Sønderjysk kagebord og historielæsning for de mindste
23.8.2022 09:04:30 CEST | Næstved Bibliotek og Borgerservice | Pressemeddelelse

I forbindelse med årstemaet om madkultur kombinerer vi hyggelig historiehøjtlæsning med én af de mest klassiske spisetraditioner herhjemme – nemlig det sønderjyske kagebord!
- Vi dækker op til et kagebord, hvor der er anrettet forskellige kager og lidt at drikke til deltagerne. Her har vi ladet os inspirere af det oprindelige sønderjyske kagebord, fortæller kulturformidler Christoffer Dall, som tilføjer, at arrangementet er for alle, der har en sød tand og elsker en god fortælling.
Alt dette kan nydes, imens der læses højt af en billedbog, som selvfølgelig handler om mad, kager og/eller spisning generelt. Og hvem ved, måske kan det inspirere de mindste lyttere til at prøve kræfter i madlavningens verden. Der bliver også vist en lille kortfilm.
Det er gratis at deltage, men der er tilmelding på: www.naesbib.dk
Tema om madkultur
I juli, august og september måned har bibliotekerne i Næstved Kommune et særligt fokus på temaet madkultur. Arrangementet er en del af dette tema. Her præsenteres det sønderjyske kagebord i en hyggelig litterær sammenhæng, hvor børnene kan være med.
Fakta: Det oprindelige sønderjyske kaffebord eller sønderjysk kagebord består af 21 forskellige tørre, bløde og hårde kager med kaffe – syv af hver slags. Det sønderjyske kagebord, som stadig serveres, blev populært i Sønderjylland midt i 1800-tallet.
Vedr. billeder: Hermed gives tilladelse til at bruge vedhæftede billeder redaktionelt.
Kontakter
Christoffer DallBørnekulturformidler
Tlf:5588 4168chdall@naestved.dkVibeke SøllingBibliotekar
Tlf:5588 4123visje@naestved.dkBilleder

Information om Næstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Next Stop Mars: Fremtidens kolonier?26.2.2026 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Tankevækkende foredrag om Mars – og mennesker på Mars – med professor i astrofysik ved Københavns Universitet, Anja C. Andersen. Foredraget kan høres torsdag den 19. marts kl. 19.00-21.00 på Næstved Bibliotek.
Fortællekoncert med Hunden Ib23.2.2026 09:30:00 CET | Pressemeddelelse
Lørdag den 14. marts kl. 11.00-11.30 inviterer Næstved Bibliotek til gratis fortællekoncert med Hunden Ib og forfatteren bag figuren, Peter Nordahl.
Den litterære cocktail – om Karen Blixen20.2.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Næstved Bibliotek og Høghs Cocktailbar inviterer til et arrangement med fokus på Karen Blixens liv og forfatterskab. Det foregår torsdag den 12. marts kl. 19.00-21.00.
Fem år som fremmedlegionær17.2.2026 10:51:26 CET | Pressemeddelelse
Oplev en rå, ærlig og intens fortælling om livet i Fremmedlegionen, når den tidligere fremmedlegionær Simon Nielsen besøger Næstved Bibliotek onsdag den 11. marts kl. 19.00-21.00
Næstved Bibliotek inviterer til pubquiz på Underhuset16.2.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Er du også vild med quizzer? Så har du nu mulighed for at deltage i Næstved Biblioteks hyggelige pubquiz på Underhuset tre tirsdage i foråret.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
