SMVdanmark: Styrtdyk i nye lærepladser bør føre til coronatilskud
Nye tal, som Børne- og Undervisningsministeriet netop har offentliggjort på uddannelsesstatik.dk, viser, at antallet af nyoprettede lærepladser i februar faldt med 28 pct., når man ser bort fra SOSU og pædagogisk assistent. I nogle brancher er faldet på over 80 pct.
Det bekymrer Kasper Munk Rasmussen, chefkonsulent i SMVdanmark.
“Det er et skræmmende stort fald, og det kalder på handling. Udviklingen i antallet af lærepladser er som sådan ikke overraskende, for virksomhederne er meget forsigtige pga. coronakrisen, men vi risikerer at få et kæmpe efterslæb i uddannelsen af faglærte. Desuden er det ikke rimeligt over for de tusinder af unge mennesker, der står og tripper for at komme i gang med deres uddannelse som fx kok, tømrer, frisør og meget andet,” siger han.
Han peger på, at virksomhedernes usikkerhed både skyldes den generelle udvikling i økonomien, men også frygten for, at der kan komme nye restriktioner eller nedlukninger.
“Når der er usikkerhed, og når økonomien i de enkelte virksomheder er presset, vil virksomhederne helt naturligt være forsigtige med at binde sig til nye lærepladsaftaler, som er en forpligtelse af op til 4 års varighed,” siger Kasper Munk Rasmussen.
Indfør corona-tilskud igen
I 2020 var der særlige corona-tilskud til de virksomheder, der uddanner lærlinge og elever. SMVdanmark foreslår at genindføre tilskuddet helt eller delvist i resten af 2021 og eventuelt også i 2022, som minimum i de brancher, der har været nedlukket eller udsat for skrappe restriktioner.
”Vi har brug for, at samfundet mindsker risikoen for virksomhederne ved at gøre det billigere at have lærepladser. Helt konkret bør vi genindføre corona-tilskuddet. Der er behov for, at staten investerer i fremtidens arbejdskraft,” siger Kasper Munk Rasmussen.
Han henviser til, at Danmark står over for at mangle næsten 100.000 faglærte i 2030.
“Virksomhedernes usikkerhed pga. coronakrisen gør det endnu sværere at løse den udfordring med mangel på faglærte, som vi står over for. Også på den lange bane er det nødvendigt, at det bliver billigere og lettere for de virksomheder, der tager et uddannelsesansvar,” siger han.
Hovedkonklusioner i de nye tal:
- Antallet af nye lærepladser er faldet med 700 sammenlignet med februar året før (opgjort uden SOSU og pædagogisk assistent). Det er et fald på 28 pct. i forhold til situationen inden corona.
- Nedgangen ses særligt i brancher ramt af corona. Således er antallet af lærepladser på uddannelserne til frisør og kok faldet med over 80 pct.
- Det er dog ikke kun i de brancher, der har været direkte ramt af nedlukninger, hvor der er færre lærepladser. Det ses bredt. Dette kunne tyde på, at virksomhederne generelt er forsigtige med at indgå nye lærepladsaftaler
Se tallene her: https://uddannelsesstatistik.dk/Pages/Reports/1610.aspx
Kontakter
David ElmerKommunikationschef
Tlf:+45 53 85 53 70elmer@smvdanmark.dkKasper Munk RasmussenChefkonsulent
Tlf:+45 61 96 39 80rasmussen@SMVdanmark.dkInformation om SMVdanmark
Om SMVdanmark
SMVdanmark er paraplyorganisation for en række brancheorganisationer, lokale tværfaglige håndværker- og industriforeninger og flere hundrede enkeltvirksomheder. SMVdanmark repræsenterer omkring 18.000 små og mellemstore virksomheder og er den eneste hovederhvervsorganisation, der udelukkende arbejder for SMV’ernes interesser – både nationalt, lokalt og på EU-plan. Læs mere på SMVdanmark.dk
Følg pressemeddelelser fra SMVdanmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra SMVdanmark
Von der Leyens tale peger i den rigtige retning - men SMV'erne har brug for handling nu10.9.2025 11:18:43 CEST | Pressemeddelelse
EU-Kommissionens formand Ursula von der Leyen har netop holdt sin årlige State of the Union-tale. SMVdanmark ser positive takter i talen, men understreger, at der mangler et fokus på regelforenkling og på handling. "SMV'erne oplever, at bureaukratiet bare tager til trods ambitionerne om det modsatte," siger Jesper Beinov, direktør i SMVdanmark.
Ny analyse: Markant flere ikke-vestlige indvandrere kommer hurtigt i job3.9.2025 07:35:29 CEST | Pressemeddelelse
En ny analyse fra SMVdanmark viser en kraftig stigning i andelen af nyankomne indvandrere fra ikke-vestlige lande, der kommer i arbejde allerede inden for det første halve år i Danmark. Udviklingen skyldes især højkonjunkturen og politiske reformer – og har stor betydning for dansk økonomi.
SMVdanmark: Finanslovsforslag er en invitation til velfærdsfest med fri bar og dans på bordene – men mangler fokus på vækst og kampen mod bureaukrati29.8.2025 11:05:52 CEST | Pressemeddelelse
Regeringens finanslovsforslag rummer flere tiltag, der vil gøre hverdagen lettere for små og mellemstore virksomheder. Men SMVdanmark advarer om, at forslaget minder om en kortsigtet velfærdsfest uden tilstrækkeligt fokus på de strukturelle udfordringer i dansk økonomi – herunder kampen mod bureaukrati.
Ny analyse: Her er Danmarks mest erhvervsvenlige kommune29.8.2025 08:48:28 CEST | Pressemeddelelse
En ny analyse fra SMVdanmark viser store forskelle i kommunernes erhvervsvenlighed. Struer Kommune topper listen som Danmarks mest SMV-venlige kommune, mens hovedstadsområdet er overrepræsenteret i bunden af ranglisten.
Ny analyse: Danmark har mistet tusindvis af butikker28.8.2025 06:01:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny analyse fra SMVdanmark viser, at mere end 4.500 fysiske butikker er forsvundet i Danmark det seneste årti. Særligt mindre kommuner er hårdt ramt, mens nethandlen fortsætter sin fremmarch. SMVdanmark advarer om konsekvenserne for lokalsamfundene og efterlyser politisk handling.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum