Så mange ferier skylles ud i toilettet på grund af dårlig mave

Ferie, fred og idyl er hvad de fleste håber på, når der står sommerferie i kalenderen. Desværre bliver de planer afbrudt for tusindvis af danskere, der i stedet får ødelagt feriedage af dårlig mave og utallige ture på toilettet.
Det viser en ny undersøgelse, som Kantar Gallup har foretaget for Gouda Rejseforsikring og Gjensidige. Her svarer hver fjerde af de adspurgte, at de har oplevet at få ødelagt én eller flere feriedage, som et resultat af dårlig mave. Et rejseproblem som i mange år har været utroligt udbredt, forklarer chef for forretningsudvikling i Gouda Rejseforsikring, Louise Hertzum Andersen.
“Selvom det er nærliggende at tro, at eksempelvis aflyste fly og ridser i lejebilen er de mest typiske skader i forbindelse med ferie, så ser vi hver sommer, at dårlig mave er en af de hyppigste enkeltstående ferieskader. Dårlig mave kan ofte kræve lægebesøg og brug for medicin eller i værste tilfælde gøre, at man ikke kan rejse hjem, og i stedet skal have hjælp af sin rejseforsikring til at booke ekstra overnatninger og en ny hjemrejse. Hvis man ikke har rejseforsikring, er det en udgift man står helt alene med,” siger Louise Hertzum Andersen.
At et stort antal danskere hvert år døjer med maveproblemer på sommerferien, kan oftest spores tilbage til enten personlig hygiejne eller den mad vi indtager. Det kan være anderledes mad, som vi ikke er vant til, eller en buffet der har stået lidt for længe i den sydlandske varme.
“Generelt er der flere ting, man kan gøre, for at forsøge at undgå ubehagelige maveproblemer på sin rejse. Det er blandt andet at være ekstra opmærksom på sin hygiejne, når man bevæger sig rundt i miljøer, man ikke er vant til. Og så skal man måske også tænke lidt ekstra over, hvad man spiser, og hvordan det er blevet opbevaret og tilberedt,” forklarer Louise Hertzum Andersen.
Hvis man oplever at blive så syg på sin rejse at man ikke kan deltage i forudbetalte aktiviteter, kan man kontakte sin rejseforsikring og ofte få kompensation for de mistede rejsedage.
Om undersøgelsen
Undersøgelsen er foretaget af Kantar Gallup for Gjensidige Forsikring og Gouda Rejseforsikring i maj og juni 2022 blandt 1528 repræsentativt udvalgte danskere.
Har du nogensinde fået én eller flere feriedage ødelagt pga. dårlig mave? |
|
Ja, jeg havde selv dårlig mave |
25.7% |
Ja, mit barn havde dårlig mave |
3.1% |
Ja, en anden jeg rejste med, havde dårlig mave |
7.9% |
Nej |
66.5% |
Ved ikke/ønsker ikke at svare |
1.9% |
Nøgleord
Kontakter
Andreas MortensenKommunikationskonsulent
Tlf:27 52 46 44am@gjensidige.dkBilleder
Information om Gjensidige
Gjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, som er noteret på Oslo Børs. Vi har ca. 3.800 medarbejdere og tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også pension og opsparing. Driftsindtægterne var 30 mia. NOK i 2021, mens forvaltningskapitalen udgjorde 130 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Ny undersøgelse: Så mange danskere tisser i poolen12.7.2025 07:32:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvis du er en af de tusindvis af danskere, der bruger din sommerferie på at flyde rundt i en pool for at blive afkølet, så bør du måske overveje at tage nogle forholdsregler. Flere end hver sjette dansker erkender nemlig, at de tisser i poolen. Det viser en ny undersøgelse, som YouGov har foretaget for Gjensidige og Gouda Rejseforsikring.
Næsten dagligt er der optræk til en ulykke ved overskæringer på jernbanen9.7.2025 07:33:00 CEST | Pressemeddelelse
De seneste to år er der registreret over 700 forløbere til ulykker ved overskæringer på jernbanenettet, hvor der har været ved at ske en kollision eller påkørsel. Det viser nye tal, som Trafikstyrelsen har udleveret til Gjensidige.
Bank og forsikringsselskab advarer mod dette på udlandsferien8.7.2025 14:31:07 CEST | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse, som YouGov har lavet for Sparekassen Kronjylland og Gjensidige, viser, at næsten hver tredje dansker foretrækker at betale med kontanter, når de er på ferie i udlandet. Det kan være en dårlig idé, advarer Sparekassen Kronjylland og Gjensidige.
Mange danskere kender ikke anbefalingerne: Betalinger i udlandet kan give ekstraregning6.7.2025 07:46:00 CEST | Pressemeddelelse
Hver anden dansker kender ikke deres banks anbefalinger for betaling med kort i udlandet, og det kan føre til en ærgerlig ekstraregning på ferien, lyder advarslen fra Gjensidige og Sparekassen Kronjylland.
Hedebølge resulterer i dehydrering for danske feriegæster3.7.2025 07:33:00 CEST | Pressemeddelelse
Mens der opleves rekordhøje temperaturer og hedebølge i Europa, er det alfa omega at danskerne husker at drikke rigeligt med væske og sørge for saltbalancen, når de er på ferie. Sådan lyder opfordringen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum