Samarbejde om ny grønlandsk sorglinje
Knapt to ud af ti dødsfald i Grønland kan tilskrives unaturlige dødsårsager som fx drab, ulykker og selvmord. 10 pct. af alle dødsfald i Grønland kan tilskrives selvmord, hvilket giver Grønland en topplacering i verden. Og forskning viser, at netop tab i forbindelse med selvmord øger risikoen for at udvikle behandlingskrævende sorgreaktioner.
Derfor glæder det Det Nationale Sorgcenter, at der nu i alt er bevilliget godt seks millioner kroner til en sorglinje målrettet grønlandske borgere over 13 år, der har mistet et familiemedlem eller en nær ven.
”Vi har gennem flere år gjort os erfaringer med en sorglinje i Danmark, men den erfaring kan vi ikke overføre 1:1 i Grønland. Skal den grønlandske sorglinje blive en succes er det altafgørende, at den bliver udviklet i dialog og samarbejde med de grønlandske huse, borgere, fagfolk og relevante sociale og sundhedsmyndigheder, der har indsigt i grønlandsk sorgkultur”, understreger direktør Preben Engelbrekt.
Oak Foundation Denmark har bevilliget 3.9 mio. kroner til projektet og derudover er der på finanslovens såkaldte Nordatlantiske pulje afsat 2.4 mio. kr. henover en to-årig periode.
”En sorglinje er en vigtig start på et nødvendigt sorgberedskab i Grønland. Der er brug for at få sat sorg på dagsordenen og bryde den onde cirkel mellem sorg og selvmord. Sorglinjen kan bidrage til denne samtale og være med til at nedbryde de mange tabuer om sorg i Grønland”, siger Esther Nørregård-Nielsen, direktør i Oak Foundation Denmark.
Tanken er, at sorglinjen for grønlændere på linje med det Nationale Sorgcenters eksisterende sorglinje skal bemandes af grønlændere, der selv har mistet.
”Det har været en af vores højeste prioriteter at få etableret en sorglinje som er noget helt nyt i Grønland og som er en rådgivningslinje for pårørende og efterladte til selvmord. Det Nationale Sorgcenter har stor erfaring på området og derfor glæder det mig, at de nu går i gang med at udvikle et tilbud i samarbejde med folk hjemme i Grønland, siger IA's folketingsmedlem Aaja Chemnitz.
Sorglinjen forventes etableret i løbet af 2022.
Læs rapporten om sorg i Grønland udarbejdet af Det Nationale Sorgcenter i 2019:
https://sorgcenter.dk/wp-content/uploads/2020/07/Sorg-i-Gr%C3%B8nland.pdf(DANSK)
https://sorgcenter.dk/wp-content/uploads/2020/09/SORG-I-GROeNLAND-final-rapport-groenlandsk.pdf (GRØNLANDSK)
Nøgleord
Kontakter
Tasja Norre ParizePresse - og kommunikationschefDet Nationale Sorgcenter
Tlf:2224 9333tnp@sorgcenter.dkInformation om Det Nationale Sorgcenter
I Det Nationale Sorgcenter arbejder vi med forskning, viden, formidling og efteruddannelse til fagpersoner i hele landet. Og vi sætter sorg og død til debat i samfundet og overfor den brede befolkning for at mindske tabuiseringen.
Følg pressemeddelelser fra Det Nationale Sorgcenter
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Det Nationale Sorgcenter
Ny kortfilm skal hjælpe unge på erhvervsuddannelserne med at række ud – før det vælter7.10.2025 14:31:01 CEST | Pressemeddelelse
Ca. 40‑42 % af eleverne fra erhvervsuddannelserne falder i gennemsnit fra inden for fem år. Én af årsagerne er fravær. Og for mange skyldes det ikke manglende motivation eller dovenskab – men livskriser, sorg og mistrivsel, som de unge forsøger at skjule.
Velbesøgt fotoudstilling om at miste sit barn flytter ind i hjertet af Odense7.10.2025 11:32:05 CEST | Pressemeddelelse
Midt i Odense åbner den rørende fotoudstilling ’For mig er du lige her’, der portrætterer forældre, der har mistet et barn. Udstillingen gør noget sjældent: Den giver sorgen plads, et sprog – og et sted – at tale fra.
Det er skamfuldt at sige, at han er død30.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Farens død har været svær at erkende for tv-vært, forfatter og stifter af MELIO Sara Maria Franch-Mærkedahl. I et nyt podcastafsnit af ‘Sorgen er da noget vi taler om’ fortæller hun om, hvordan hun to år efter sin fars død, stadig kæmper med at acceptere og give slip.
Morten Løkkegaard efter lillebrorens selvmord: ”Få taget de svære samtaler”16.9.2025 09:31:31 CEST | Pressemeddelelse
Da Morten Løkkegaards lillebror begik selvmord, blev samtalen om sygdommen og døden lukket ned i familien. Nu fortæller han i en ny podcast ’Sorgen er da noget, vi taler om’ om tabet – og understreger, hvor vigtigt det er, at vi tør tale om det.
Fotoudstillingen 'For mig er du lige her' kommer til Næstved8.9.2025 10:49:26 CEST | Pressemeddelelse
Fotoudstillingen 'For mig er du lige her' har allerede vakt stor interesse i København. Nu åbner udstillingen i Næstved den 11. september kl. 15.00 på Banegårdspladsen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum