Sønderjysk millionær: ”Jeg sad to-tre timer ved min kone, før jeg sagde: Jeg har faktisk noget, jeg skal fortælle dig!”

Det kan også være svært at overbringe en nyhed, selvom den er god – det opdagede en pensionist fra Sønderjylland, som var noget rundforvirret, da han opdagede, at han havde vundet over 5.000 kroner i Lotto.
Og det blev bestemt ikke bedre, da han tjekkede sin computer og fandt ud af, at gevinsten sågar var en hel million kroner.
”Jeg var helt rundt på gulvet for at sige det rent! Altså bare 5.000 kroner! Og pludselig stod den så der på skærmen - PUF! - med en million! Der stod, jeg havde vundet en million! Jeg kunne slet ikke fatte det,” fortæller manden, der stadig ikke turde tro på sit held.
Kaffe og glade nyheder
”Min computer stod ovenpå, og så gik jeg ned og satte mig ved min kone, og der gik vel to-tre timer, så sagde jeg: ’Jeg har faktisk noget jeg skal fortælle dig!’ Jeg ved slet ikke, hvad jeg skal sige eller gøre, men… jeg tror, vi har vundet en million! Men jeg ved ikke rigtigt, om det passer!” fortæller manden.
Dagen efter blev han ringet op af en medarbejder fra Danske Spil, der bekræftede den gode nyhed, og så turde han også godt dele nyheden med sine tre voksne børn. Familien blev inviteret på kaffe, og så var der pludselig glæde i det lille hjem, da børnene fik del i både den gode nyhed og gevinsten.
Bedre end selve gevinsten
Så var alt jo godt, men pludselig kom tvivlen igen snigende ind under huden på den sindige pensionist.
Det er jo sund, jysk logik ikke at bruge pengene, før man har tjent dem, og derfor fik pensionisten svedige håndflader: Han havde nemlig lige lovet sine tre børn 50.000 hver for at fejre gevinsten, men hvad nu, hvis han havde misforstået det glade budskab i opkaldet fra Danske Spil?
”Jeg lovede dem 50.000 kroner hver, men jeg var stadig i tvivl og kunne ikke fatte det, så hele den aften og nat lå jeg og spekulerede. Jeg ville jo gerne give mine børn en skilling, men kunne du ikke se, hvis det kun var 100.000 kroner, så havde jeg jo sat penge til!!” udbryder han.
Men den var heldigvis god nok: Gevinsten var på en hel million, og der var såmænd også penge til overs så næste generation kunne få en sjat. Og det blev ganske vel modtaget hos især et af børnebørnene.
”Mit barnebarn var helt oppe at køre! Fuldstændigt totalt. Hun skreg af glæde, så det var noget af en oplevelse. Det var lige før, det var bedre end at vinde pengene!” fortæller den glade pensionist.
Om Lotto
Lotto startede d. 7. oktober 1989 og trækkes fast hver lørdag aften. Siden 2015 har Lotto haft en Millionærgaranti, der betyder, at der hver uge desuden bliver trukket lod om 2x1 mio. kr. blandt alle spillede rækker. Den højeste Lotto gevinst nogensinde blev vundet i 2008, hvor en heldig spiller fra København vandt 38.564.007 kr.
Billeder
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Træt af dårligt vejr? Danske Spil har vilde 735 millioner i Eurojackpot puljen i aften16.9.2025 08:50:00 CEST | Pressemeddelelse
DMI forudser regn og rusk, men Danske Spils prognose for Eurojackpot byder på 735 millioner kroner til en enlig vinder i aften – og så kan man jo bare rejse derhen, hvor vejret passer.
Lotto: Suverænt største gevinst i over et år14.9.2025 08:44:00 CEST | Pressemeddelelse
En heldig dansker vandt i weekenden Lottos suverænt største gevinst i mere end et år: Vedkommende kan se frem til svimlende 20.000.000 skattefrie kroner. Se her, hvor lykken slog ned.
Ved at være på tide: Lander Eurojackpots førstepræmie i Danmark igen?12.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Eurojackpot har 634 millioner kroner i førstepræmiepuljen i aften – og samtidig er det ved at være unormalt længe siden, den seneste førstepræmie blev vundet herhjemme.
Lotto-vinder vil droppe stressende lederjob: ”Drømmer om at blive pedel”10.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er ikke nødvendigvis lykken at have et velbetalt job: En mand fra Østjylland vil bruge milliongevinst fra Lotto på at få et job med mindre stress og mere fritid.
Danske Spils kunder vandt 2,7 millioner på landsholdets pragtsejr9.9.2025 11:24:52 CEST | Pressemeddelelse
Er man kunde hos Oddset, kan man fylde lommerne efter landskampen i går aftes. Hele 2,7 millioner kroner vandt Oddset-kunderne på landsholdets sejr.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum