Skide godt, Egon!

Den nye tilbygning vil blive genskabt efter arkitekten Heinrick Wenchs tegninger fra start 1900-tallet, så den vil ligne den historiske og ikoniske bygning der er kendt fra filmene. Indeni bliver den nye bygning dog langt fra gammeldags. Her vil være alt fra café, garderobe, multisal mv. Det Gule Palæ vil fremover blive et samlingspunk for både foredrag, musik, udstillinger, undervisninger og andre kulturelle arrangementer.
”Vi er i Olsen Banden Fanklub DK utrolig taknemmelige for, at Guldborgsund Kommune bakker op omkring projektet med sidebygningen til tårnet fra Det Gule Palæ. Denne bevilling er afgørende for, at et projekt af denne større kan blive en realitet. Nu håber vi at kunne søge om de resterende midler hos én eller flere fonde, der ser det samme potentiale i projektet, som vi gør” siger Rune Holm Clausen, formand for Olsen Banden Fanklub DK.
Formand for Kultur, Fritid og Bosætningsudvalget, Martin Lohse, udtaler: ”For mig er det vigtigt at vi fortsat understøtter og prioriterer de mange ildsjæle og ideer, der udspringer fra Gedser. Gedser Remise og Det Gule Palæ er et sted der omfavner både en bid af den danske jernbanehistorie, men også en folkekær filmskat fra en af Danmarks mest berømte kriminalkomedier. Med den nye tilbygning er der tilføjet endnu en mulighed, da det fremover også vil være et sted, der kan huse kulturelle arrangementer, og jeg glæder mig til at følge genopbygningen og det færdige resultat”.
Det er planen at Det Gule Palæ vil stå færdig med sidebygningen i sensommeren 2022, præcis som det stod oprindeligt på DSB’s baneterræn i København.
Nøgleord
Kontakter
Martin Lohse, formand for Kultur, Fritid og Bosætningsudvalget. Mobil: 25 18 18 13
Rune Holm Clausen, formand, Olsen banden Fanklub DK. Mobil: 40 68 42 61
Billeder

Information om Guldborgsund Kommune
Følg pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Enigt byråd godkender lokalplan på havnen12.9.2025 06:07:26 CEST | Pressemeddelelse
Den tredje lokalplan for den sydlige del af havnen er nu godkendt, og dermed er byggeriet af et nyt rådhus et skridt nærmere. Derudover er der grønt lys for at etablere nye cykel- og gangstier, en park og et ungeområde med adgang til vandet.
Nyt budget i Guldborgsund med fortsat fokus på børnene11.9.2025 20:02:48 CEST | Pressemeddelelse
BUDGET: Børnene i Guldborgsund Kommunes dagtilbud kan se frem til flere voksne omkring sig. Det er et af resultaterne i dette års budgetforlig, som faldt på plads torsdag.
Guldborgsund tildeler færre førtidspensioner end sammenlignelige kommuner11.9.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Guldborgsund Kommune har en lavere tilgang til førtidspension end andre kommuner med lignende socioøkonomiske vilkår. Det skyldes en ressourcefokuseret og aktiv indsats samt en tro på, at de fleste borgere har noget at bidrage med på en arbejdsplads.
Indvielse af nyt torv i Nykøbing F10.9.2025 17:36:19 CEST | Presseinvitation
Fredag den 12. september kl. 15.30 inviterer Guldborgsund Kommune i samarbejde med Vores Nykøbing og de lokale erhvervsdrivende til officiel indvielse af et nyt torv i den sydlige del af Nykøbing F.
Opgaveudvalg er nu klar med konkrete initiativer, der skal styrke det gode seniorliv9.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det seneste år har et politisk nedsat opgaveudvalg arbejdet tæt sammen med borgere, foreninger, frivillige og på tværs af forvaltninger for at få ideer og forslag til, hvordan det gode seniorliv bliver styrket. Opgaveudvalget har udarbejdet anbefalinger og en række konkrete initiativer, som netop er blevet fremlagt for Ældre og Omsorgsudvalget.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum