Schillerkvarteret er klar til de første 100 almene boliger
5.5.2021 12:58:48 CEST | Guldborgsund Kommune | Pressemeddelelse

Om føje tid kan mørtelen blandes og de første mursten lægges i Schillerkvarteret i Nykøbing. Guldborgsund Kommunes økonomiudvalg har netop godkendt salget af en byggegrund til Boligselskabet Fjordparken, ligesom udvalget har givet grønt lys til, at boligselskabet kan opføre 100 almene boliger. Dermed er der ikke lang tid til, at den nye bydel i Nykøbing begynder at tage form.
”Schillerkvarteret er et virkelig spændende bolig- og leveområde, og jeg er meget glad for, at arbejdet med at opføre de første 100 almene boliger snart kan gå i gang,” siger borgmester John Brædder, der også er formand for Økonomiudvalget i Guldborgsund Kommune.
Boligselskabet Fjordparken køber byggegrunden, hvor de 100 almene boliger skal opføres, for lidt over 14 millioner kroner. Langt det meste af salgssummen skal kommunen skyde tilbage i byggeriet, da kommunen er forpligtet til at medfinansiere alment boligbyggeri. Resten afsættes til at medfinansiere kommunens andel i at omdanne det tidligere industrikvarter til en levende bydel.
Schillerkvarteret har indtil nu primært været et industrikvarter med Schillers Maskinfabrik som den bærende virksomhed, mens Guldborgsund Kommune har ejet store dele af arealerne i området.
Omdannelsen af området blev en del af den seneste kommuneplan, og en udviklingsgruppe bestående af Schillers Maskinfabrik, KANT Arkitekter (Sweco Architects) og Guldborgsund Kommune har herefter arbejdet videre med ideen.
Visionen er at skabe et moderne og bæredygtigt boligområde med en mangfoldig boligsammensætning, som fremmer fællesskaber og kobler sig til den omkringliggende by og de rekreative områder. Der skal både være almene og private boliger, og desuden skal naturen bringes ind i den nye bydel. Dels via den omkringliggende skov, og dels via Tingsted Å og de potentialer, den besidder som samlingspunkt i byen. Flere af FN’s Verdensmål er tænkt ind i bydelen, som forventes at udvikle sig over de kommende fem til 10 år.
”Vi oplever i disse år en stigende interesse for at bo i Guldborgsund. Særligt børnefamilier og par, hvor børnene er flyttet hjemmefra og forpligtelserne er blevet mindre, søger mod Nykøbing, hvor der er adgang til byens muligheder samtidig med, at naturen er tæt på. Der er også flere og flere unge fra Lolland-Falster, der ønsker at blive boende og stifte familie i området, og det er virkelig glædeligt,” siger John Brædder.
De 100 almene boliger er en del af fase 1 for Schillerkvarteret. Lokalplanen for området har tidligere på året været i høring, og når den er vedtaget i byrådet, kan projekteringen af området gå i gang.
Kontakter
John BrædderBorgmester
Tlf:25180390Johanne Duus HornemannKommunikationskonsulent
Tlf:2518 2335jdh@guldborgsund.dkBilleder

Information om Guldborgsund Kommune
Følg pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Lokale ildsjæle og fællesskaber hyldet ved festlig prisfest i Nykøbing F. Teater20.2.2026 21:31:06 CET | Pressemeddelelse
Fredag aften blev de lokale foreningsfællesskaber hyldet til Prisfest 2025 på Nykøbing F. Teater, hvor Guldborgsund Kommune samlede frivillige, foreninger, familier og venner til en aften i fællesskabets tegn.
Hvorfor falder vi i svindlernes fælder – og hvordan vi undgår dem?19.2.2026 16:27:54 CET | Pressemeddelelse
Det sætter Guldborgsund-bibliotekerne fokus på med et foredrag, hvor kommunikationsrådgiver og podcastvært Anna Thygesen tager afsæt i sin egen historie samt psykologien bag svindlernes metoder.
Den nye Sundskole får ekstra plads: Udvalget vil opstille svanemærkede pavilloner17.2.2026 10:17:20 CET | Pressemeddelelse
Børne- & Skoleudvalget i Guldborgsund Kommune har indstillet til byrådet, at der skal opstilles to svanemærkede pavilloner ved den nye Sundskole for at sikre den nødvendige kapacitet, når skolen tager imod elever de kommende år.
FOKUS-puljen styrker kulturlivet: Fire succesfulde projekter får støtte i 202612.2.2026 09:15:00 CET | Pressemeddelelse
Fire stærke kulturprojekter i Guldborgsund Kommune får nu støtte fra FOKUS-puljen. Kultur-, Fritids- & Folkesundhedsudvalget har besluttet at bevilge midler til initiativer, der styrker fællesskab, kreativitet og kulturoplevelser for både børn, unge og voksne.
Guldborgsund Kommune støtter tre projekter i kommunens landdistrikter med knap en halv million kroner10.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Tre lokale projekter får nu økonomisk støtte fra Guldborgsund Kommune. Landdistrikts-, Bosætnings- & Medborgerskabsudvalget har bevilget knap en halv million kroner til initiativer, der skal styrke fællesskab, fritidsliv og tilgængelighed i kommunens landdistrikter.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
