Rubjerg Knude Fyr: Endelig aftale om flytning af fyret på plads
14.6.2019 09:57:55 CEST | Hjørring Kommune | Pressemeddelelse

Det er Kjeld Pedersen, Lønstrup Murerforretning, der er valgt som entreprenør på den helt unikke opgave. Lønstrup Murerforretning bliver ansvarlig for arbejdspladsen og skal stå for forstærkning af fundament og hele det forberedende arbejde. Fyret sættes på ”rulleskøjter” og flyttes efterfølgende med cirka otte meter i timen. Selve flytningen foretages af BMS Krangården.
- Vi har haft fantastisk og værdifuldt samarbejde med Kjeld Pedersen i udviklingen af løsningen med at flytte fyret. Vi er meget tilfredse med aftalen, som også betyder, at projektet kan realiseres inden for budgettet på fem millioner kroner, som staten har bevilget til opgaven, siger formand for Teknik- og Miljøudvalget, Søren Smalbro (V).
Flytningen af det cirka 23 meter høje fyr vil efter planen ske i uge 43. Og det vil tage omkring en dag at flytte det 60-80 meter væk fra kystlinjen. Det betyder, at den dramatiske placering på toppen af knuden bliver fastholdt.
- Rubjerg Knude Fyr har en uvurderlig betydning for hele området og for Hjørring Kommune. Flytningen vil sikre, at den enorme mængde turister, der hvert år kommer til stedet, vil fortsætte med at komme. Vi tager helt klart en risiko med flytningen af fyret, og mange ting kan gå galt. Vi er bare nødt til at turde, for hvis vi ikke gør noget, vil det styrte i havet, siger Hjørring Kommunes borgmester Arne Boelt (S).
Naturstyrelsen, der ejer fyret, har været en aktiv medspiller igennem hele forarbejdet og fortsætter som samarbejdspartner gennem hele forløbet.
- Som samarbejdspartnere er vi enige med Hjørring Kommune om, at vi er nødt til at udvise risikovillighed. Kysterosionen er nu så fremskreden, at alternativet til flytningen er, at fyret skal nedtages. Denne løsning bevarer fyret på knuden, en enestående placering, i et helt særligt naturområde, siger skovrider Jesper Blom-Hansen, Naturstyrelsen.
Tidsplan:
- Onsdag d. 14. august: forarbejdet begynder – området omkring fyret bliver spærret af.
- Uge 43: Forventet flytning - selve flytningen forventes at vare cirka en dag.
Nøgleord
Kontakter
Borgmester Arne Boelt, Hjørring Kommune på 41 22 30 69
Formand for Teknik- og Miljøudvalget, Søren Smalbro, Hjørring Kommune på 22 74 97 22
Skovrider Jesper Blom-Hansen, Naturstyrelsen på 21 61 83 00
Projektleder Thomas Lomholt, Hjørring Kommune på 41 22 67 51
Billeder
Information om Hjørring Kommune
Hjørring Kommune er med sine knap 64.000 indbyggere den næst største kommune i Nordjylland. Du finder os centralt placeret i Vendsyssel og dermed i centrum af Skandinavien og Nordeuropa. Klik dig videre og bliv meget klogere på Hjørring Kommune.
Følg pressemeddelelser fra Hjørring Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Hjørring Kommune
Ansvarligt budget skal ruste Hjørring Kommune til fremtiden18.9.2026 13:13:02 CEST | Pressemeddelelse
Et flertal i Hjørring Byråd bestående af Venstre, Det Konservative Folkeparti, Danmarksdemokraterne, SF og Dansk Folkeparti har indgået budgetaftale for 2027-2030. Aftalen skal sikre, at kommunen også i de kommende år kan levere velfærd, udvikling og lokal sammenhængskraft i en tid, hvor Hjørring Kommune er i forandring.
Presseinvitation: Efter syv års arbejde åbner Hjørring Kulturskole dørene til sit nye hjem7.9.2026 11:35:09 CEST | Pressemeddelelse
Et af de største kulturbyggerier i Hjørring Kommune i nyere tid står nu færdigt. Fredag den 11. september inviterer Hjørring Kommune og Hjørring Kulturskole til officiel indvielse af den nye Hjørring Kulturskole.
Ny direktør skal stå i spidsen for Visit Nordvestkystens næste udviklingsfase3.9.2026 09:00:53 CEST | Pressemeddelelse
Bestyrelsen for Visit Nordvestkysten har ansat Rasmus Friis Sørensen som ny direktør for destinationsselskabet. Han kommer fra en stilling som direktør for Destination Limfjorden og tiltræder den 1. december 2026.
For fjerde år i træk: Unge med særlige behov samles til en dag med fodbold og fællesskab21.8.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag den 2. september danner Fortuna Hjørrings anlæg for fjerde år i træk rammen om Stjernestævnet, hvor elever fra specialklasser i Nordjylland mødes til en dag fyldt med fodbold, bevægelse, nye relationer og gode oplevelser.
Hjørring-skoler får løft til natur/teknologi-undervisningen18.8.2026 08:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Elever og lærere på seks skoler i Hjørring Kommune kan se frem til bedre rammer for natur/teknologi-undervisningen. En bevilling på 1,9 mio. kr. fra Villum Fonden skal blandt andet bruges til at styrke faglokaler, indkøbe nyt udstyr og udvikle lærernes kompetencer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

