Sønderho har sejlet sin sidste tur

Da Fanølinjen i begyndelsen af oktober indsatte den nye elfærge på ruten mellem Esbjerg og Fanø, blev det tid til en af de tungere beslutninger. For med tre fungerende færger på den korte rute blev den snart 60-årige færge, Sønderho, overflødig.
Derfor ender Sønderho sin tjeneste hos Smedegaarden A/S i Esbjerg, hvor den gamle færge skrottes og genbruges på den mest miljørigtige måde.
”Sønderho er træt og fra en anden tid, og vi fandt, at det ikke ville være miljømæssigt forsvarligt at indsætte en ny elfærge og samtidig forsøge at forlænge tiden for så gammel en færge”, forklarer Carsten Jensen, administrerende direktør hos Molslinjen.
Sønderho har de senere år været en mere sjælden gæst på selve færgeruten, men den har ind i mellem været chartret til udflugter og firmature.
”Vi går nu færgen grundigt igennem for at sikre os genstande, som kan have lokalhistorisk værdi. Hos Smedegaarden A/S bliver alt genanvendt hvis muligt – og så bortskaffes resten efter strenge krav til miljøet”, siger Carsten Jensen.
Kontakter
Jesper MaackPR- og kommunikationschef
Tlf:20196215jma@molslinjen.dkBilleder

Information om Molslinjen A/S
Om Molslinjen:
Molslinjen er Danmarks største indenrigs færgeselskab. Med en flåde på 15 skibe driver selskabet i alt ni ruter fordelt på Alslinjen, Bornholmslinjen, Fanølinjen, Langelandslinjen, Molslinjen og Samsølinjen. Tilsammen har færgerne mere end otte millioner gæster årligt. Ruterne Aarhus – Odden, Ebeltoft – Odden og Rønne – Ystad betjenes af nogle af verdens største katamaran-færger, og det gør Molslinjen til et af verdens største hurtigfærge-rederier. I samarbejde med Herning Turist driver Molslinjen busruten Kombardo Expressen. Den kører direkte til København fra Aarhus, Randers, Aalborg, Holstebro, Herning, Silkeborg og Rønne samt en række andre jyske byer.
Molslinjen beskæftiger i dag mere end 1000 medarbejdere. Mere info: www.molslinjen.dk
CSR: Molslinjen Commitment / Molslinjen Code of Conduct for Business Relationships.
Følg pressemeddelelser fra Molslinjen A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Molslinjen A/S
Øresundsfærge til Alslinjen3.4.2025 09:00:33 CEST | Pressemeddelelse
To forsinkede elfærger får Molslinjen til at bytte rundt på flere færger for at få sommeren til at hænge sammen på Alslinjen. Alslinjen forstærkes i maj med øresundsfærgen, Mercandia lV, som sammen med færgen Frigg skal sikre timedrift mellem Bøjden og Fynshav.
Færge-rokade skal redde sommeren14.3.2025 08:59:29 CET | Pressemeddelelse
To forsinkede elfærger får Molslinjen til at bytte rundt på flere færger for at få sommeren til at hænge sammen på Samsø. Til gengæld bliver billetterne billige i den sejlplan, som netop er lagt ud for resten af 2025.
Bornholmslinjen og Rønne Havn går sammen om færgesimuleringer27.2.2025 11:15:23 CET | Pressemeddelelse
Bornholmslinjen og Rønne Havn går nu sammen om at foretage de simuleringer af ind- og udsejlingsforholdene i havnen med rederiets skibe i vejrforhold, som ikke tidligere har været simuleret.
Bornholmerne rejste 30 procent billigere end alle andre i 202424.2.2025 09:59:49 CET | Pressemeddelelse
Bornholmslinjen ramte meget tæt de kontrakt-fastsatte gennemsnitspriser i 2024. Det blev endnu et år, hvor de dynamiske priser sikrede bornholmerne billigere rejser end andre.
Kendt sejlplan kan bevares10.2.2025 13:32:22 CET | Pressemeddelelse
Bornholmslinjen har meddelt Transportministeriet, at den nuværende kendte sejlplan kan bevares. Det er resultatet af mødet mellem rederiet og Trafikkontaktrådet for Bornholm i sidste uge.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum