordringer, kommunerne står med.
KL om tilpasning af forbrændingskapaciteten: Bolden ligger nu hos staten12.2.2021 14:43:26 CET | Pressemeddelelse
KL har ud fra de givne betingelser lavet den bedst mulige plan for, hvilke forbrændingsanlæg der kan lukke. Nu er det op til Christiansborg at beslutte, hvilke alternativer de vil sætte i værk.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum