SDU skal have ny bestyrelsesformand

Der er netop offentliggjort et opslag efter en ny formand for SDU’s bestyrelse. Ved årsskiftet udløber udpegningsperioden for den nuværende formand, Niels Thorborg, der på det tidspunkt har været medlem af bestyrelsen i to perioder og derfor ikke har mulighed for at blive udpeget igen.
Den nye formand spiller en afgørende rolle for den fortsatte udvikling af SDU og har til opgave at sikre et godt samarbejde i bestyrelsen, som består af eksterne medlemmer samt medarbejder- og studenterrepræsentanter.
SDU’s indstillingsorgan vil - efter fristen for at tilkendegive, at man er kandidat - indstille minimum to kandidater til SDU’s udpegningsorgan, der udpeger en kandidat, som til sidst skal godkendes af uddannelses- og forskningsministeren.
Processen løber hen over efteråret 2022, og den nye formand tiltræder den 1. januar 2023.
Læs mere om hvervet som formand for SDU’s bestyrelse og se opslaget på https://sdu.dk/formand
Billeder
Information om Syddansk Universitet
Følg pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Unge, der mistrives, har forhøjet risiko for flere alvorlige problemer i de efterfølgende år17.9.2025 09:20:05 CEST | Pressemeddelelse
Et stort dansk studie af næsten 68.000 unge viser, at mistrivsel i gymnasie- og erhvervsskolealderen hænger tæt sammen med markant forhøjet risiko for efterfølgende psykisk sygdom, selvskade, misbrug af alkohol og stoffer, vold og selvmordsforsøg.
Ny forskning: Sandbund kan være overset kilde til drivhusgas16.9.2025 16:23:29 CEST | Pressemeddelelse
Nyt studie afslører, at der kan dannes metan i de øverste dele af sandbund, og det overrasker forskere. Særlige mikroorganismer er på spil, og det sker formodentligt langs kyster over hele verden.
Gabriele Berg-Beckhoff udnævnt til professor i epidemiologi og anvendt statistik ved SDU12.9.2025 11:44:19 CEST | Pressemeddelelse
Professoratet skal styrke forskningen i folkesundhed med fokus på brug af tal og data – og på at inddrage patienters egne erfaringer.
Den uvildige udredning af spiralsagen offentliggøres i dag9.9.2025 16:12:24 CEST | Pressemeddelelse
Udredningen belyser den såkaldte spiralsag, hvor grønlandske piger og kvinder i Grønland og på efterskoler i Danmark fra 1960erne og frem fik opsat svangerskabsforebyggende spiraler.
Esbjerg åbner for fremtidens psykologer1.9.2025 14:35:49 CEST | Pressemeddelelse
75 studerende tager hul på samfundsorienteret og praksisnær bacheloruddannelse på SDU.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum