SMVdanmark: Lukning resten af vinteren kræver ny lønkompensation
28.1.2021 18:07:30 CET | SMVdanmark | Pressemeddelelse

Regeringen har netop meddelt, at de eksisterende coronarestriktioner forlænges til og med 28. februar. Det vil ramme mange virksomheder hårdt, vurderer Jakob Brandt:
”Det er katastrofalt for de mindre virksomheder, at de nu ser ind i endnu én måneds nedlukning. Vores seneste undersøgelse viser, at næsten hver tredje af de nedlukkede virksomheder er i risiko for at gå konkurs inden for de næste tre måneder. Og det var endda før, de vidste, at restriktionerne blev forlænget. De er i en dybt ulykkelig situation,” siger Jakob Brandt, adm. direktør i SMVdanmark, der organiserer 18.000 virksomheder.
Han anerkender naturligvis den sundhedsmæssige nødvendighed, men ærgrer sig over, at virksomhederne ikke kan få et overblik over restriktionerne:
”Havde du fortalt en selvstændig før jul, at han eller hun skulle holde lukket 2,5 måned i stedet for de to uger, der oprindeligt blev lagt op til, så havde vedkommende sandsynligvis disponeret anderledes. I stedet står f.eks. en frisør med fem ansatte med lønudgifter for ca. 50.000 kr. om måneden på trods af lønkompensation. Derfor bliver vi simpelthen nødt til at give virksomhederne en bedre kompensation.”
Konkret foreslår Jakob Brandt et øget loft for kompensation til selvstændige, en mere dækkende lønkompensation og en udskydelse af momsbetalingen til marts:
“De små virksomheder har tre store problemer lige nu: De bliver behandlet dårligere end deres ansatte, når de maks. får 23.000 kr. i kompensation mod 30.000 kr. til deres ansatte. De skal stadig betale mindst 10-25 pct. af lønnen til hjemsendte medarbejdere og slutteligt står hver anden af vores medlemmer med en dobbelt momsregning til marts. Jeg vil derfor klart opfordre til nye trepartsforhandlinger, en ekstra udskydelse af momsregningen og en klar ligestilling mellem selvstændig og ansat.”
Endeligt opfordrer han til, at politikerne overvejer, om ikke det er sundhedsmæssigt forsvarligt at åbne butikker, der er hårdt ramt og som har god plads til kunderne.
”Bilforhandlerne har f.eks. kæmpe haller og relativt få kunder om dagen, hvorfor der vil kunne være endog rigtig mange meter mellem hver kunder og ansatte. Og det er en branche, der bløder voldsomt for tiden, da deres varelager er enormt omkostningstungt. Her må smitterisikoen være så minimal, at det burde overvejes at lempe reglerne,” siger Jakob Brandt.
Kontakter
Jakob BrandtAdm. direktør i SMVdanmark
Tlf:24 25 27 27brandt@smvdanmark.dkBilleder
Information om SMVdanmark
Om SMVdanmark
SMVdanmark er paraplyorganisation for en række brancheorganisationer, lokale tværfaglige håndværker- og industriforeninger og flere hundrede enkeltvirksomheder. SMVdanmark repræsenterer omkring 18.000 små og mellemstore virksomheder og er den eneste hovederhvervsorganisation, der udelukkende arbejder for SMV’ernes interesser – både nationalt, lokalt og på EU-plan. Læs mere på SMVdanmark.dk
Følg pressemeddelelser fra SMVdanmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra SMVdanmark
Ny analyse: Kommunerne svigter SMV’er i offentlige udbud6.2.2026 11:40:40 CET | Pressemeddelelse
En ny landsdækkende analyse fra SMVdanmark viser, at hensynet til mindre virksomheder i kommunale udbud er begrænset. Kun få kommuner arbejder systematisk med at give de små virksomheder reel mulighed for at byde sig til, mens en lang række kommuner slet ikke indtænker de mindre virksomheder i udbudsprocessen.
SMVdanmark roser ny cyberaftale: Vigtig styrkelse af erhvervslivets digitale sikkerhed28.1.2026 16:44:35 CET | Pressemeddelelse
En bred politisk aftale om cybersikkerhed er netop landet. SMVdanmark ser det som et vigtigt skridt i retning af at gøre små og mellemstore virksomheder mere robuste over for en voksende cybertrussel.
SMVdanmark: Aftale om differentieret moms på fødevarer er ren populisme og dyrt bureaukrati28.1.2026 10:18:35 CET | Pressemeddelelse
Regeringen og en række partier har i dag præsenteret en aftale om at sænke momsen på fødevarer fra 2028. SMVdanmark retter skarp kritik mod aftalen, som vil koste milliarder i administration hos virksomhederne og næppe have stor påvirkning på forbrugerpriserne. "Det er ren populisme op til et valg," siger Jakob Brandt, adm. direktør i SMVdanmark.
SMVdanmark: Fødevarecheck er et mindre onde end differentieret fødevaremoms27.1.2026 11:15:53 CET | Pressemeddelelse
Fødevarechecks har ikke stået på SMVdanmarks ønskeseddel. Det er dog trods alt bedre end at indføre en ny differentieret fødevaremoms, som også har indgået i de politiske forhandlinger. SMVdanmark advarer kraftigt mod den øgede bureaukratisering, som en eventuel ny momsstruktur vil medføre.
Boghandlerforeningen bliver en del af SMVdanmark8.1.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Boghandlerforeningen har meldt sig ind i SMVdanmark. Det skal sikre effektiv drift af foreningen og give medlemmerne adgang til en lang række fordele. Fra juridisk rådgivning til rabatter på forsikringer og udstyr.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

