Selvstændige glemmes i ny aftale om corona-ramte børn
11.9.2020 15:48:07 CEST | SMVdanmark | Pressemeddelelse

Den netop indgåede trepartsaftale betyder, at har man børn, der går hjemme og fx venter på svar på en corona-test eller er smittet, kan man få lov at passe dem på barselsdagpenge.
Men aftalen gælder kun forældre, der er lønmodtagere. For den lille selvstændige frisør, maler eller mekaniker er der ingen hjælp at hente. Han eller hun må selv tage regningen, hvis butikken må holde sygelukket.
Jakob Brandt, adm. direktør i SMVdanmark er yderst utilfreds:
”Vi taler så meget om ligestilling. Men forældre, der er selvstændige, må igen nøjes med at betale deres skat, uden at få andel i en række velfærdsydelser. Det er desværre ikke første gang siden corona-krisens start, at de små og mellemstore virksomheder bliver svigtet. Det er dybt skuffende. De store erhvervsorganisationer sidder ellers med ved bordet, når der forhandles, men fokus har desværre - igen - været på de store virksomheder og lønmodtagerne,” siger han.
Det fremgår klart af aftalen, at ”ordningen omfatter alene lønmodtagere i ansættelse” på trods af, at den lille selvstændige kan have præcis de samme udfordringer som den ansatte, hvis deres barn er hjemsendt.
Han appellerer til, at de selvstændige i højere grad bliver tænkt ind i forhandlingerne, når der skal laves aftaler om velfærdsydelser til danskerne på arbejdsmarkedet.
“Selvstændige og freelancere udgør en stigende andel af arbejdsmarkedet, derfor er det også et levn fra fortiden at lade arbejdsmarkedets parter danse deres rituelle stammedans med lønmodtagerne i fokus,” siger han og fortsætter:
”Det er desværre ikke første gang i denne coronakrise, at arbejdsmarkedets parter glemmer den del af arbejdsmarkedet, der udgøres af selvstændige og SMV’er. Det skete første gang ved forårets aftale om lønkompensation. Den var også skabt til de store lønmodtagerarbejdspladser, da det var alt for dyrt for mindre virksomheder at skulle betale 25 pct. af lønnen, uden at medarbejderne måtte arbejde for den del af lønnen, virksomheden selv betalte. Anden gang var ved aftalen om arbejdsdeling. Den er også kun for store virksomheder. I en lille virksomhed har du ikke 20 medarbejdere med samme jobfunktion, og bogholderen kan ikke dele sit arbejde med chaufføren eller sælgeren. Arbejdsmarkeds parter scorer hattrick i at glemme SMV’erne. Skuffende. Historien viser, at de øvrige organisationer glemmer de selvstændige og SMV’erne, når de forhandler. Det skal vi ændre på,” siger Jakob Brandt.
Kontakter
David ElmerKommunikationschef
Tlf:+45 53 85 53 70elmer@smvdanmark.dkJakob BrandtAdm. direktør i SMVdanmark
Tlf:24 25 27 27brandt@smvdanmark.dkBilleder
Information om SMVdanmark
Om SMVdanmark
SMVdanmark er paraplyorganisation for en række brancheorganisationer, lokale tværfaglige håndværker- og industriforeninger og flere hundrede enkeltvirksomheder. SMVdanmark repræsenterer omkring 18.000 små og mellemstore virksomheder og er den eneste hovederhvervsorganisation, der udelukkende arbejder for SMV’ernes interesser – både nationalt, lokalt og på EU-plan. Læs mere på SMVdanmark.dk
Følg pressemeddelelser fra SMVdanmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra SMVdanmark
Mindre bøvl, mere virksomhed: SMVdanmark med ti bud til en ny regering12.3.2026 06:05:00 CET | Pressemeddelelse
SMVdanmark præsenterer et nyt udspil med ti konkrete forslag til, hvordan en ny regering kan skabe bedre vilkår for landets små og mellemstore virksomheder. Mindre bureaukrati, kortere betalingsfrister og bedre adgang til arbejdskraft skal styrke vækst og job i hele Danmark.
Dansk whisky skal på verdenskortet: 10 danske destillerier lancerer fælles whisky lørdag d. 7. marts 20266.3.2026 10:18:26 CET | Pressemeddelelse
Der skrives Danmarkshistorie når 10 danske destillerier lancerer én fælles whisky, der præsenteres lørdag på whiskymessen i Kolding. Overskuddet fra salget skal bl.a. gå til at markedsføre Danmark som et land for gastro-turisme og på den måde tiltrække turister og øge eksporten.
Ny analyse: SMV’er er klar til juniormesterlære – men potentialet bør løftes i kommuner og skoler4.3.2026 05:55:00 CET | Pressemeddelelse
Ny medlemsundersøgelse fra SMVdanmark viser stor opbakning til juniormesterlære, men peger samtidig på et betydeligt uudnyttet potentiale. Ifølge SMVdanmark bør kommuner og folkeskoler tage et langt tydeligere ansvar for information, koordinering og opfølgning, hvis ordningen skal fungere i praksis.
SMVdanmark: Valget skal handle om, hvordan vi gør kagen større – ikke om hvem der skal have det største stykke26.2.2026 12:49:16 CET | Pressemeddelelse
Valgkampen bør fokusere på, hvordan vi styrker væksten og fremtidssikrer dansk økonomi frem for alene at diskutere fordeling af råderummet. SMVdanmark efterlyser bindende mål for mindre bureaukrati og nye reformer, der styrker virksomhedernes konkurrenceevne og dansk økonomi.
EU lovede bedre vilkår for mindre virksomheder med stort udspil – men kun hvert fjerde initiativ er ført ud i livet26.2.2026 09:43:37 CET | Pressemeddelelse
Kun 26 pct. af initiativerne i EU’s SME Relief Package er gennemført tre år efter lanceringen. SMVdanmark opfordrer til mere tempo i regelforenklingen og roser erhvervsminister Morten Bødskov for at have prioriteret dagsordenen under Danmarks EU-formandskab i 2025.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

