Stærkt udspil for kvote 2: Kan blive gamechanger for uddannelsesvalg for unge
16.6.2022 21:36:40 CEST | HK Danmark | Pressemeddelelse
I et interview med Politiken har statsminister Mette Frederiksen netop løftet sløret for flere ændringer af kvote-2-systemet. Blandt andet vil man fjerne kravet om, at man skal have gået i det almene gymnasie (stx) for at kunne søge ind via kvote 2. I stedet vil fem års erhvervserfaring blive centralt. Og netop dette får formanden til at kalde forslaget for en potentiel gamechanger:
- Det her har potentialet til virkelig at rykke noget ved måden, vi tænker uddannelse på. De unge vil forhåbentlig i mindre grad vælge gymnasiet i den tro, at det er den eneste måde at holde alle muligheder åbne. For mange er gymnasiet i dag desværre et valg man træffer per automatik. Det vil sige, at det er det man gør, når man ikke rigtig ved, hvad man ellers vil. Så det er kun positivt, hvis vi kan trække noget af vanetænkningen omkring uddannelsesvalget ud af ligningen.
HK-formanden glæder sig også over, at man netop tillægger kompetencer og erfaring, der er erhvervet gennem arbejdslivet, en højere værdi end tidligere.
- Konkrete erfaringer fra arbejdslivet har en kæmpe betydning for ens udvikling af faglige kompetencer – og ikke mindst menneskelige. Og det er for mig helt indlysende, at netop erhvervserfaring mindst må kunne det samme som en studenterhue, når vi vurderer om folk er klar til en videregående uddannelse, siger Anja C. Jensen.
I HK ser man også rigtige gode perspektiver i forslaget i forhold til uddannelse senere i livet. For en HK’er, der har arbejdet som ufaglært butiksassistent gennem en årrække, kan det betyde, at man nu får muligheden for at uddanne sig til fx handelsøkonom. Om det kan få en betydning for efter- og videreuddannelse er endnu uvist, så i fagforeningen afventer man nu hele det konkrete udspil fra regeringen.
Nøgleord
Kontakter
Tina Mellergaard JensenPresserådgiverHK Danmark
Tlf:42722378tina.mellergaard@hk.dkInformation om HK Danmark
Følg pressemeddelelser fra HK Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra HK Danmark
Sundhed og trivsel: HK og Falck indgår nyt partnerskab16.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra i dag har alle HK-medlemmer mulighed for at få adgang til en online læge og mulighed for at tilkøbe en HK-sundhedsordning. Det er resultater af et nyt partnerskab mellem Falck og HK.
HK hædrer arbejdet med udsatte børn og familier11.6.2026 18:41:03 CEST | Pressemeddelelse
Mistrivsel blandt piger og unge kvinder. Unge uden uddannelse eller job. Og børn fra familier, der ikke kan få hverdagen til at hænge sammen. Fem år i træk har HK's HandleKraft-pris sat spot på dem, der ofte glemmes. I år går prisen til Børnesagens Fællesråd.
HK roser ny regering for fokus på stress, leveomkostninger og AI-samarbejde2.6.2026 16:10:17 CEST | Pressemeddelelse
Regeringens ambitioner om at mindske stress, lette presset fra høje leveomkostninger og inddrage arbejdsmarkedets parter i et nationalt digitalt partnerskab om AI møder ros fra HK.
HK går frem med 3.000 medlemmer19.5.2026 08:02:02 CEST | Pressemeddelelse
Flere vælger HK til. HK har fået 3.000 flere arbejdsmarkedsaktive medlemmer. Det oplyser fagforeningen på baggrund af de medlemstal, der netop er offentliggjort af Danmarks Statistik.
HK styrker sin politisk-strategiske ledelse26.3.2026 11:00:49 CET | Pressemeddelelse
Søren Andersen Kinnerup bliver ny stabschef for Center for Politik, Organisation og Kommunikation i HK Danmark. Han kommer fra en stilling som særlig rådgiver i Erhvervsministeriet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum