Salling fejrer 115 år med kæmpe lystændingsfest og livekoncert med Pernille Rosendahl
Efter et års pause, hvor vi ikke kunne mødes til juletraditionen over dem alle, kan Salling igen invitere til lystænding af de tusinde funklende julelys - og som en ekstra julegave en udendørs koncert med Pernille Rosendahl, der synger julen ind.

Salling tager igen i år hul på julen med den traditionsrige lystændingsfest, hvor forventningsfulde aarhusianere hvert år møder op foran Salling og i fællesskab tæller ned, inden Sallings facade på et splitsekund forvandles til en kæmpe, funklende julegave.
I år vil der være livekoncert og masser af julehygge både ude og inde helt frem til kl. 22, når Salling inviterer til den store lystændingsfest fredag d. 5. november kl. 19.
”Vi har glædet os og ventet utålmodigt på denne særlige dag, hvor vi igen kan invitere byen til lystændingsfest. Vi er meget taknemmelige over, at vi igen kan give hele byen en oplevelse ud over det sædvanlige og det er en stor fornøjelse, at vi i forbindelse med Sallings 115 års jubilæum kan præsentere et af de største navne på den danske musikscene”, siger Salling marketingschef Birthe Wiberg.
Udendørs koncert med Pernille Rosendahl
Til at skabe den helt rette julestemning vil Pernille Rosendahl give minikoncert, så snart julelysene er tændt, og den helt specielle julestemning lægger sig over byen. Pernille Rosendahl er sofistikeret og smukt skrøbelig – karaktertræk, der kendetegner hendes solonumre, nyfortolkninger af Swan Lee, The Storm og sange fra ”Toppen af Poppen”.
I dag er Pernille Rosendahl en af de mest dragende vokalister og erfarne sangskrivere, danskerne har lært at kende. Ikke alene står hun med en perlerække af pophits, flere hundrede tusinde solgte album som solo og i forskellige konstellationer og et koncertvirke, som kun er overgået af få andre danske artister af samme kaliber.
Jul siden 1906 – Salling fejrer i år 115 år
Historien starter tilbage i 1906, hvor Ferdinand Salling for første gang slog dørene op for sin manufakturhandel i hjertet af Aarhus, hvorfra han solgte stoffer i metermål. Med åbningen af endnu et stormagasin i Aalborg i 1964, var det nu også muligt for nordjyderne at opleve det store vareudvalg.
Gennem 115 år har Salling således budt sine kære gæster - kunderne – velkommen og sat en ære i at møde dem med smil og godt humør. - Og julen i år bliver ingen undtagelse.
Salling vil være julepyntet fra kælder til kvist og vil dagen igennem og helt frem til kl. 22 invitere på masser af julestemning, smagsprøver, aktiviteter og konkurrencer. Salling ROOFTOP kickstarter ligeledes julen med den hyggelige julebelysning, og et julemenukort med bl.a. lækre hjemmelavede æbleskiver, hjemmelavet gløgg og varm kakao.
For at markere de 115 år vil Salling derudover forkæle alle kunder med en speciel juleoverraskelse. Alle kan få glæde af overraskelsen ved at melde sig ind i ClubSalling inden den 5. november.
Program
Det kan være en god idé at komme i god tid til lystændingen, da der forventes mange mennesker. Stormagasinet holder i dagens anledning åbent helt frem til kl. 22.
Kl. 10-19: Vi varmer op til julehyggen i Salling
Kl. 19: Karin Salling tænder julelysene
Kl. 19:05: Minikoncert med Pernille Rosendahl
Kl. 19.30-22: Salling byder indenfor i julevarmen
Danmarks største julekatalog
Ingen jul uden Sallings julekatalog der i år tæller hele 328 sider og dermed er Danmarks største. Det er klar fra trykkeriet og lander i postkasser landet over fra den 29. oktober. Fra samme dag kan alle tage et eksemplar med hjem fra Salling, ligesom man kan finde det digitalt på Salling.dk.
Fakta om julelysene
- Julebelysningen består af omkring 500.000 pærer og er fordelt på 25.000 lyskæder.
- Julelysene er designet af lysfirmaet Sirius, der også er kendt for deres julebelysning på Hotel D´Angleterre.
- Det tager to uger at sætte julebelysningen op.
- Det koster 12 kr. i timen at have julelysene tændt, da juleudsmykningen består af LED-lys.
- Julebelysningen er tændt i to måneder og bliver dermed taget ned d. 2. januar
For yderligere information kontakt:
Sabina Bräuner Moeslund,sabina.braeuner.moeslund@salling.dk, Mobil: 53343878
Kontakter
Group CommunicationSalling Group
Tlf:8778 5002press@sallinggroup.comBilleder
Information om Salling Group
Med kæder som føtex, Bilka, Netto, Salling stormagasiner og BR arbejder vi i Salling Group for at gøre hverdagen bedre gennem gode indkøbsoplevelser, muligheder for job i hele landet og lettere vej til en ansvarlig livsstil. Cirka 62.000 dedikerede kolleger i Tyskland, Polen og Danmark servicerer hver uge 10 millioner kunder.
Fordi vi er 100% ejet af Salling Fondene år, går en del af vores overskud tilbage til samfundet. Siden 2012 har Salling Fondene doneret mere end 1,8 mia. kroner til uddannelse, kultur, sport, socialt arbejde og andre gode formål.
Følg pressemeddelelser fra Salling Group
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Salling Group
Salling Group satser stort på Nøglehulsmærkede varer24.1.2023 10:45:00 CET | Pressemeddelelse
Med mere end 800 produkter på hylderne med Nøglehulsmærket gør Salling Group, der står bag dagligvarekæderne Netto, føtex og Bilka, det lettere for kunderne at vælge varer med Nøglehullet til.
Salling Group genanvender daggammelt brød: Giver god smag og mindsker madspild19.1.2023 11:00:00 CET | Pressemeddelelse
Det kan måske lyde lidt underligt at bruge daggammelt bagerbrød i ny dej, men ikke desto mindre er det lige netop hvad føtex og Bilka-bageren gør, og det har vist sig at være en fordel på flere områder.
Salling Group flytter arbejdspladser12.1.2023 14:39:27 CET | Pressemeddelelse
I forbindelse med omstrukturering fra føtex Hjemmelevering til Bilka ToGo Hjemmelevering flytter Salling Group arbejdspladser fra hovedstadsområdet ud i landet. Her og nu bliver 250 fuldtidsstillinger fra føtex Hjemmelevering omplaceret til andre steder i koncernen.
Salling Group udvider hjemmelevering11.1.2023 14:30:00 CET | Pressemeddelelse
Hverdagen bliver endnu lettere, når Salling Group udvider hjemmelevering af dagligvarer til endnu flere danskere med udgangspunkt i Bilkas varehuse – tæt på danskernes hverdag.
Salling Group ændrer i ledelsen af føtex6.1.2023 10:30:00 CET | Pressemeddelelse
Salling Group skærper kampen om fremtidens kunder og ændrer i ledelsen af føtex.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum