Skolen ved Sundet på Amager udvides med nye bygninger, et ekstra klassespor og nyt fritidshjem

Der er gang i byggeriet på Amager, hvor nye skoler skyder op, og eksisterende skoler bliver renoveret fra top til tå. Pilen peger denne gang på Skolen ved Sundet, der er i gang med en udvidelse fra tre til fire spor, så der bliver plads til endnu flere Amagerbørn. Der skabes plads til det fjerde spor ved en ny bygning, der skal huse udskolingen fra 7. til 9. klasse og en række faglokaler. Og så får skolens fritidshjem også en ny bygning med plads til 448 børn, og der etableres EAT-ordning for hele skolen i de nye bygninger.
”Der bliver flere og flere Amagerbørn, og derfor er der i den grad behov for, at vi udvider og opgraderer vores skoler. Med et ekstra skolespor på Skolen ved Sundet bliver der plads til flere skolebørn og endnu bedre rammer for leg og læring. Et spritnyt fritidshjem kommer også til. Byggeriet er i fuld sving, og jeg ser frem til at se de nye bygninger stå klar”, siger overborgmester Lars Weiss (S).
Skolen ved Sundet emmer af historisk brise, da den er tegnet af den berømte danske arkitekt, Kaj Gottlob. Den blev indviet tilbage i 1938 og fredet i 1990. Den består af to skoler – Skolen ved Sundet, som er en almindelig folkeskole, og Friluftsskolen, som fungerer som specialskole for børn med bevægelseshandicap. Friluftsskolen er for nyligt renoveret med respekt for den funktionalistiske stil, den blev bygget i. Skolen ved Sundet og dens udearealer bliver renoveret, når de nye bygninger er færdige.
”Det er rigtig glædeligt, at udvidelsen af Skolen ved Sundet skrider fremad. Børn, forældre og medarbejdere kan se frem til et helt nyt fritidshjem, en ny udskolingsbygning og et nyt EAT-køkken, så skolen bliver en del af den københavnske skolemadsordning. Når skolen er udbygget og helhedsrenoveret, står vi med en fantastisk smuk og funktionel skole for områdets børn og unge”, siger børne- og ungdomsborgmester Jesper Christensen (S).”
Skolens nye bygninger forventes at være klar til ibrugtagning til skolestart i 2022. Hele renoveringen forventes at være færdig til sommeren 2024.
Kontakt
Yderligere information samt kontakt til overborgmester Lars Weiss via kommunikationskonsulent Anette Amalie Juhl Lindschouw tlf. 26 13 65 49.
Børne- og ungdomsborgmester Jesper Christensen via pressekonsulent Henrik Meinicke Nielsen tlf. 24 40 38 74.
Fakta om skolebyggeriet
- Rejsegilde på Skolen ved Sundet torsdag den 10. juni 2021 kl. 11.30-12 på Backersvej 119, 2300 København S.
- Nøhr & Sigsgaard Arkitekter har forestået projekteringen, og det strategiske partnerskab TRUST står for udførelsen af udvidelsen. TRUST: Nøhr & Sigsgaard, Enemærke & Petersen, Dominia, Lytt, Sweco Architects. Kragh & Berglund og Norconsult.
- Anlægsramme på ca. 403 mio. kr. for udvidelsen og helhedsrenoveringen, heraf ca. 225 mio. kr. for udvidelsen.
Billeder
Information om Københavns Kommune Økonomiforvaltningen

Københavns Rådhus
1599 København V
33 66 33 66https://www.kk.dk
Følg pressemeddelelser fra Københavns Kommune Økonomiforvaltningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Kommune Økonomiforvaltningen
Politisk aftale baner vejen for nyt dansk epicenter for innovation med internationale ambitioner8.9.2025 09:52:12 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen, Københavns Kommune, Københavns Universitet og en bred partnerkreds præsenterer i dag en samlet visionsplan for Innovation District Copenhagen, som skal være Danmarks nye fyrtårn for life science, biotechnologi og kvante.
Sammen om København: Samtlige partier og løsgængere indgår historisk bred aftale om Københavns Kommunes budget for 20264.9.2025 10:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er landet en historisk bred aftale om Københavns Kommunes budget for 2026.
København lander budgetaftale: Invitation til doorstep3.9.2025 21:18:13 CEST | Presseinvitation
Der er indgået aftale om Københavns Kommunes budget for 2026. Aftalen præsenteres torsdag d. 4. september kl. 10.30 på Københavns Rådhus.
Parkour, fodboldtricks og EM i 3x3 basketball: København inviterer til Copenhagen Street Days29.8.2025 07:25:34 CEST | Pressemeddelelse
Copenhagen Street Days indtager Ofelia Plads den 5–7. september og fylder pladsen med gadeidræt, musik, kunst og bevægelse. Streetfestivalen samler både verdensstjerner og nye talenter – og inviterer publikum til at være med.
For mange dumper folkeskolens afgangsprøve: Undervisning med to voksne i Københavns folkeskoler kan være løsningen19.8.2025 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
En række nye initiativer i den københavnske folkeskole skal få flere til at bestå 9. klasse. Sådan lyder det fra overborgmester Lars Weiss (S) og børne- og ungdomsborgmester Jakob Næsager (K). Børne- og undervisningsminister Mattias Tesfaye (S) er glad for forslagene, som ligger i god forlængelse af regeringens arbejde.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum