Sparekassen Kronjylland køber sig ind i Fintech-selskab

CrediWire var en af de første virksomheder, der flyttede ind i Copenhagen FinTechs kontorfælleskab for tre år siden og har siden været en integreret del af FinTech miljøet i Danmark. Nu bliver Sparekassen Kronjylland og Nordea en del af ejerkredsen.
CrediWire fokuserer på at gøre regnskabet hos virksomhederne operationelt og få tallene til at skabe værdi for forretningen. Systemet strukturerer alle virksomhedernes finansielle data i realtid i en kommunikationsplatform, hvor virksomhederne kan dele sine data med banker, revisorer, bestyrelse mv.
- Det handler om at gøre bogføringen og regnskabet levende for virksomheden. De skal kunne interagere med deres betroede samarbejdspartnere og modtage løbende sparring i stedet for blot at holde et bogholderi for at indberette moms og betale SKAT, fortæller CEO i CrediWire Nicholas Meilstrup.
Med Sparekassen Kronjyllands investering bliver CrediWire fremover også en del af værktøjskassen for både Sparekassens rådgivere og kunder.
- Med CrediWire kan vi give vores kunder en endnu bedre rådgivning, og dermed er vi med til at styrke både deres forretning og konkurrenceevne. Samtidig får kunden et redskab, der kan lette deres administration og skabe overblik. Vores rådgivere har desuden automatisk opdaterede tal, uden det kræver ekstra arbejde i virksomheden eller hos os, hvilket giver endnu bedre forudsætninger for, at vi kan være proaktiv i vores rådgivning, forklarer Sparekassen Kronjyllands adm. direktør Klaus Skjødt.
I en undersøgelse blandt virksomheder, der anvender CrediWire, siger 50 ud af 50 adspurgte, at CrediWire giver dem et bedre overblik over deres økonomi og mulighed for aktiv sparring. Det gavner både virksomhederne og låneudbyderne, at begge parter kan følge med i virksomhedens udvikling løbende, ligesom forberedelserne til kundemødet i bankerne ikke længere er tidskrævende, men er blevet væsentligt forenklet. CrediWire har i dag mere end 1.000 virksomheder som kunder.
- Som medejer bliver Sparekassen Kronjylland en naturlig del af videreudviklingen af det stærke værktøj, som CrediWire har skabt. Den erfaring, vi får med at bruge det, og vores faglige indsigt er det naturligt at bringe i spil i forhold til hele tiden at bygge ovenpå, fortæller Klaus Skjødt.
For Sparekassen Kronjylland er det ifølge Klaus Skjødt naturligt at være nysgerrig på både at samarbejde med og investere i Fintech-selskaber.
- Vi er jævnligt i kontakt med FinTech–virksomheder, da vi naturligvis er nysgerrige på de mange spændende ting, der bliver skabt. Men hvis vi skal gå ind i noget, skal vi selvfølgelig kunne se, at det giver værdi enten for vores kunder eller for Sparekassen og allerhelst som her med CrediWire værdi for både kunder og Sparekassen, forklarer Klaus Skjødt.
Nøgleord
Kontakter
Adm. direktør i Sparekassen Kronjylland Klaus Skjødt via 8912 2413
Billeder

Information om Sparekassen Kronjylland
Sparekassen Kronjylland er Danmarks største Sparekasse og landets 8. største pengeinstitut. Hovedsædet ligger i Randers, hvor Sparekassen blev etableret for snart 190 år siden. Sparekassens 51 afdelinger er fordelt udover det meste af landet.
Følg pressemeddelelser fra Sparekassen Kronjylland
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Sparekassen Kronjylland
Sparekassen Kronjylland har landets mest tilfredse kunder15.9.2025 08:01:20 CEST | Pressemeddelelse
Både på privat og erhverv ligger Sparekassen Kronjylland igen helt i top
Travleste sommer nogensinde: Falske webshops og phishing-forsøg eksploderer11.9.2025 14:59:08 CEST | Pressemeddelelse
Sparekassen Kronjylland har denne sommer oplevet en voldsom stigning i antallet af falske webshops og phishing-kampagner, der forsøger at franarre borgere personfølsomme oplysninger. De advarer derfor mod tendensen.
Sparekassen Kronjylland udsteder Tier 2-kapital10.9.2025 09:21:25 CEST | Pressemeddelelse
Bekræfter position som en af Danmarks stærkeste udstedere med rekordlavt kreditspænd
Sparekassen Kronjylland går ind i kampen mod spilafhængighed: Vil begrænse reklamer for betting i sport1.9.2025 11:54:35 CEST | Pressemeddelelse
Sparekassen Kronjylland møder alt for mange kunder, der er afhængige af spil – nu vil pengeinstituttet se politisk handling.
Sparekassen Kronjylland opjusterer efter godt første halvår28.8.2025 09:13:45 CEST | Pressemeddelelse
Markant kundevækst fortsætter
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum