SMV:Digital åbner pulje på 42,5 mio. kr.
12.10.2021 14:51:08 CEST | Erhvervsministeriet | Pressemeddelelse
SMV:Digital-ordningen har hjulpet flere tusinde små- og mellemstore virksomheder med at komme godt i gang med den digitale omstilling.
Og der er brug for hjælpen, viser en ny analyse fra Erhvervsministeriet, der er baseret på mere end 2000 ansøgninger til SMV:Digital.
Analysen viser blandt andet, at selvom mindre virksomheder i stigende grad er begyndt at bruge grundlæggende teknologier som f.eks. hjemmesider, så er mange SMV’er fortsat på et generelt lavere digitalt niveau end større virksomheder. Ifølge analysen kan hjælp og rådgivning være byggeklodser i SMV’ernes digitale omstilling.
Til hjælp og rådgivning om den digitale omstilling kan SMV’er fra i morgen den 13. oktober 2021 kl. 9:00 søge om tilskud, hvor en ny SMV:Digital pulje på 42,5 mio. kr. åbner.
Erhvervsminister Simon Kollerup:
"Den digitale omstilling er en forudsætning for at fastholde og udbygge vores virksomheders konkurrenceevne. Det bliver svært at være med i den internationale konkurrence, hvis vi ikke udvikler os digitalt. Det gælder også for de små- og mellemstore virksomheder. Derfor er det afgørende, at vi får endnu flere SMV’er med ombord på den digitale omstilling, fordi vi ved, at det både højner produktiviteten og skaber et bedre arbejdsmiljø.”
Fakta om SMV:Digital
Under programmet SMV:Digital kan virksomheder bl.a. søge støtte til indkøb af specialiseret rådgivning inden for digitalisering, automatisering og e-handel. Siden 2018 har mere end 5.000 virksomheder søgt om tilskud gennem programmet, og der er t.o.m. sommeren 2021 udmøntet over 185 mio. kr. til rådgivning om digitalisering i danske virksomheder.
For at se dette indhold fra em.dk, så skal du give din accept på toppen af denne side.
Kontakter
For mere information kontakt: Tina Buhl Pretzmann, presserådgiver, tibupr@em.dk
Information om Erhvervsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Ændring af eksportkontrolloven skal sikre danske virksomheders fortsatte drift27.8.2026 10:27:16 CEST | Pressemeddelelse
Det skal være muligt for danske virksomheder at køre videre, selvom de er ejet eller kontrolleret af personer, der havner på EU’s sanktionsliste. Tiltaget skal sikre beskyttelse af danske arbejdspladser og dansk produktion.
Dansk life science står stærkt trods global uro24.8.2026 13:54:23 CEST | Pressemeddelelse
Trods uro og høje energipriser klarer den danske life science-industri sig godt, viser ny analyse fra Erhvervsministeriet. I 2025 eksporterede industrien for 208 mia. kr. direkte fra Danmark.
Lidegaard sætter konkurrencekraft og forsvarsindustri på dagsordenen i Paris18.6.2026 11:46:14 CEST | Pressemeddelelse
Under besøget vil erhvervs- og konkurrencekraftsministeren have fokus på, hvordan man styrker samarbejdet mellem Danmark og Frankrig inden strategiske og innovative industrier i en verden præget af uro.
Ministeroverdragelse i Erhvervsministeriet3.6.2026 10:12:44 CEST | Pressemeddelelse
Pressen inviteres til overdragelsesforretning i Erhvervsministeriet kl. 14.00.
Bødskov: Ulovligt billigt bras fra tredjelande er gift for EU26.2.2026 09:00:05 CET | Pressemeddelelse
Erhvervsminister Morten Bødskov rejser i dag til Bruxelles for at deltage i dagens EU’s konkurrencerådsmøde. Med sig har han en klar vej til at tøjle de massive problemer med onlinemarkedspladser fra tredjelande, som fx Temu.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
