Social- og ældreminister spændt på Haderslevs erfaringer med ny tilgang til ældrepleje
Lige omkring klokken 11 torsdag formiddag ankom social- og ældreminister Astrid Krag til Hans Egon Lorenzens hjem i Vojens. Hans Egon er, udover at være modtager af hjemmehjælp i kommunen, formand for Seniorrådet i Haderslev Kommune og kender derfor til projektet kaffe først, der skal give mere nærhed i hjemmeplejen.
Sammen med Hans Egon ventede ledere og medarbejdere fra Hjemmeplejen, der skulle fortælle minister mere om arbejdet med Kaffe først.
”Kaffe først er et forsøgsprojekt, hvor vi afprøver en hollandsk metode, der fokuserer mere på den nære pleje. Medarbejderne arbejder i selvstyrende teams, så de selv tilrettelægger arbejdet ud fra borgerens behov, hvilket giver en bedre fleksibilitet og gerne skulle resultere i færre forskellige medarbejdere i det enkelte hjem”, siger Linda Thisgaard, der er afdelingsleder i Senior og Rehabilitering i Haderslev Kommune.
Linda Thisgaard mener, at de havde et rigtig godt møde, hvor ministeren spurgte meget interesseret ind til projektet.
Social- og ældreminister Astrid Krag sagde blandt andet til medarbejderne under mødet:
“Det bliver spændende at følge indsatsen. Noget vil gå godt, og noget vil ikke virke som man troede, og det er jo det, vi lærer af. Jeg er utroligt glad for at Haderslev Kommune har mod på at gå i gang med den indsats. Det bliver godt med faste teams for borgerens skyld, så der ikke kommer så mange forskellige medarbejdere i hjemmet. Og med selvstyrende teams for medarbejdernes skyld, så de selv kan tilrettelægge arbejdet. Det er en vigtig indsats for os alle sammen, det I prøver her.”
Efter mødet var Hans Egon Lorenzen godt tilfreds med den dialog, der havde været.
”Jeg synes, det er spændende, at hun er så interesseret. Hun er godt inde i sagerne og meget lyttende. Jeg er positiv skeptiker, og jeg håber, det bliver godt, men der skal økonomi til, og det skal virke. Den ekstra tid skal komme fra en bedre administration og planlægning, så jeg håber det kommer til at virke, så der kommer færre forskellige i hjemmet og det bliver mere fleksibelt, hvornår de kommer.”
”Jeg håber og tror på, vi får en god effekt af projektet både hvad angår medarbejdernes trivsel og borgernes tilfredshed. I hvert fald er det noget, vi vil følge nøje, og jeg ser frem til at give ministeren en status på projektet igen til foråret”, siger Linda Thisgaard.
Ved mødt deltog foruden social- og ældreminister Astrid Krag:
- Seniorrådsformand og modtager af hjemmepleje Hans Egon Lorenzen
- TR og stedfortræder for FTR FOA Eva Strandbygaard
- Helle Møller og Pia Krogh, medarbejdere i hjemmeplejen i Vojens, som er rekrutteret til de selvledende teams i ’Kaffe først’
- Hjemmeplejeleder Inger Phillip Christensen
- Afdelingsleder Linda Thisgaard
- Projektleder Rebekka Buhl
- Direktør for Voksen og Sundhed, Rolf Dalsgaard Johansen
Kontakter
Joan LøgstrupKommunikationskonsulent
Tlf:74 34 00 13jjoh@haderslev.dkBilleder
Information om Haderslev Kommune
Følg pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Haderslev Kommune køber hotel i Gram til nedrivning25.6.2025 10:58:50 CEST | Pressemeddelelse
Kommunalbestyrelsen i Haderslev Kommune besluttede på deres møde tirsdag at købe Hotel Gram. Bygningen er registreret som bevaringsværdig, men har vist sig at være i så dårlig stand, at den er egnet til nedrivning.
Haderslev Idrætscenter får ny leder med rødder i det lokale20.6.2025 16:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Thomas Nørup Schmidt er den nye mand i spidsen for Haderslev Idrætscenter. Han har solid erfaring med idrætsfaciliteter fra henholdsvis Vejle, Kolding og senest Aabenraa Kommune. Og så er han født og opvokset i Haderslev.
Haderslev Kommune klar til Ældreloven19.6.2025 09:05:24 CEST | Pressemeddelelse
Når den nye ældrelov træder i kraft 1. juli skal landets kommuner tilbyde sammenhængende helhedspleje til kommunens borgere. I Haderslev Kommune har plejepersonalet allerede igennem en længere periode arbejdet i mindre, tværfaglige teams, der selv koordinerer og planlægger arbejdet ud fra borgernes behov.
Haderslev er værter for stort cykelløb10.6.2025 08:23:06 CEST | Pressemeddelelse
Til august er Haderslev Kommune vært ved endnu et cykelløb. Det er fremtidens cykelstjerner, der gæster Haderslev, når kommunen lægger veje til Danmarksmesterskaberne for U23 og børne- og ungdomsklasserne i enkeltstart og linjeløb.
KAMMA SVENSSON – illustrationernes foregangskvinde3.6.2025 13:19:36 CEST | Pressemeddelelse
Den 16. juni åbner Historie Haderslevs udstilling om den sønderjyske kunstner Kamma Svensson. Udstillingen indeholder originale værker, skitser, illustrationer, trykplader, plakatudkast, samt en række centrale citater om Kamma Svenssons liv og virke.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum