Stærkt udspil for kvote 2: Kan blive gamechanger for uddannelsesvalg for unge
I et interview med Politiken har statsminister Mette Frederiksen netop løftet sløret for flere ændringer af kvote-2-systemet. Blandt andet vil man fjerne kravet om, at man skal have gået i det almene gymnasie (stx) for at kunne søge ind via kvote 2. I stedet vil fem års erhvervserfaring blive centralt. Og netop dette får formanden til at kalde forslaget for en potentiel gamechanger:
- Det her har potentialet til virkelig at rykke noget ved måden, vi tænker uddannelse på. De unge vil forhåbentlig i mindre grad vælge gymnasiet i den tro, at det er den eneste måde at holde alle muligheder åbne. For mange er gymnasiet i dag desværre et valg man træffer per automatik. Det vil sige, at det er det man gør, når man ikke rigtig ved, hvad man ellers vil. Så det er kun positivt, hvis vi kan trække noget af vanetænkningen omkring uddannelsesvalget ud af ligningen.
HK-formanden glæder sig også over, at man netop tillægger kompetencer og erfaring, der er erhvervet gennem arbejdslivet, en højere værdi end tidligere.
- Konkrete erfaringer fra arbejdslivet har en kæmpe betydning for ens udvikling af faglige kompetencer – og ikke mindst menneskelige. Og det er for mig helt indlysende, at netop erhvervserfaring mindst må kunne det samme som en studenterhue, når vi vurderer om folk er klar til en videregående uddannelse, siger Anja C. Jensen.
I HK ser man også rigtige gode perspektiver i forslaget i forhold til uddannelse senere i livet. For en HK’er, der har arbejdet som ufaglært butiksassistent gennem en årrække, kan det betyde, at man nu får muligheden for at uddanne sig til fx handelsøkonom. Om det kan få en betydning for efter- og videreuddannelse er endnu uvist, så i fagforeningen afventer man nu hele det konkrete udspil fra regeringen.
Nøgleord
Kontakter
Tina Mellergaard JensenPresserådgiverHK Danmark
Tlf:42722378tina.mellergaard@hk.dkInformation om HK Danmark
Følg pressemeddelelser fra HK Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra HK Danmark
Ny forbundsledelse i HK Danmark5.11.2025 14:16:05 CET | Pressemeddelelse
Mads Samsing er valgt som HK Danmarks forbundsformand, og Sofie Berg Axelsen er valgt som forbundsnæstformand. De to skal nu stå i spidsen for Danmarks næststørste fagforbund med over 200.000 medlemmer. Sammen skal de kæmpe for medlemmernes trivsel og tryghed.
HK åbner kongres med fokus på tryghed i en usikker verden3.11.2025 05:00:00 CET | Pressemeddelelse
I dag går HK Danmark til kongres under overskriften ”HK – et stærkt fundament for fremtiden”. Her skal organisationen sætte retningen for de kommende fire år og debattere, hvordan HK kan skabe tryghed og trivsel for medlemmerne i en usikker verden.
Presseinvitation til HK Danmarks kongres28.10.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
HK Danmark inviterer pressen til kongres 3.-5. november. Her skal de 364 delegerede vælge ny formand og næstformand.
Mads Samsing er konstitueret som formand for HK23.10.2025 21:35:00 CEST | Pressemeddelelse
HK’s Hovedbestyrelse har her til aften konstitueret forbundsnæstformand for HK, Mads Samsing, som forbundsformand for HK.
Anja C. Jensen trækker sig som formand for HK23.10.2025 15:47:18 CEST | Pressemeddelelse
Forbundsformand for HK, Anja C. Jensen har her til formiddag i samråd med sit Forretningsudvalg, besluttet at trække sig. Hun har netop meddelt HK’s Hovedbestyrelse sin beslutning.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum