Stærk aftale om opkvalificering modvirker en tabt corona-generation af unge ledige
17.6.2020 12:34:35 CEST | Akademikerne | Pressemeddelelse
Akademikernes formand Lars Qvistgaard udtaler:
“Vi skal bruge krisetider til at lære og til at uddanne os. Derfor er jeg rigtig glad for, at aftalen giver flere mennesker mulighed for at uddanne sig. Det er den helt rigtige vej ud af krisen.”
Akademikerne er særligt glade for, at der både er fundet penge til en styrket og forlænget trainee-indsats og til graduate programmer, der skal knytte flere virksomheder tættere til de nyuddannede. Lige så er det rigtigt godt med initiativer, målrettet bedre mulighed for iværksætteri; et felt Akademikerne i mange år har kæmpet for.
“Hvis ikke vi handler nu, så risikerer de unge at blive nogle af coronakrisens helt store tabere. Derfor er jeg rigtig glad for, at partierne har prioriteret en indsats for netop de nyuddannede.”
Det siger Lars Qvistgaard og fortsætter:
“Nu er næste skridt at vedtage nye beskæftigelsesinitiativer, der giver virksomhederne incitament til at ansætte nyuddannede, så vi ikke ender med en corona-generation af unge ledige”.
Afslutningsvis kvitterer Lars Qvistgaard for, at partierne har fundet midler til at understøtte iværksætteri:
“Sidste finanskrise havde enorme konsekvenser for dansk iværksætteri. Jeg tror, at det er en klog beslutning at understøtte de iværksættere, som skaber morgendagens virksomheder og job”.
For yderligere kommentarer, kontakt Lars Qvistgaard på 2147 2686.
Nøgleord
Kontakter
Jens AlkjærChefkonsulent
Presse, kommunikation
Information om Akademikerne
Om Akademikerne
Akademikerne er en partipolitisk uafhængig paraplyorganisation for 28 faglige organisationer, der organiserer akademisk uddannede i Danmark. Akademikerne repræsenterer pr. 1. januar 2022 ca. 465.000 medlemmer med en lang videregående uddannelse.
Akademikerne samarbejder med medlemsorganisationerne for at sikre et attraktivt akademisk arbejdsmarked. Akademikerne skal øge akademikernes indflydelse i samfundet.
Følg pressemeddelelser fra Akademikerne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Akademikerne
Akademikerne: Stærkt, modigt og rigtigt med lempeligere pensionsalder5.3.2026 13:30:19 CET | Pressemeddelelse
Akademikernes formand bakker op om tiltrængt opgør med den automatisk stigende folkepensionsalder, som i dag stiger hurtigere end levealderen. Det var det afgørende i Akademikernes pensionsudspil fra sidste efterår. Socialdemokratiets udspil skaber en række mere rimelige og realistiske balancer, som ikke mindst kommer de unge generationer til gode, så de ikke bliver de store tabere i pensionsdebatten.
OK-forlig for 43.000 akademikere i regionerne4.3.2026 16:15:04 CET | Pressemeddelelse
Hovedorganisationen Akademikerne har i dag indgået et 3-årigt forlig på det regionale område. Forliget forbedrer reallønnen og indeholder derudover en ny Fritvalgsordning, en familiepakke, der skal gøre det slut med ”Panodil-børn”, samt stressforebyggende tiltag for de ca. 43.000 akademisk ansatte i regionerne. Akademikernes formand, Tomas Kepler, glæder sig over en økonomisk ramme, der sikrer generelle lønstigninger på 6,27 pct. og et gennembrudsforlig på fleksibilitet og stress.
OK-forlig for 40.000 akademikere i kommunerne3.3.2026 10:11:58 CET | Pressemeddelelse
Akademikerne har i dag indgået et 3-årigt forlig på det kommunale område for de ca. 40.000 akademiske ansatte i kommunerne. Tomas Kepler, Akademikernes formand, glæder sig over forliget, der sikrer en lønstigning på 6,27 pct., og bl.a. indeholder en ny Fritvalgsordning, en familiepakke, der skal gøre op med ”Panodil-børn”, samt en række stressforebyggende tiltag.
OK26 på plads for 90.000 statsansatte akademikere: Nybrud med Fritvalgs Lønkonto og mere fri med løn ved barns sygdom11.2.2026 10:30:00 CET | Pressemeddelelse
Ny 3-årig overenskomstaftale for akademikere i staten byder blandt flere tydelige aftryk på en ny Fritvalgs Lønkonto, en række stressforebyggende tiltag og et opgør med ”Panodil-børn”. Akademikernes formand, Tomas Kepler, kalder det et nybrud og glæder sig samtidig over en markant lønstigning på 6,37 pct.
OK26 Akademikerne: En mur af krav som værn mod stress og slut med panodilbørn15.12.2025 13:05:44 CET | Pressemeddelelse
Akademikerne, der repræsenterer ca. 90.000 akademikere i staten, vil med deres krav til OK26 tvinge arbejdsgiverne til at tage ansvar for stress-epidemien, sikre sig at fleksibilitet er noget, der både gavner arbejdsgiver og arbejdstager samt tage det endelig opgør med panodilbørn. Og så skal udhulningen af løn og vilkår for offentligt ansatte akademikere stoppe.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
