S-plan er et stort skridt i den rigtige retning
”Jeg hæfter mig særligt ved, at der er en social profil i retning af at skabe et mere lige og retfærdigt Danmark. I 3F fører vi kampagne for at stoppe den stigende ulighed i vores samfund, fordi den truer sammenhængskraften. Derfor glæder det mig at se, at der er gode takter i den retning,” siger Per Christensen.
Her fremhæver Per Christensen bl.a., at Socialdemokratiet som bebudet vil afsætte tre milliarder til at give lønmodtagere, der er nedslidte og har været længe på arbejdsmarkedet, ret til tidligere pension. At man afsætter 1,5 milliarder til at bryde den negative sociale arv og 1,5 milliarder til uddannelse af unge og ufaglærte.
”Der er behov for en ny retning i dansk politik, hvor opsvinget kommer alle til gode, og hvor forskellen mellem høj og lav ikke forstærkes af skattelettelser, der særligt gavner de grupper, der i forvejen tjener mest,” siger Per Christensen.
Han hæfter sig ved, at Socialdemokratiet lover en indsats over for skattesvindel og afsætter 0,7 milliarder til at styrke skattevæsenet og genoprettet tilliden til systemet.
”Og så hilser jeg selvfølgelig velkomment, at Socialdemokraterne aktivt vil understøtte, at danske virksomheder fortsætter med at være konkurrencedygtige, så Danmark også er et produktionsland i fremtiden. Det er vigtigt for et stærkt dansk arbejdsmarked og en stærk dansk økonomi,” siger Per Christensen.
Udspillet afsætter desuden 20,5 milliarder kroner til velfærd i form af uddannelse, børn, ældre, sundhed med mere. Derudover afsættes der ifølge planen en reserve på 8,7 milliarder kroner til øvrige velfærdsprioriteringer, klima, miljø, natur og forsvarsforlig mv.
Kontakter
3Fs pressevagt: 8892 8892
Information om 3F
Følg pressemeddelelser fra 3F
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra 3F
3F: God aftale for lønmodtagere i Danmark30.6.2025 11:20:59 CEST | Pressemeddelelse
Henning Overgaard er meget tilfreds med den nye certificeringsaftale, der imødekommer 3F’s ønsker om et arbejdsmarked på ordnede vilkår.
Ny rapport kalder på øjeblikkelig handling: Danmark betaler svimlende beløb for dårligt arbejdsmiljø9.6.2025 06:49:22 CEST | Pressemeddelelse
Alt for mange danskere betaler med livet eller helbredet for dårligt arbejdsmiljø. En ny rapport fra NFA slår fast, at det tilmed koster samfundet milliarder af kroner hvert år. Nu må arbejdsgiverne og politikerne tage ansvar.
Ny rapport: Niveauet af social dumping er tårnhøjt på det danske arbejdsmarked27.5.2025 08:03:49 CEST | Pressemeddelelse
En ny rapport fra VIVE bekræfter endnu en gang det, som 3F har advaret om i årevis. Social dumping er et kæmpe og stigende problem på det danske arbejdsmarked.
Bekymrende rapport kalder på omgående handling8.5.2025 13:08:24 CEST | Pressemeddelelse
Det er stærkt bekymrende, at ulykker i landbruget sker med maskiner, der ikke opfylder lovkrav for sikkerhed. Det fremgår af en ny rapport fra Ekspertgruppen for Arbejdsulykker.
Tiltrængt løft til erhvervsuddannelserne7.5.2025 11:24:00 CEST | Pressemeddelelse
3F kvitterer for, at eleverne får bedre mulighed for at bo tæt på erhvervsskolerne på såkaldte skolehjem.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum