Satiregruppen MAGT kommer til Næstved

Rigets tilstand er i forfald, og kriserne står i kø. Inflationen raser, nationer ligger i krig, og verdenshavene stiger lige så hurtigt som elprisen. I denne dystre tid har vi mere end nogensinde før behov for håb. Vi har behov for tryghed. Vi har behov for SUPERMAGT.
Der var engang, hvor visionære ledere formede landets fremtid over rødvin og grønne pilsnere på brune beværtninger. I dag er der kun sukkerfattig fairtrade sodavand på bordet, men alligevel har den politiske promille aldrig været højere. Men frygt ej, for der er lys i mørket…
Bevæbnet til tænderne med formidabel musikalitet, adonis-fysik og en særdeles rimelig billetpriser er MAGT nemlig klar til at indtage de danske landeveje og ikke mindst lægge vejen forbi Næstved den 12. januar 2024 og bringe håbet tilbage til folket i det spritnye satireshow ”SUPERMAGT”.
Satiregruppen MAGT har optrådt i over 7 år med blandt andet Det store fede gennembrud og Al MAGT til
folket samt i adskillige TV-optrædener – heriblandt hos Deadline, hvor de sidste år gav årets nytårstale.
Under pandemien vandt de også hjerter på de sociale medier og ”broke the internet”, da de gik viralt med
deres videoer, som har svimlende antal millioner views. De er derfor populære både på de sociale medier og ikke mindst live, hvor de altid leverer nærværende, gennemmusikalsk underholdning, der er kendetegnet ved kreative tekster, smukke harmonier, tyk ironi og charmerende levering for udsolgte sale i hele landet.
Inspireret af revyhistoriens største talenter og med den traditionelle danske humor i højsædet er de altid garant for en knivskarp og underholdende optræden. Du kan med andre ord trygt overgive dig til verdens nyeste SUPERMAGT.
Billetsalget til showet i Næstved den 12. januar 2024 er allerede startet. Find dine billetter på www.gkkultur.dk.
Kontakter
John NørbjergKulturcenterlederGrønnegades Kaserne Kulturcenter
Tlf:5588393941Tlf:2024 5340jonor@naestved.dkChristian EhlersMarkedsføring og webGrønnegades Kaserne Kulturcenter
Tlf:25451029chehl@naestved.dkBilleder
Links
Information om Grønnegades Kaserne Kulturcenter
Grønnegades Kaserne Kulturcenter i Næstved er Sydsjællands største kulturcenter med koncerter, teater, foredrag, stand-up samt andre arrangementer. Kulturcentret er beliggende i de tidligere kasernebygninger, der var kendt som Grønnegades Kaserne og alle de gamle bygninger er i dag blevet indrettet til en række forskellige kulturelle formål.
Følg pressemeddelelser fra Grønnegades Kaserne Kulturcenter
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Grønnegades Kaserne Kulturcenter
Oplev en magisk aften i Næstved til kulturnatten25.9.2025 14:59:45 CEST | Pressemeddelelse
Fredag den 3. oktober forvandler Næstved sig endnu engang til et levende kulturcentrum, når byen åbner dørene til årets Kulturnat. Allerede fra kl. 16.00 og helt frem til midnat kan både børn, unge og voksne gå på opdagelse i et væld af oplevelser, lige fra musik og kunst til spændende gys, viden og kreative aktiviteter.
Frankie Morenos karismatiske Elvis-Las Vegas-show kommer til Næstved22.9.2025 11:37:13 CEST | Pressemeddelelse
Han har blæst publikum bagover i Las Vegas med sit Elvis-show, som han krydrer med sine egne Elvis-inspirerede numre. Hans evner har kastet prisen som Årets Headliner i Las Vegas af sig fem gange, og fyldt salene i nogle USA’s største og mest legendariske scener. Den 7. januar kommer Frankie Moreno til Næstved med sit nye show ’Frankie Moreno – Elvis For A Day.’
Poul Krebs fejre 70 års fødselsdag i Næstved12.9.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når Poul Krebs i 2026 fylder 70 år, bliver det fejret på den mest musikalske måde, man kan forestille sig. Han tager nemlig på en af de mest ambitiøse turnéer i sin lange karriere: 70 koncerter fordelt over hele Danmark, og selvfølgelig er Næstved og hans trofaste publikum her inviteret med til at fejre ham.
Sange OM-sorg i Herlufsholmskoven2.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 8. november 2025 Hanne Heunicke og Ulla Britt Simonsen gentager succesen, og inviterer endnu en gang til en anderledes Allehelgenkoncert i naturen med musik, fællessang og oplæsning. I samarbejde med Grønnegades Kaserne Kulturcenter tænder de lys i mørket , for os selv og dem vi savner.
Dansk Slager Parade 2026 – en musikalsk folkefest vender tilbage til Næstved7.8.2025 14:55:56 CEST | Pressemeddelelse
Fire stærke solister, et legendarisk orkester og en hyldest til danske evergreens – Dansk Slager Parade vender tilbage til Næstved den 8. marts næste år med nostalgi, nærvær og nye overraskelser.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum