Så er Guldborgsunds budgetforlig endeligt vedtaget
Samtlige byrådsmedlemmer stemte torsdag aften for budgetforliget ”Det rige hverdagsliv i mangfoldige fællesskaber”. Dermed er budgettet for de kommende nu også officielt på plads efter 2. behandlingen på torsdagens byrådsmøde.
Byrådet ønsker med budgetaftalen at styrke velfærden, og derfor tilføres budgettet yderligere knap 122 millioner kroner til kernevelfærd.
Samtidig har parterne besluttet at sænke skatten med 0,5% fra 1. januar 2021. Det giver borgerne cirka 235 millioner kroner mere mellem hænderne; set over en femårig periode.
Desuden skal erhvervslivet og iværksættere have bedre vilkår, landdistrikterne skal gøres endnu mere attraktive, og så skal der skabes bedre rammer for mangfoldige fællesskaber og samskabelse i kommunen.
Budgetaftalen har denne gang et lidt andet bagtæppe, efter at regeringen og Folketinget tidligere på året vedtog den nye udligningsreform. For Guldborgsund Kommune betyder det, at der tilføres flere penge i udligning end hidtil, og det har givet mulighed for at prioritere kernevelfærden samtidig med, at skatten kan sættes ned.
Borgmester John Brædder er glad for, at det er et samlet byråd, der står bag aftalen, og han roser alle parter for en god proces.
”Jeg synes, det viser, at vi på trods af politiske forskelle arbejder for et fælles bedste for alle borgere i hele kommunen, og at vi er sammen om at udvikle vores kommune. Det sætter jeg stor pris på, og det viser styrken ved det lokale demokrati. Her sætter vi borgernes og kommunens bedste over det politiske spil,” siger John Brædder.
Budgetforliget ”Det rige hverdagsliv i mangfoldige fællesskaber” er vedhæftet.
Kontakter
John BrædderBorgmester
Tlf:25180390Johanne Duus HornemannKommunikationskonsulent
Tlf:2518 2335jdh@guldborgsund.dkBilleder
Vedhæftede filer
Information om Guldborgsund Kommune
Følg pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Guldborgsund Kommune støtter fællesskaber og faciliteter i landdistrikterne23.12.2025 08:16:19 CET | Pressemeddelelse
Horbelev Ungdomsklub, Wonder Studios, Nysted Sejlklub og Lolland-Falster i Vækst får økonomisk støtte til både drift, events og udvikling.
Guldborgsund Bibliotek & Borgerservice fortsætter som informationscenter for Europe Direct Sjælland23.12.2025 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
Guldborgsund Bibliotek & Borgerservice er endnu en gang udpeget som informationscenter for Europe Direct Sjælland. Som noget nyt skal centret fremover også dække Bornholm.
Prisfest 2025: De nominerede er…22.12.2025 08:54:41 CET | Pressemeddelelse
Guldborgsund Kommune inviterer igen i år til Prisfest. Det bliver en festlig og mindeværdig aften, hvor medaljevindere fejres, og frivillige, foreninger og kulturaktører hædres for deres indsats. Nu er de nominerede til Prisfest 2025 fundet.
Beskæftigelsesudvalget i Guldborgsund Kommune takker af og giver stafetten videre19.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Beskæftigelsesudvalget i Guldborgsund Kommune har netop holdt sit sidste møde. Fra 1. januar 2026 overlader udvalget roret til det nye Arbejdsmarkeds- og Rekrutteringsudvalg, som fremover skal stå i spidsen for kommunens beskæftigelsesindsats.
Skolemad er kommet godt fra start i Guldborgsund Kommune18.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Tilbage i juni måned dumpede en god nyhed ind ad døren hos Sundskolen i Nykøbing Falster. Skolen var som den eneste folkeskole på Lolland-Falster kommet med i det nationale skolemadsforsøg, hvor 191 skoler over hele landet afprøver skolemad. Skolemadsforsøget blev sat i gang i november og har indtil nu været en stor succes.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
