Stærk vækst for If Forsikring trods turbulente tider
Kommentar fra koncernchef Morten Torsrud:
Ifs tekniske resultat stiger med næsten 30 procent til 3.045 MSEK i løbet af kvartalet, sammenlignet med 2.356 SEK i samme periode sidste år. Den samlede omkostningsprocent forbedres til 77,1 hvilket er rekordlavt.
"Pandemien er endelig overstået, i hvert fald for Ifs operationer. Der er ikke længere økonomiske covid-19 effekter i vores resultat. Økonomien og de nordiske markeder er i stedet præget af ’the new normal’, som ikke er blevet, som nogen havde forventet,” uddyber Morten Thorsrud.
”Vi ser, at omfanget af rejser er tilbage på det normale niveau. Samtidig har mange flyrejsende haft store problemer i løbet af sommeren, og det har også påvirket If. Eksempelvis er antallet af forsikringssager i Sverige, hvor bagage eller fly er blevet forsinket, steget med 92 procent i forhold til 2019. I Norge er antal forsikringsskader på grund af mistet eller forsinket bagage steget 23 procent, sammenlignet med 2019.
Som det største skadeforsikringsselskab i Norden har vi indsigt i flere udviklinger med samfundsmæssig betydning. Vi forsikrer blandt andet flere biler i Norden end nogen andre selskaber. Det betyder, at If er mere påvirket af uroen i bilindustriens forsyningskæder, men også, at vi kan identificere ændringer i trafikmønstre og bilisters adfærd. Efter at være faldet kraftigt i begyndelsen af pandemien, er trafikken nu tilbage på næsten normalt niveau med undtagelse af Finland. Nogle steder, som Oslo, er der mere trafik nu end før pandemien.
Mens eftermiddagsmyldretiden er tilbage på nogenlunde samme niveauer som før pandemien, ses morgenmyldretiden nu spredt ud over væsentligt flere timer. Mange ser ud til i højere grad at udnytte arbejdslivets øgede fleksibilitet om morgenen.
Selv i det mere rekreative område som sejlsport svinder den pandemiske effekt ind. Under pandemien oplevede vi en kraftig stigning i antallet af skader, da flere mennesker holdt ferie hjemme og usædvanligt mange prøvede at sejle for første gang. Denne sommer, hvor flere igen rejser til udlandet og prisen på brændstof er meget høj, er antallet af bådskader i Norge faldet med 38 procent, svarende til lavere niveau end før pandemien.
Samtidig er markederne volatile. Ruslands invasion af Ukraine har haft en væsentlig indflydelse på sikkerhedssituationen i Europa, hvilket har ført til forsyningskædeforstyrrelser i flere brancher og høj inflation. Noget vi ikke har oplevet på de nordiske markeder i 30 år. Omkostningerne ved forsikringsskader stiger, hvilket driver præmierne op. Især store virksomheder risikerer at være underforsikret, når inflationen gør det dyrere at dække de skader, der opstår.
En del af Ifs vækst er drevet af inflation og et behov for at justere priserne, men en stor del skyldes også et stigende antal kunder. 9 ud af 10 kunder vælger at forny deres forsikringer hos os. If vokser i alle lande og alle forretningsområder - på det private marked såvel som for erhvervslivets SMV'er og store virksomheder.
Tilsammen fører det til et meget stærkt resultat for If i andet kvartal. If er godt positioneret til den nye normal. Uanset hvordan den kommer til udtryk.”
Morten Thorsrud,
Koncernchef/CEO
____________________________
Koncernresultat for andet kvartal
Koncernens resultater for andet kvartal 2022 viser en fortsat stærk udvikling for Nordens største forsikringsselskab.
- Combined ratio for andet kvartal er 77,1 (80,7 i 2. kvartal 2021)
- Tekniske resultat for kvartalet er 3 045 MSEK (2 356)
- Præmieindtægter i kvartalet var 14 054 MSEK (12 622)
- If har en samlet præmievækst på 8,4 procent i andet kvartal og 7,5 procent i første halvår sammenlignet med samme periode sidste år
- Investeringsresultatet i andet kvartal var 936 MSEK (909) og for første halvår 1 530 MSEK (1 481)
Det danske resultat
Danmark er det marked, hvor If vækster mest. Præmieindtægterne er steget 14,9 procent i andet kvartal og 13,8 procent i løbet af første halvår, sammenlignet med samme periode sidste år. Samtidig er lønsomheden svag. Ifs combined ratio er høj i andet kvartal grundet ekstraordinære høje skadesomkostninger. Dertil er det danske system, med et forsikringsprisindeks for præmieudviklingen, ikke konstrueret til en tid med høj inflation. Det er en udfordring for hele den danske forsikringsbranche, som ikke er gældende i resten af Norden.
- Præmieindtægter i andet kvartal var 1 127 MSEK (947 MSEK i 2. kvartal 2021)
- Teknisk resultat for kvartalet er -56 MSEK (-85 MSEK)
- Combined ratio for 2. kvartal er 104,4 (107,5)
Her kan du læse mere om Ifs ejere Sampos resultat, samt få mere information om Ifs resultat.
Nøgleord
Kontakter
Kontakt til koncernchef Morten Thorsrud kan formidles via kommunikationschef Birgitte Ringbæk.
