Stadig flere pædagoger bruger høreværn

Glade barnestemmer blander sig med skrig, gråd og råb efter opmærksomhed. Børneinstitutionerne er fyldt med støj, der kan føre til lydfølsomhed, tinnitus, stress, hovedpine og øget sygefravær blandt pædagogerne i de mere end 17.800 kommunale og selvejende institutioner og dagtilbud i Danmark.
– Larmen i en institution kan være invaliderende. Heldigvis bliver flere og flere pædagoger opmærksomme på den negative effekt ved længevarende udsættelse for støj, og de bliver bedre til at beskytte deres hørelse i deres arbejde, forklarer Mensur Paso, direktør i Audiovox, der til dato har leveret høreværn til pædagoger i over 300 institutioner.
Ifølge en rapport fra Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø er pædagoger blandt de faggrupper, der er mest udsat for larm på arbejdspladsen. Derudover oplever 31 procent af de ansatte i daginstitutioner at være udsat for høj støj i minimum en fjerdedel af arbejdstiden.
Samme omsorg og nærvær med høreværn
I børnehaven Byggelegepladsen Gemmas Allé 36 i Kastrup nikker pædagogerne genkendende til problematikken:
– Vi har 48 børn på forholdsvis lidt plads, og når der er godt gang i børnene, bliver lydniveauet tilsvarende højt. Vi prøvede i første omgang med lyddæmpende plader, men det havde ikke nok effekt, og larmen kunne være meget stressende, siger pædagogmedhjælper Jens Howard Andersen, der lige som flere af sine kolleger nu benytter formstøbte høreværn fra Audiovox.
– Jeg har høreværnene i en lille æske i lommen, og jeg tager dem på, når lydniveauet spidser til – det er en klar forbedring, og de hindrer mig på ingen måde i mit arbejde. Jeg kan sagtens kommunikere med børnene, når jeg har høreværnene i. Så børnene får samme gode pasning uanset lydniveauet, uddyber han.
Det er kun forældrene, som stiller spørgsmål
Høreværn er for mange ofte forbundet med store og meget synlige hørebøffer. Men i dag findes høreværn også i ganske små størrelser, der tilpasses brugeren og ikke syner af meget. Det er også de små modeller, som pædagogerne på Gemmas Allé benytter. Det har gjort det nemmere for pædagogerne at bruge dem i arbejdstiden, uden at der sættes spørgsmålstegn ved det. Enkelte forældre har dog undret sig:
– En hurtig forklaring til forældrene plejer at løse de spørgsmål, der kan være. Høreværnene ændrer jo ikke på vores daglige rutiner, og børnene har aldrig bemærket dem. Vi er garant for samme nærvær som altid, men er bedre beskyttet mod stress, høretab og sygedage. Det er godt for både os, børnene og forældrene, siger Jens Howard Andersen.
Nøgleord
Kontakter
Mensur Paso
CEO, Audiovox ApS
(+45) 24 61 21 26
mpa@audiovox.dk
Billeder




Information om Audiovox ApS
Audiovox består af et team af højt uddannede høreværnskonsulenter, ototeknikere og tinituskonsulenter, der tilbyder personlige rådgivning om forebyggelse og afhjælpning af høretab. www.audiovox.dk
Følg pressemeddelelser fra Audiovox ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Audiovox ApS
Pollensæsonen er dårligt nyt for snorkeramte par og familier20.5.2020 10:24:50 CEST | Pressemeddelelse
Op mod hver fjerde dansker snorker jævnligt, og med pollensæsonen godt i gang er risikoen for forstyrret nattesøvn stor. Almindelige ørepropper hjælper slet ikke nok, fortæller ekspert.
Danskerne skal være bedre til at beskytte hørelsen på arbejdspladsen14.1.2020 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
900.000 danskere har problemer med hørelsen. Heraf kan hvert tredje høretab kædes sammen med blandt andet støj på arbejdspladsen. Det vil leverandør af høreværn lave om på.