Sejr for HK: Arbejdsgiver har ansvaret for arbejdsskade under julefrokost
1.12.2020 06:00:00 CET | HK Danmark | Pressemeddelelse
I 2016 var Nichlas 26 år og i fuld gang med sin karriere hos et revisorfirma i Viborg. Da tiden kom til december, skulle firmaet holde julefrokost. Den skulle starte med sociale aktiviteter i et legeland, hvor kollegaerne skulle sumobryde med hinanden.
Alkoholen er endnu ikke kommet på bordet, og Nichlas taber sine kampe. Efter en dyst er en af Nichlas' kollegaer meget begejstret og vil efter eget udsagn ”hoppe op” på Nichlas, men rammer desværre nakke og ikke ryggen, og her indtræffer ulykken.
Kampen mod arbejdsgiverne
HK tager Nichlas' sag og fører den i retten, for det er arbejdsgivernes fulde ansvar at betale erstatning, og da der er tale om en julefrokost, har arbejdsgiverne også ansvaret for arbejdsskaden.
- Er det en aktivitet lavet af arbejdsgiverne, også udenfor arbejdspladsen, så har arbejdsgiverne ansvaret for arbejdsskaderne, og derfor kan man ikke bare se til og ikke ønske at give erstatning, siger Martin Rasmussen, næstformand i HK Danmark.
Arbejdsgiverne har ikke ment, de har haft ansvaret, men retten gav HK medhold i alle punkter. Dermed får Nichlas over 100.000 kr. i erstatning og større sikkerhed i fremtiden, hvis han skulle gå fra arbejdsmarkedet grundet sine skader.
HK: Vigtigt at være medlem af en fagforening
HK opfordrer til, at man tager kontakt, hvis man er i tvivl.
- Denne sag viser, at det er vigtigt at være medlem af en fagforening, for havde man stået med sagen selv, så havde det været rigtig dyrt at skulle hyre advokater udefra, siger Martin Rasmussen og fortsætter
- Jeg vil opfordre alle medlemmer, som er i tvivl om, om de kan få hjælp, til at kontakte os. Vi er her for medlemmerne, og du skal ikke stå alene overfor arbejdsgiverne.
Nøgleord
Kontakter
Lasse Strüwing Hansen
Kommunikationsrådgiver - HK Danmark
Tlf: 20849816
Mail: Lasse.struwing.hansen@hk.dk
Information om HK Danmark
Følg pressemeddelelser fra HK Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra HK Danmark
HK styrker sin politisk-strategiske ledelse26.3.2026 11:00:49 CET | Pressemeddelelse
Søren Andersen Kinnerup bliver ny stabschef for Center for Politik, Organisation og Kommunikation i HK Danmark. Han kommer fra en stilling som særlig rådgiver i Erhvervsministeriet.
HK lancerer KollegaKarma: En ny indgang til dialog om arbejdsmiljø5.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Et godt kollegaskab kan ikke stå alene – men det spiller en rolle. Nu relancerer HK kampagnen KollegaKarma og sætter fokus på den del af arbejdsmiljøet, der handler om relationer i hverdagen.
HK: Velfærden må ikke ende som økonomisk buffer24.2.2026 10:53:52 CET | Pressemeddelelse
Regeringens 2035-plan tegner en mere stram økonomisk situation. Lønmodtagerne har skabt et råderum, der nu er ved at være brugt. De kommende prioriteringer skal komme velfærden og lønmodtagerne til gode, mener HK.
HK: Lille merudgift for arbejdsgiverne kan give hurtigere svar til arbejdsskaderamte9.2.2026 08:39:45 CET | Pressemeddelelse
HK foreslår en akut løsning, der kan forkorte ventetiderne for arbejdsskaderamte: et ekstra bidrag på 500 kr. pr. sag, som skal gå direkte til flere sagsbehandlere.
HK: Aftalen om moms er usikker og for langt ude i fremtiden28.1.2026 10:25:35 CET | Pressemeddelelse
Aftalen om at nedsætte momsen på fødevarer er et usikkert tiltag, der træder i kraft for sent. Der er brug for hurtigere og mere sikre løsninger, mener HK.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum