Som ordblindt barn er du ikke alene
9.5.2023 14:23:36 CEST | Billund Kommune | Pressemeddelelse

Billund Kommune har stort fokus på at identificere børn med ordblindevanskeligheder og støtte dem bedst muligt igennem skolegangen. Siden 2019 har kommunen screenet 0.-1. klasses elever og finder i gennemsnit 2,2 elever pr. klasse der har risiko for at udvikle vanskeligheder. Det er svarende til landsgennemsnittet, men kommunen ønsker alligevel at sætte særligt ind og afholder derfor hvert år en temauge for at understøtte både børn, forældre og lærere bedst muligt.
”Hvis du er et barn med ordblindevanskeligheder, kan du hurtigt føle dig uden for. Derfor inviterer vi børnene ind og giver dem mulighed for at spejle sig i venner, der er præcis ligesom dem. Vi ved, at trivsel og faglig udvikling hænger sammen, så vi giver børnene et pusterum, som forhåbentlig kan give deres skolearbejde et boost,” siger udvalgsformand for Børne- og Familieudvalget Bjarne Larsen.
Børnene har selv sat dagsordenen
De sidste par år har kommunen haft fokus på undervisning til forældre, brug af teknologiske hjælpemidler til at lave film og podcast. I år handler det om lege med nye venner. Det er ikke noget hverken læsekonsulenterne eller lærerne har planlagt. Det var et ønske, der kom fra børnene selv.
”For os giver det allerbedst mening at spørge børnene, der står midt i det, hvad de har brug for. De har peget på vigtigheden af at vide, at de ikke er alene. At der er rigtig mange børn, der oplever det samme som dem selv. Som hjemsted for Børnenes Hovedstad skal vi forebygge og screene, så godt vi kan og efter de bedste metoder, der findes. Og mens vi gør det, skal vi sikre, at de børn, vi har fokus på, trives,” fortsætter Bjarne Larsen.
To lokale skoler deltager i nationale forskningsprojekter, så skolerne bliver klogere på den mest effektive metode til at støtte børn med ordblindevanskeligheder. Alle skoler i kommunen arbejder i dag systematisk og differentieret med indsatserne og med en bred vifte af metoder.
Tidlig indsats
Undervisningsministeriet oplyser, at der udvikles en ny klassebaseret screeningstest for læsevanskeligheder, som alle elever skal gennemføre i 1. klasse. Det skal medvirke til, at skolerne bedre kan identificere elever med læsevanskeligheder og yde faglig støtte til disse elever. Screeningen af læsevanskeligheder skal også bidrage til, at skolerne får et bedre fagligt grundlag for at identificere de elever, der har behov for at gennemføre risikotest for ordblindhed. Screeningstesten bliver indarbejdet i den kommunale evalueringsplan.
Fakta:
Trivselsdag for børn med ordblindevanskeligheder. Deltagelse af ca. 60 elever fra 5 skoler (Lynghedeskolen afd. Søndre og afd. Stenderup, Vestre Skole, Hejnsvig Skole, Billund Skolen og Sdr. Omme Skole). Eleverne ledsages af deres lærere.
Efter morgenbrød var der fire forskellige værksteder med eksempelvis teambuilding, rundkredslege og tips&tricks. Efter en frokost fortsatte børnene legene udenfor.
Kontakter
Anne Maarbjerg RasmussenKommunikationskonsulent
Tlf:20 42 84 85ammr@billund.dkBilleder
Information om Billund Kommune
Hjemsted for Børnenes Hovedstad og en af Danmarks bedste erhvervskommuner.
Følg pressemeddelelser fra Billund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Kommune
Stil op til skolebestyrelsesvalg og gør en forskel27.3.2026 08:52:57 CET | Pressemeddelelse
Der skal vælges nye forældrerepræsentanter til skolebestyrelserne på Billund Kommunes folkeskoler. Hvis du vil være med til at gøre en forskel for børnenes skolegang og have indflydelse på skolernes udvikling, så meld dit kandidatur til skolebestyrelsesvalget senest den 29. april.
Tilmeldingen for arrangører til SommerSjov 2026 er åbnet24.3.2026 15:15:00 CET | Pressemeddelelse
Billund Kommune åbner nu for tilmelding til årets SommerSjov-program, og alle foreninger, organisationer og andre aktører inviteres til at byde ind med aktiviteter til kommunens børn og unge i sommerferien.
Billund Kommunes folkeskoler har Jyllands bedste løfteevne23.3.2026 12:35:46 CET | Pressemeddelelse
I Billund Kommune bestod 3,6 procent flere skoleelever end forventet folkeskolens afgangseksamen i 2024. Det er tredjebedst blandt alle landets kommuner og bedst i Jylland. Det konkluderer en nyligt udgivet analyse fra tænketanken CEPOS.
Ny vandre- og cykelrute i Hejnsvig fortæller landskabets historie20.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Lørdag den 28. marts indvies en helt ny oplevelsesrute i Hejnsvig, hvor besøgende gennem skulpturer, infotavler og lydfortællinger kan få et unikt indblik i landskabets historie. Ruterne omfatter både rundture i Hejnsvig By og i oplandet - bl.a. Grene Sande, Gyttegård Plantage og Fugdal Mose. Den nye attraktion indvies med en festlig indvielse i Hejnsvig, hvor alle er velkomne til at deltage.
Her er de nominerede til Sports- og Kulturgalla 202618.3.2026 16:00:00 CET | Pressemeddelelse
Sports- og Kulturgalla 2026 nærmer sig med hastige skridt, og i dag kan sløret løftes for årets nominerede til priserne, der uddeles ved showet i MAGION fredag den 8. maj.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

