Skiferie: Ting, du vil ønske at have vidst
Pas ekstra godt på i Italien, og lej aldrig ting med motor, før du ved, at ejeren mindst har en ansvarsforsikring. Det siger Forsikringsoplysningen, der også har en række andre gode råd til skiferien.

Norge og Sverige: Det er lovpligtigt med vinterdæk i Norge og Sverige 1. december – 31. marts. Det er ikke nok at have snekæder med. Som bilist risikerer man, at bilens kaskoforsikring ikke dækker, hvis sommerdækkene er skyld i uheldet.
Italien: Har de strengeste sikkerhedsregler i Europa. Husk ansvarsforsikringen skal med på pisterne i Italien – man skal kunne dokumentere, at man er ansvarsforsikret. Ellers vanker der bøde og fratagelse af liftkort. Reglerne gælder også for kælk og snowboard.
Ansvarsforsikringen er en del af din indboforsikring. Tal med dit forsikringsselskab om at få certifikat eller police på engelsk, der kan tages med enten i papir eller på telefonen. Ansvarsforsikring kan også købes på stedet.
Frankrig: Rygning er forbudt i bilen, hvis der er børn og unge under 18 med. Formelt set er det obligatorisk at medbringe en alkotester i bilen i Frankrig. Reglen håndhæves dog ikke strengt.
Europa: Husk refleksvest i bilen ned igennem Europa. Tjek om din rejseforsikring dækker skiferie, eller om du skal tilkøbe dækningen. Husk også det blå EU-sygesikringskort.
Men glem ikke, at det blå kort ikke dækker hjemtransport, behandling på privatklinik og egenbetaling. Det er klogt at supplere det blå kort med en rejseforsikring.
- Man kan få sig en slem økonomisk mavepuster, hvis man efter et uheld skal hjem med et ambulancefly og ikke selv har en rejseforsikring. Her dækker det blå sygesikringskort nemlig ikke, siger forsikringsekspert Anne Garde Slothuus fra Forsikringsoplysningen.
- Mange tror også, det ikke betyder noget med en dansk indboforsikring på en skiferie under fremmede himmelstrøg. Men det gør det. For indboforsikringen indeholder også en meget vigtig ansvarsforsikring. Og uden den kan man ikke få økonomisk hjælp, hvis man er involveret i uheld på pisten, hvor andre skiløbere kommer til skade, siger Anne Garde Slothuus.
Hun opfordrer også stærkt til, at man sætter sig ind i de 10 FIS-regler. Reglerne beskriver ansvarlig adfærd på pisten for skiløbere og snowboardere. Man risikerer erstatningsansvar, hvis man skader andre ved at bryde reglerne.
Og en sidste ting, der ikke kun gælder skituren: Lej aldrig en ting med motor, før du har sikret dig, at ejeren mindst har en ansvarsforsikring på køretøjet. Ellers hænger man selv på regningen.
Kontakter
Pressetelefon 41 91 91 01
Billeder
Links
Information om Forsikring & Pension
F&P er brancheorganisation for forsikrings- og pensionsselskaberne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Brevkasse: Uvildige rådgivere fra Forsikringsoplysningen gør dine læsere klogere på forsikring17.1.2023 15:00:00 CET | Pressemeddelelse
De fleste ved, at forsikringer er gode at have, men ved dine læsere, hvad der helt præcist gælder i enkeltsager? Har de fx styr på, at man skal huske ansvarsforsikringen, når man skal på skiferie i Italien? Hvad man skal være opmærksom på, hvis det bliver hård frost? Og om forsikringen dækker, hvis man forvolder en skade med et lejet køretøj i udlandet?
Sådan sparer danskerne, når økonomien er under pres9.1.2023 10:41:38 CET | Pressemeddelelse
Vi skærer nødigt på streaming, tv og forsikringer. Især strøm, opvarmning og indkøb af dagligvarer må holde for, når økonomien skal hænge bedre sammen.
Det kan være farligt - og dyrt - at mixe fest og fyrværkeri27.12.2022 10:14:50 CET | Pressemeddelelse
Ulykker med fyrværkeri går især ud over børn og unge. Mange af de alvorlige ulykker rammer tilskuere. Tænk jer godt om - også selvom I bare ser på, lyder rådet fra Forsikringsoplysningen.
F&P: Godt og nødvendigt at Folketinget nedsætter et Ældreudvalg22.12.2022 10:40:44 CET | Pressemeddelelse
Det er netop vedtaget i Folketinget, at der skal nedsættes et permanent Ældreudvalg. Med de udfordringer, som vi står overfor på ældreområdet, er det en overordentlig god ide, mener den danske forsikrings- og pensionsbranche.
F&P jubler over nyt Folketingsudvalg for digitalisering22.12.2022 06:18:11 CET | Pressemeddelelse
I dag får Folketinget et Digitaliseringsudvalg! Sammen med den nyudnævnte minister for digitalisering er det et vigtigt skridt for digitaliseringen af Danmark, lyder det fra forsikrings- og pensionsbranche.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum