Royal UNIBREW A/S
SELSKABSMEDDELELSE NR. 6/2021 – 12. FEBRUAR 2021
Formand for bestyrelsen, Walther Thygesen, har meddelt, at han ønsker at fratræde formandsposten i Royal Unibrew A/S’ bestyrelse senest i forbindelse med generalforsamlingen 2022. Det foreslås derfor at igangsætte følgende:
- Peter Ruzicka vil blive indstillet til indtrædelse i bestyrelsen ved næstkommende generalforsamling. Det er bestyrelsens hensigt at introducere Peter Ruzicka til formandspostens ansvarsområder i en overgangsperiode med henblik på at efterfølge Walther Thygesen efter hans fratrædelse. Peter Ruzicka tilslutter sig bestyrelsen med en stærk og relevant baggrund som tidligere CEO for Orkla i Norge og har derudover international ledelseserfaring indenfor FMCG og detailhandel. På nuværende tidspunkt bestrider han formandsposten i bestyrelsen hos Pandora A/S, og er bestyrelsesmedlem i Norwegian Aspelin Ramm AS og Norwegian AKA AS
- Jais Valeur vil fortsætte som næstformand for bestyrelsen, da hans nuværende ansættelse forhindrer ham i at overtage formandsposten
- Torben Carlsen vil blive indstillet til indtrædelse i bestyrelsen ved næstkommende generalforsamling. Torben Carlsen er CEO for DFDS og sidder i Copenhagen Infrastructure Partners investeringskomité, Gro Capital og Navigare Capital. Torben Carlsen besidder en stærk kommerciel og værdiskabende historik med erfaring indenfor finans og M&A med en baggrund som CFO og fra flere kapitalfonde
Yderligere oplysninger vedr. denne meddelelse:
CFO Lars Vestergaard, tlf. (+45) 30 93 18 08
www.royalunibrew.com
Vedhæftet fil
For at se dette indhold fra www.globenewswire.com, så skal du give din accept på toppen af denne side.For at se dette indhold fra ml-eu.globenewswire.com, så skal du give din accept på toppen af denne side.
Information om Globenewswire
Følg pressemeddelelser fra Globenewswire
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Globenewswire
Strategic Investments A/S3.7.2025 08:45:25 CEST | Pressemeddelelse
Meddelelse nr. 13/2025: Indre værdi pr. 30. juni 2025
Sampo plc3.7.2025 08:35:00 CEST | Press release
Sampo plc: Disclosure Under Chapter 9 Section 10 of the Securities Market Act (BlackRock, Inc.)
Tallink Grupp3.7.2025 08:00:00 CEST | Press release
AS Tallink Grupp Statistic for June and the Second Quarter of 2025
Fingerprint Cards AB3.7.2025 08:00:00 CEST | Press release
Record date for reverse share split in Fingerprint Cards AB (publ)
Huhtamäki Oyj3.7.2025 08:00:00 CEST | Press release
Change in Huhtamaki’s Global Executive Team
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum