SEAS-NVE skifter navn til Andel

Siden de to regionale Syd- og Vestsjællandske elselskaber, SEAS og NVE, fusionerede i 2005, er der vokset en ny energi- og fibernetkoncern op af den sjællandske muld. Transformationen fra elselskab til en koncern med mange facetter inden for kerneforretningen energi er nu så langt, at der er brug for et nyt navn og en ny identitet til virksomheden.
Unik ejerform i centrum
Senest er købet af Radius Elnet og Ørsteds privatkunde- og udelysforretning en væsentlig milepæl i energi- og fibernetkoncernens vækststrategi, der styrker koncernens kerneforretning og kompetenceniveau yderligere.
”Med købet bliver vi med ét en anden virksomhed. Med 2,8 mio. kundeforhold, mange nye kolleger og ansvaret for det østdanske elnet er der behov for en identitet og et navn, der favner hele koncernen, og som tydeliggør vores ståsted som virksomhed, nemlig vores unikke ejerform som andelsselskab,” fortæller adm. direktør Jesper Hjulmand.
Andel er valgt som nyt navn, fordi det både siger noget om, hvor selskabet kommer fra, og peger mod en historisk særlig dansk tradition med andelsselskaber og fællesskaber. Og så er det på samme tid moderne og tidstypisk i forhold til deleøkonomi, nye lokale fællesskaber og privatdrevne foreninger.
Hyldest til oprindelse
”Med det nye navn Andel hylder vi vores oprindelse. Det er vigtigt for os at have et navn, som viser kunder, andelshavere, medarbejdere og samarbejdspartnere, at de er en del af noget større. Som andelsselskab ligger det i vores DNA, at vi skal skabe værdi for vores ejere, kunder og samfundet omkring os,” forklarer Jesper Hjulmand og fortsætter:
”Vi skal ikke servicere aktionærer eller pensionsopsparere. I stedet bidrager alt overskud positivt til Andels udviklingskraft og bliver kanaliseret tilbage til vores andelshavere og kunder – eksempelvis i form af nye investeringer i digital infrastruktur, nye grønne og visionære energiløsninger samt donationer og bidrag til regionsudvikling”.
Inden for de kommende måneder skifter SEAS-NVE’s selskaber A.m.B.A. og Holding navn til Andel. Der bliver i forbindelse med navneskiftet til Andel lanceret et nyt logo og en ny brand-identitet, der harmonerer med koncernens arbejde med at løse vigtige opgaver inden for den grønne omstilling, digitalisering, indfasning af elbiler og vedvarende energiproduktion.
Fakta om navneskiftet
- De to elnetselskaber i koncernen, Cerius og Radius, vil bevare deres nuværende navne, og det samme gælder fibernetselskabet Fibia og e-mobilitetsudbyderen Clever.
- SEAS-NVE oplyser, at navneskiftet ikke medfører ændringer for kundernes produkter og priser.
- Læs mere på andel.dk
Fra SEAS-NVE til Andel - udvalgte nedslagspunkter i 100 års historie
1912: SEAS (Sydsjællands Elektricitets Aktieselskab) grundlægges i Haslev
1913: NVE (Nordvestsjællands Elektricitetsværk) grundlægges i Svinning
1918: NVE bliver et andelsselskab
1940: SEAS sætter Masnedø Kraftvarmeværk i drift, og Isefjordværket (senere Kundbyværket) opføres af bl.a. NVE
1957: SEAS tester og bygger vindmøller i 40’erne og 50’erne og opfører bl.a. ”alle vindmøllers moder” i 1957, Gedsermøllen
1966: SEAS opfører Stigsnæsværket
1987: Danmarks største vindenergianlæg, Masnedø Vindmøllepark, opføres
1989: SEAS omdannes til et andelsselskab
1991: Verdens første havvindmøllepark, Vindeby Vindmøllepark, indvies nord for Lolland for SEAS
1999: NVE opstiller verdens største landvindmølle på 2 MW
2002: NVE tilslutter de første kunder i regionen til fibernet
2005: SEAS og NVE fusionerer og bliver til SEAS-NVE
2009: Deltager i etablering af elbiloperatøren ChooseEV – i dag Clever
2013: Køber 80 procent af havvindmølleparken Rødsand 2 syd for Lolland
2016: Tager initiativ til at starte de første forsøg med højtemperatur termisk energilagring på DTU Risø
2018: Erhverver aktiemajoriteten på 94,9 procent i Clever
2018: Investerer 3,4 milliarder kroner gennem datterselskabet Fibia. Målet er at tilbyde alle andelshavere en 1 Gb/s højhastighedsinternetforbindelse senest i 2023.
2019: Køber Radius Elnet og Ørsteds privatkunde- og udelysforretning
2020: Myndighederne godkender handlen med Ørsted
Kontakter
SEAS-NVE's pressevagt, telefon 21 70 31 01
Billeder

Information om Andel
Følg pressemeddelelser fra Andel
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Andel
F.C. København og Andel går sammen om at levere mere energi til dansk kvindefodbold18.2.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Andel, Danmarks ledende energi- og fibernetkoncern, indtager fronten på spillertrøjen for F.C. Københavns løvinder i en 5-årig aftale. Målet er at skærpe fokus på dansk kvindefodbold og forbedre mulighederne for piger og kvinder indenfor fodbold.
Parken og Andel i banebrydende energipartnerskab18.2.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Andel og F.C. København indgår i dag et strategisk, nytænkende energipartnerskab med fokus på den grønne omstilling af Danmarks nationalstadion.
Stort antal kandidater klar til at engagere sig i den grønne omstilling31.1.2025 12:31:12 CET | Pressemeddelelse
Interessen for at engagere sig i energi- og fiberkoncernen Andels repræsentantskab er stor. Når andelshaverne i Kalundborg, Lolland og Næstved kommuner snart skal til stemmeurnerne, bliver det nemlig med et stort antal kandidater at vælge imellem.
Nu kan du stille op til Andels repræsentantskab3.1.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Vil du være med til at forme fremtidens grønne omstilling og påvirke retningen for Andel – Danmarks førende andelsejede energi- og fibernetkoncern? Fra den 3. januar til 28. januar kl. 12 er der mulighed for at stille op til repræsentantskabsvalget i kommunerne Kalundborg, Lolland og Næstved. Tilmelding sker via andel.dk/stilop.
Lokale ildsjæle modtager Andel-pris for enestående indsatser i Kalvehave og Svebølle20.11.2024 07:04:29 CET | Pressemeddelelse
Andels ildsjælepris går i år til Stina Fussing og Pernille Cauchi, der hædres for henholdsvis at bevare lokale indkøbsmuligheder i Kalvehave og udbrede kendskabet til biodiversitet og permakultur i Svebølle. Det er niende år i træk, at energi- og fiberkoncernen uddeler prisen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum