Salling Groups bæredygtighedsrapport 2021: Kunderne skal have grønnere valg
Rejsen mod et grønnere valg for kunderne er en del af den årlige rapport om bæredygtighedsforhold, ”Bæredygtighedsrapport 2021”, der beskriver Salling Groups bæredygtighedsindsatser inden for de tre ESG-parametre; Environment, Social og Governance. Samlet beskriver det virksomhedens mål, strategier og konkrete handlinger indenfor miljømæssige, sociale og ledelsesmæssige aspekter af koncernen.
- Vores fornemmeste opgaver – ud over selv at fjerne vores eget CO2-aftryk – er at give vores kunder et grønnere valg, når de står i vores butikker. Det gør vi ved at presse på for, at den enkelte vare bliver grønnere, ved at man kan se på varen, hvordan den påvirker klimaet og ved at udbuddet af mere klimavenlige varer vokser, siger Henrik Vinther Olesen.
I Danmarks største dagligvarekoncern står klimaet øverst på bæredygtighedsdagsordenen, og koncernen har i 2021 sat fart på sine ambitioner om at skabe en mindre klimabelastende forretning.
-Vi har forpligtet os til Parisaftalens målsætning om at holde de menneskeskabte temperaturstigninger under 1,5 grader ved at forpligte os på Science Based Targets. I den proces har vi beregnet CO2-aftrykket for de varer, vi indkøber og sælger videre i vores butikker, siger Henrik Vinther Olesen.
I egen drift investerer Salling Group over de kommende år 2,5 milliarder i opsætning af solceller, udskiftning af olie- og gasfyr med varmepumper samt udskiftning til moderne køleanlæg. Samlet betyder det en reduktion på cirka 30 % i CO2e-udledningerne fra egen drift. Men den store del af klimarejsen kan kun ske i samarbejde med leverandørerne.
-Med vores beregninger af Scope 3 har vi et godt overblik over, hvor i værdikæden de største udledninger sker. 95 % af dagligvarehandlens CO2-udledning sker i produktionen af de varer, vi sælger, og derfor er det afgørende, at vi får producentleddet med. I Salling Group kommer vi derfor til at forpligte vores leverandører på at lave reduktioner i overensstemmelse med Paris-aftalen, siger Henrik Vinther Olesen.
Salling Group er allerede i tæt dialog med sine 150 største leverandører, og koncernen har indgået samarbejde med en anden international aktør, Carbon Disclosure Project, som løbende monitorerer fremdriften i leverandørernes klimaindsats.
Læs meget mere om social ansvarlighed og bæredygtighedsindsatser i Salling Group i Salling Groups Bæredygtighedsrapport 2021, der kan læses i sin helhed på sallinggroup.com
For yderligere information:
Kontakt CSR-direktør Henrik Vinther Olesen: 2482 6313
Faktaboks: Udvalgte nedslag fra Salling Groups Bæredygtighedsrapport 2021
Det skete bl.a. i 2021
- Salling Group forpligtede sig på Parisaftalens klimamålsætning
- Bæredygtighed blev forankret i Salling Groups bestyrelse gennem nedsættelse af et Sustainability Board med bestyrelsesformand Bjørn Gulden for bordenden
- Netto testede klimamærket ’Skyen’ med gode resultater
- Salling Fondene, der ejer Salling Group, donerede 220 millioner til glæde og gavn for mennesker i Danmark, herunder mange lokale donationer via føtex og Bilka
- Bilka, føtex og Netto donerede i alt 75.000 julemåltider til familier og enkeltpersoner i hele landet
- Dansk Vegetarisk Forening kårede Bilka som vinder af Årets Plantebaserede Supermarked, Netto som Årets plantebaserede discount-supermarked og føtex Årets højdespringer
- Salling Group blev tildelt Forsvarsministeriets Veteranpris for sin indsats med at hjælpe veteraner på fode
- Som aktiv partner i Glad Fondens Flexuddannelse tilbyder Salling Group unge med handicap både uddannelse og jobmuligheder
Kontakter
Group CommunicationSalling Group
Tlf:8778 5002press@sallinggroup.comBilleder
Information om Salling Group
Med kæder som føtex, Bilka, Netto, Salling stormagasiner og BR arbejder vi i Salling Group for at gøre hverdagen bedre gennem gode indkøbsoplevelser, muligheder for job i hele landet og lettere vej til en ansvarlig livsstil. Knap 60.000 dedikerede kolleger i Tyskland, Polen og Danmark servicerer hver uge 10 millioner kunder.
Fordi vi er 100% ejet af Salling Fondene år, går en del af vores overskud tilbage til samfundet. Siden 2012 har Salling Fondene doneret mere end 1,9 mia. kroner til uddannelse, kultur, sport, socialt arbejde og andre gode formål.
Følg pressemeddelelser fra Salling Group
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Salling Group
Skagenfood lancerer måltidskasse til sportsfamilier i samarbejde med Team Danmark15.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Skagenfood og Team Danmark har udviklet en ny serie måltidskasser, der gør det nemt for både eliteudøvere og aktive familier at få næringsrige måltider.
Salling Group klargør 50 beredskabsbutikker11.9.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Landets største dagligvarekoncern accelerer arbejdet med at forberede 50 beredskabsbutikker, som skal kunne fungere i minimum to dage uden strøm eller forbindelse til omverdenen. Det skal bl.a. ske ved at sikre større lagerbeholdninger og butikkernes infrastruktur såsom strøm.
Bilka-leder vinder nystiftet pris: Tobias brænder for at udvikle sine elever10.9.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Erhverv, HK Privat og HK Handel har i år stiftet Oplæringsprisen, hvor fokus er på at skabe de bedste læringsrammer for elever og forme dem til fremtiden. Prisen bliver uddelt på tværs af hele detailbranchen, og den første vinder af Oplæringsprisen er Tobias Højland, Teamleder Trainee i Bilka Kolding.
Salling skriver historie og slår dørene op i København4.9.2025 09:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Stormagasinet Salling åbner for første gang dørene til et helt nyt Salling i hjertet af København – et mere kompakt format, men med samme høje ambitioner, kvalitet og service. Den historiske åbning falder sammen med Sallings 120 års jubilæum.
Netto til angreb på inflationsdrivere: Sænker prisen på dyre dagligvarer resten af året3.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Landets største dagligvarekæde sænker og låser prisen på fem af de varer, som er og har været hårdest ramt af fødevareinflationen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum