Skærpelse: Udenrigsministeriet fraråder nu alle unødvendige rejser
Fra i dag og en måned frem frarådes alle ikke-nødvendige rejser i hele verden. Det vil sige fra fredag den 13. marts og til og med påskeferien, mandag den 13. april.
Sådan lyder meldingen fra Udenrigsministeriet, der dermed har ændret den samlede rejsevejledning for hele verden til minimum orange.
”Danskernes tryghed og sikkerhed er regeringens førsteprioritet. Derfor skærer vi nu igennem og fraråder alle ikke-nødvendige rejser i hele verden. Budskabet til danskerne er både klart, enkelt og alvorligt. Man skal lade være med at rejse ud medmindre det er absolut nødvendigt. Er man allerede i udlandet som rejsende, bør man rejse hjem hurtigst muligt,” siger udenrigsminister Jeppe Kofod.
Beslutningen om at fraråde ikke-nødvendige rejser til hele verden bygger på flere ting:
- Strenge rejserestriktioner i andre lande, i en række tilfælde indført med kort varsel. Både i forhold til lokal transport, men også for ind- og udrejse. Rejsende kan derfor ikke længere være sikre på, om de kan rejse frit, skal i karantæne ved indrejse eller får svært ved at rejse retur til Danmark.
- Der er fortsat stigning i antallet af smittede i flere lande og desuden er der risiko for, at danskere kan være med til at sprede smitten ud i verden.
- Flere populære rejsedestinationer, især uden for Europa, kan have et svagere sundhedssystem end det danske.
Hvad betyder orange for mig?
Hvis du lige nu befinder dig i udlandet som rejsende og ønsker at komme hjem betyder den ændrede rejsevejledning:
- Udenrigsministeriet opfordrer dig til at tage hjem med det samme.
- Du skal kontakte dit rejseselskab og forsikringsselskab, hvis du har spørgsmål om, hvordan du kommer hjem.
- Hvis udrejse ikke viser sig mulig, kan du kontakte Udenrigsministeriets Globale Vagtcentral hele døgnet (bbb@um.dk eller +4533921112)
- Du bør tjekke de lokale restriktioner i det land, du befinder dig i.
- Du opfordres til at tilmelde dig Danskerlisten via www.um.dk eller via appen Rejseklar. Danskerlisten er den hurtigste måde for Udenrigsministeriet at sende dig information om det land, du befinder dig.
Ændringen betyder ikke, at de danske grænser bliver lukket for danskere eller andre der bor i Danmark, der er på vej hjem fra ferie eller andet udlandsophold.
Hvis du har planer om at skulle ud at rejse i perioden indtil 13. april, så skal du være bevidst om de risici, det indebærer. Restriktionerne kan lokalt ændre sig med meget kort varsel. Der er en risiko for, at flere lande sætter tilrejsende i karantæne ved ankomst eller for, at man medvirker til at sprede smitten.
”Vi har alle et ansvar for fællesskabet, og vi må alle gøre vores for, at vi kommer bedst muligt igennem en svær global situation. Der er ingen tvivl om, at danskerne generelt tager situationen alvorligt og aktivt opsøger information om hvordan de bør forholde sig. Det er udtryk for præcis dét samfundssind og den ansvarlighed der er brug for nu. Og dét er der god grund til at rose danskerne for,” siger udenrigsminister Jeppe Kofod.
Kontakter
For yderligere presse:
Udenrigsministeriets pressevagt:
pressevagten@um.dk eller +45 61 97 92 47
Information om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Ny aftale skal udnytte den europæiske jernbaneinfrastruktur bedre19.11.2025 15:27:49 CET | Nyhed
Der er netop landet en foreløbig aftale mellem Rådet og Europa-Parlamentet om en optimering og effektivisering af forvaltningen af jernbanerne i EU. De nye regler vil forventeligt hjælpe med at gøre togforbindelserne mere pålidelige og muliggøre en bedre udnyttelse af jernbanekapaciteten på tværs af landegrænser i EU.
Copenhagen Conference on Democracy and the Rule of Law18.11.2025 10:57:03 CET | Pressemeddelelse
On 4–5 December 2025, the Danish Presidency of the Council of the European Union, in collaboration with the University of Copenhagen, will host the Copenhagen Conference on Democracy and the Rule of Law.
Danmark leverer innovativ finansiering til tilpasning i Afrika12.11.2025 16:00:00 CET | Pressemeddelelse
Dronningen holder tale ved lanceringen af ”Adaptation Finance Window for Africa” på COP30.
Styrket samarbejde mellem Danmark og Armenien11.11.2025 15:05:59 CET | Pressemeddelelse
I forbindelse med den armenske udenrigsministers besøg i Danmark d. 11.-12. november underskrives ny samarbejdsaftale med fokus på bl.a. grøn omstilling
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn11.11.2025 10:31:53 CET | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde tirsdag den 11. november 2025 kl. 15.00.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