Birgitte RingbækKommunikationschefIf Skadeforsikring
Head of Communication
Billeder
Information om If Forsikring
If er Nordens største forsikringsselskab med mere end 4,5 mio. kunder, som både tæller private og virksomheder. Vi forsikrer hver femte bolig og personbil i Norden, og vi tilbyder også ejendoms- og personforsikringer til enkeltpersoner og virksomheder. Vi er 10.000 medarbejdere fordelt på flere forretningsområder og lande, og takket være vores størrelse og brede tilstedeværelse kan vi være tæt på kunderne og tilbyde pålidelige forsikringer. Vores løfte til kunderne er kernen i vores identitet: If hjælper meget. If er ejet af finske Sampo, som er børsnoteret i Helsinki, Stockholm og København. I 2025 blev Topdanmark en del af If.
Følg pressemeddelelser fra If Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra If Forsikring
Stor milepæl: Nu er Topdanmark en del af If1.7.2025 07:46:35 CEST | Pressemeddelelse
1. juli markerer en vigtig milepæl: Topdanmark er nu officielt en del af If, Nordens største forsikringsselskab. Med integrationen samles to stærke selskaber i én fælles nordisk struktur. Integrationen betyder ikke noget for kunders forsikringer og dækninger – de vil fortsat have de samme gode dækninger og services. Med integrationen bliver If Danmarks næststørste forsikringsselskab med en markedsandel på cirka 21 procent og en ledende position i flere segmenter – for eksempel inden for sundhedsforsikringer til erhvervskunder. ”Det er en stor milepæl, at integrationen af Topdanmark nu er gennemført. Vi står med et stærkere fundament end nogensinde for at hjælpe vores kunder. Vi ønsker at være til stede, når det virkelig gælder, og tilbyde stabile og pålidelige forsikringer, der skaber reel værdi i hverdagen – for privatpersoner, virksomheder og samfundet som helhed,” siger Morten Thorsrud, koncernchef i If. Forsikringskoncernen Sampo gennemførte i september 2024 et købstilbud på Topdan
Her er den vigtigste faktor, når danskerne vælger job – det er ikke lønposen30.6.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
En attraktiv lønpakke står højt på ønskelisten hos mange danskere, når de er på udkig efter et job. Flere faktorer er dog vigtigere end en høj løn, når danskerne skal pege på, hvad der gør en arbejdsgiver attraktiv, og højdespringeren er fleksibelt arbejde. Det viser en ny, nordisk helbredsrapport udarbejdet af analysebureauet Verian for If, Nordens største forsikringsselskab. 58 procent af de 1.065 adspurgte danskere peger på fleksibelt arbejde som en faktor, der gør arbejdspladsen attraktiv. Kun 33 procent af de adspurgte danskere peger på ”høj løn”. ”Undersøgelsen understreger, at det ikke længere er nok at tilbyde høj løn og goder til sine ansatte. Som virksomhed skal man også være klar til at tilbyde fleksibilitet, hvis man vil tiltrække de dygtigste kandidater,” siger Kristina Ström Olsson, sundhedsstrateg i If. Kan give bagslag Fleksibelt arbejde kan blandt andet indebære, at medarbejdere har mulighed for at arbejde hjemme eller uden for almindelig arbejdstid. Denne arbejdsform
If og Topdanmark: Det dækker din rejseforsikring ved hedebølge eller skovbrand25.6.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere sydeuropæiske lande er ramt af en hedebølge, netop som mange danskere gør sig klar til sommerferie. Det rejser naturligt spørgsmålet: Hvordan er man dækket som forsikringskunde, hvis feriedestinationen rammes af ekstrem varme eller skovbrand? De senere år har særligt Sydeuropa oplevet gentagne hedebølger og naturbrande, og det har fået kunder hos If og Topdanmark til at henvende sig med spørgsmål om rejseforsikringens dækning. "Vi forstår godt, at det kan føles utrygt at rejse til et område ramt af skovbrand. Som udgangspunkt dækker afbestillingsforsikringen ikke i sådanne tilfælde. Men hvis myndigheder fraråder indrejse eller anbefaler evakuering på grund af naturkatastrofe, kan der være mulighed for dækning – forudsat at kunden har de rette dækninger,” siger Lama Chehade, skadeschef i Ifs danske forretning. Hvornår dækker afbestillingsforsikringen? Især forældre med små børn og ældre borgere har henvendt sig med et ønske om at gøre brug af afbestillingsforsikringen på grund af
Mange danskere arbejder, selvom de er syge: Kan bidrage til usund kultur16.6.2025 06:29:00 CEST | Pressemeddelelse
Hver anden dansker fortsætter med at arbejde, selvom de føler sig syge. Det viser en ny, nordisk helbredsrapport gennemført blandt 1.065 danskere af analysebureauet Verian for If, Nordens største forsikringsselskab. “Man bør ikke arbejde, når man er syg. Arbejde under sygdom kan både have konsekvenser for den enkelte og arbejdspladsen, og derfor er det et problem, at så mange danskere arbejder trods sygdom,” siger Kristina Ström Olsson, sundhedsstrateg hos If. 51 procent af de adspurgte danskere svarer i undersøgelsen, at de arbejder, selvom de er syge. 24 procent tilkendegiver, at de møder fysisk op på arbejdspladsen under sygdom, mens 12 procent arbejder hjemmefra. 15 procent svarer, at det varierer, om de møder ind på arbejdspladsen eller arbejder hjemmefra under sygdom. Kun 39 procent vælger at lade arbejdet ligge, når de er syge, mens ti procent ikke svarer på, om de fortsætter med at arbejde under sygdom. "Man risikerer at smitte sine kolleger, hvis man tager på arbejde, når man
Danskere stresser i stilhed: Husker dårligere og sover ringere15.5.2025 13:09:15 CEST | Pressemeddelelse
Selvom Danmark er det land i Norden, hvor færrest oplever hyppig stress, viser en ny, omfattende rapport fra Nordens største forsikringsselskab, If, at mange danskere lever med skjulte symptomer på mental belastning.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum