Skrabede sig til kvart million og fejrede med langdistance-sushi

En heldig spiller fra Næstved Kommune fik sig en ’vanvittig oplevelse’, da han i februar købte et skrabelod på Danske Spils hjemmeside. Men det hele startede med, at han vandt 80 kroner på en anden type skrabelod.
Da han havde vundet dem, brugte han pengene på et lod til spillet Heldig Kartoffel, og det var en god beslutning, for kort efter havde han vundet en kvart million.
- Jeg sad og så på min telefon, og jeg så, at der var 250.000 på det første felt og 250.000 på det næste. Men så kom der ikke noget på de næste par felter. Pludselig stod der bare på skærmen: ”tillykke du har vundet”. Min hjerne var slet ikke med, for det gik så hurtigt, og man tænker jo, at det ikke sker for en selv. Det var en helt vanvittig oplevelse, jeg ville ønske, alle kunne prøve det, siger den glade vinder.
Langdistance-middag med familien
Han måtte dog lige tjekke det hele en ekstra gang, for at være helt sikker, så han gik hen til sin kone, der arbejdede hjemme og fik lov at tjekke sin spilkonto på hendes computer. Og den var god nok, men han troede ikke rigtig på det, før han havde trykket udbetal inde på sin spilkonto.
- Alle var helt vilde. Mine børn var helt vilde, min kone var helt vild, og jeg ringede til min mor, og hun var også helt vild, siger manden, der i første omgang fejrede det med at bestille sushi til aftensmad til hele familien.
Han ringede også til familien i Jylland og sagde, at de kunne bestille sushi på hans regning, og så fik de fælles middag over internettet i bedste corona-stil.
Billeder
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Danske Spil: ”Afdansningsbal for Pusle – eller for Alfred”17.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danske Spils Vild med dans-ekspert har en klar forventning til, hvem der ryger ud af programmet på fredag – men han har sværere ved at udpege en storfavorit i toppen af feltet. ”Favoritterne ligger utroligt tæt,” siger han.
Havde million-kupon fra Lotto hængende på opslagstavlen i månedsvis15.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det kan godt betale sig at tjekke sine kuponer en ekstra gang. Det opdagede en kvinde fra Århus for nyligt, da hun lige for en sikkerheds skyld fik dobbelttjekket Lotto kuponerne i supermarkedet.
I Klub Lotto giver Danske Spil sine Lotto rækker væk14.10.2025 09:20:04 CEST | Pressemeddelelse
For første gang nogensinde forærer Danske Spil fra den 13. oktober sine Lotto rækker væk til nye medlemmer af Klub Lotto, som vil samle danskerne om det folkekære, gamle lotteri.
God start på efterårsferien: Her landede næsten fem millioner fra Danske Spil13.10.2025 09:33:02 CEST | Pressemeddelelse
Tre heldige danskere delte næsten fem millioner kroner efter trækningerne i Lotto og Eurojackpot i weekenden. Se her, hvor de landede.
Danske Spil om Vild med dans: ”De er STORfavoritter til at ryge i omdans”10.10.2025 08:50:00 CEST | Pressemeddelelse
Danske Spils oddssættere føler sig ret sikre på, hvem der skal i omdans i Vild med dans på fredag – og hvem der, trods en pauver indsats, klarer frisag.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum