Smart hjemmeudstyr kan hurtigt hackes
Danskerne bør være opmærksomme på, hvilke smarte løsninger de vælger til deres hjem og kontrollere, at sikkerheden er i orden

Køleskabe, alarmsystemer, babyalarmer, termostater, stemmestyrede personlige assistenter, plæneklippere, der alle kan sluttes til internettet og styres ved hjælp af mobiltelefonen, har vundet stort indpas hos danskerne.
Ifølge Danmarks Statistik anvender over hver tredje dansker mellem 16 og 74 år nu smarte home-produkter, og stadigt mere hjemmeelektronik kan kobles på nettet. Men det kan være en åben virtuel dør for hackere, for mange glemmer at sikre deres mange apparater ordentligt, advarer Jørn Guldberg der er it-sikkerhedsekspert i Ingeniørforeningen, IDA.
”Det, der skulle gøre hverdagen nemmere, kan derfor ende med at skabe uoverskuelige problemer. De fleste ved godt, at de skal opdatere og sikre deres mobiltelefoner og computere, men når det drejer sig om deres køleskab eller smart-tv, er bevidstheden en helt anden. Her glemmer danskerne, at alt udstyr, der er forbundet med internettet, kan hackes og dermed overtages af blandt andre it-kriminelle,” siger han.
Jørn Guldberg opfordrer derfor danskerne til at tænke sig om, inden de anskaffer sig net-opkoblet udstyr til hjemmet, for da der ikke altid er stor fokus på sikkerheden ved alle disse produkter, skal man kigge sig godt for.
“It-kriminelle kan både få adgang til kameraer på tv og babyalarmer, og desuden få adgang til personlige vitale data, og på den måde udrette endnu større skader. Derfor skal man både fra et privatlivsaspekt og rent sikkerhedsmæssig huske på, at jo mere udstyr, der er koblet på nettet, jo flere indgange har hackerne at angribe. Hvis udstyret er solgt med et kodeord der hedder 1234, kan en fritidshacker med bind for øjnene klare opgaven, så det skal man have styr på. Desuden bør man tjekke, om producenten garanterer opdateringer af sikkerheden, hvis man vil anskaffe sig smarte løsninger til hjemmet,” siger han.
Kontakter
Ulrik Frandsen 23 65 09 69
Billeder

Information om Ingeniørforeningen, IDA
Følg pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Mange ingeniører må kigge forgæves efter en senioraftale26.1.2021 08:51:09 CET | Pressemeddelelse
På trods af et stort ønske om fortsat at bidrage til arbejdsmarkedet, har færre end hver 10. privatansatte ingeniør over 55 år en seniorordning eller en aftale med deres arbejdsgiver om at få en. Det gab skal lukkes, mener IDA.
Corona kan ikke holde headhunterne væk18.1.2021 13:40:07 CET | Pressemeddelelse
På trods af corona er flere end hver anden privatansatte ingeniør i det forgangne år blevet kontaktet af en headhunter eller en anden virksomhed med et tilbud om at skifte job.
Danskerne er imod masseovervågning14.1.2021 11:08:43 CET | Pressemeddelelse
Et flertal af danskerne ser ingen grund til at teleselskaberne er tvunget til at opbevare oplysninger om deres færden
Mads Fisker er ny pressechef i IDA4.1.2021 12:00:55 CET | Pressemeddelelse
Mads Fisker er ny pressechef i Ingeniørforeningen, IDA, som med 131.000 medlemmer er Danmarks største interesseorganisation og fagforening for akademikere. Mads Fisker kommer fra en stilling som kampagne- og programchef i Greenpeace, hvorfra han tager stærk erfaring med fra både pressearbejde og sociale medier. Mads Fisker bliver chef for fire pressemedarbejdere og starter 1. marts 2021.
Under halvdelen af danskerne har installeret Smittestop-appen22.12.2020 13:50:46 CET | Pressemeddelelse
Manglende tro på funktionalitet og frygt for den personlige datasikkerhed afholder mange danskere fra at downloade appen Smittestop
Marianne Andersen modtager IDA's ligestillingspris10.12.2020 14:15:22 CET | Pressemeddelelse
Grundlægger af foreningen High5girls, Marianne Andersen, modtager Ingeniørforeningen, IDA's ligestillingspris Agnes & Betzy-prisen i 2020.
Corona-vaccine er et oplagt mål for hackerangreb9.12.2020 17:27:32 CET | Pressemeddelelse
Alle virksomheder og institutioner, der arbejder med corona-vaccine, vil blive udsat for angreb fra hackere, vurderer it-sikkerhedsekspert
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum