Som man siger – et oneman-sprogshow

Dialekter og bandeord, børnesnak og gammeldansk, ghettosprog og gadeslang. I Danmark har vi på én gang et fælles sprog og taler dejligt mangfoldigt. Michael Ejstrup er sprogforskeren bag showet ”Som man siger”, der med lyd, billeder, sprogtoner og stemmer fra danmarkskortet vil guide dig rundt i talesprogets krinkelkroge.
Gammeldansk eller ghettodansk
Det danske sprog er i konstant udvikling og rummer mange forskellige nuancer. Nogle benytter rigsdansk, andre dialekt. Nogle taler ghettodansk, andre gammeldansk. Nogle har accent, andre ikke.
Det talte sprog er tæt forbundet med identiteter – både på individ- og fællesskabsniveau. Derfor ligger der i sprogforskellene kimen til misforståelser og adskillelse. Ved at blive mere opmærksom på forskellige dialekter og deres baggrunde kan man udvide sin sproglige, kulturelle og personlige horisont.
Michael Ejstrup vil sørge for at massere dine hjerneceller, teste dine sproglige fordomme og gøre dine smilerynker dybe. Oplev ham på Grønnegades Kaserne Kulturcenter fredag den 3. september kl. 17.30-19.30. Det er gratis at deltage. Billetter bestilles på bibliotekets hjemmeside www.naesbib.dk
Baggrunden for showet er projektet ”Som man siger”, der startede i 2020 og kører frem til 2022. Projektet indsamler og formidler mangfoldigheden i dansk talesprog. Læs mere om projektet og bidrag med din egen stemme på www.sommansiger.nu
Om Næver Ending Stories
Den 3.-4. september fylder vi Næstved by med gratis forfattertalks, musik, poetry slam, ordinstallationer, workshops og digtoplæsninger, når festivalen Næver Ending Stories hylder fortællekunsten på tværs af medietyper. Læs meget mere om de enkelte arrangementer og følg med på bibliotekets hjemmeside www.naesbib.dk og på Instagram og Facebook.
Næver Ending Stories (NES) er et samarbejde mellem Næstved Bibliotek og Borgerservice, Grønnegades Kaserne Kulturcenter, Næstved Museum, Næstved Cityforening, Talentskolen og Ungdomsprojekthuset JB10, Næstved Ungdomsskole. NES er støttet af Mærk Næstved, Næstved Kommune, Statens Kunstfond og Edvard Pedersens Biblioteksfond. ”Som man siger” er støttet af Nordea-fonden.
Kontakter
Christoffer DallBørnekulturformidler
Tlf:5588 4168chdall@naestved.dkLena Lund OlsenBibliotekar, pressemedarbejder
Tlf:55884021leols@naestved.dkBilleder

Information om Næstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Åbningsfest for Næstveds nye børnebibliotek12.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
På Kulturnatten fredag den 3. oktober er der fest på Næstved Bibliotek. Vi indvier det nye flotte børnebibliotek, og alle er inviteret med. Festen varer fra kl. 16.00-20.00.
Tankevækkende dukketeater på Næstved Bibliotek - den sandfærdige historie om de tre små grise10.9.2025 10:56:32 CEST | Pressemeddelelse
Lørdag d. 20. september kl. 10:30 – 11:15 inviterer foreningen Levende Demokrati Næstved til spændende og sjovt børneteater i anledning af Næstved Demokratidag på Næstved Bibliotek. Her kan de ca. 5-10-årige og medfølgende voksne opleve teatret De Røde Hestes alternative opsætning af historien om de tre grise og den store, stygge ulv. For er ulven nu så styg, når det kommer til stykket?
Gratis naturvidenskabelige foredrag i Bio Næstved8.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Aarhus Universitets livestreamede foredrag har i flere år været virkelig populære. Nu venter en ny sæson med seks spændende foredrag på udvalgte tirsdage. De vises i Bio Næstved som et samarbejde mellem biografen og Næstved Bibliotek og Borgerservice.
Bog, Bøf & Bif i Glumsø - the Life of Chuck4.9.2025 11:22:35 CEST | Pressemeddelelse
Mandag d. 6. oktober kl. 17:45 - 22:00 er der igen Bog, Bøf & Bif i Glumsø, det fælles samarbejde mellem Glumsø Bibliotek, Café Rejseladen og Glumsø Biograf. Aftenen starter med spisning i Rejseladen for derefter at fortsætte med litterære input i biografen inden aftenens film.
Klassisk Lytteklub3.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Næstved Bibliotek inviterer til en ny sæson i Klassisk Lytteklub. Her lytter vi til klassisk musik og deler oplevelsen med hinanden. Vi mødes første gang fredag den 26. september kl. 13.00-14.30.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum