Royal Run kommer til Nykøbing Falster

Nykøbing Falster er vært ved Royal Run, når verdens største royale motionsfest kommer til Lolland-Falster for første gang den 29. maj 2023.
”Vi glæder os rigtig meget til at skulle afholde Royal Run ’23 i Nykøbing Falster. Vi ser naturligvis frem til den store folkefest på dagen, men i høj grad også til alt det, der ligger før og efter, som handler om, at det er sjovt at bevæge sig, og at det er endnu sjovere at gøre det i fællesskab”, siger DGI’s administrerende direktør, Jens Otto Størup, der sidder i Royal Runs styregruppe.
Royal Run havde sidste år over 82.000 deltagere gennem de mange ruter fordelt over hele Danmark. I år kan tusindvis af deltagere se frem til at løbe og gå gennem Nykøbing Falsters gamle gader og langs Guldborg Sund. Borgmester i Guldborgsund Kommune, Simon Hansen, ser frem til det store event:
”Det bliver en kæmpe folkefest, hvor alle, der har lyst, kan deltage på den ene eller anden måde. Jeg er sikker på, at vores mange foreninger og lokale fællesskaber kommer til at byde ind med sjove og underholdende aktiviteter og masser af god familiehygge rundt om selve Royal Run. Sammen kommer vi til at lave en stor fest for alle, både deltagere og publikum. Jeg glæder mig allerede,” siger Simon Hansen.
Royal Run er et uformelt løb, hvor alle kan være med. Man bestemmer selv, om man vil løbe eller gå en af de tre distancer, som lyder på 1 mil (1,609 km), 5 km eller 10 km.
”Formatet til Royal Run er indbydende og inkluderende. De forskellige distancer kan gennemføres i løb eller i gang, hvilket åbner døren for alle, som ønsker at være med. Det er ikke nødvendigt, at konditallet er i top, eller at man er erfaren inden for idrætten. Det er et motionsevent, hvor alle kan komme ud og bevæge sig sammen med andre”, udtaler Ole K. Larsen, formand for Landdistrikter, Kultur og Fritidsudvalget ved Guldborgsund Kommune.
Ruterne til Royal Run i Nykøbing Falster udvikles i samarbejde med Guldborgsund Triathlonklub.
”Vi er glade for, at kommunens fokus på bevægelse i hverdagen bliver kronet med så stort et arrangement, som alle kan deltage i. Vi glæder os naturligvis til samarbejdet, og vi ser frem til at være med til en motionsfest, hvor så mange mennesker kan komme ud og bevæge sig og have det sjovt sammen. Ikke kun på selve dagen, men også dagene op til og efter”, siger Thomas Urfeldt, formand i Guldborgsund Triathlonklub.
Tilmeldingen til Royal Run er åbnet og foregår via Royal Runs hjemmeside: Royalrun.dk
Om Royal Run
- Royal Run afholdes 2. pinsedag, den 29. maj 2023
- Royal Run ’23 finder sted i Herning, Aabenraa, Nyborg, Nykøbing Falster og København/Frederiksberg.
- Royal Run ’22 blev afholdt 2. pinsedag i Aalborg, Aarhus, Kolding, Næstved og København/Frederiksberg. Her deltog 91.763.
- Royal Run blev første gang afholdt i 2018 i anledning af H.K.H. Kronprinsens 50-års fødselsdag.
- Man kan løbe og gå distancerne One mile (1,6 km), 5 km og 10 km.
- Royal Run arrangeres af idrætsvisionen Bevæg dig for livet – som DIF og DGI står bag – og Dansk Atletik. TV 2 og Regionerne er mediepartner på Royal Run, og TrygFonden, Nordea-fonden og Novo Nordisk Fonden er strategiske partnere.
- Tilmelding og information: royalrun.dk
Om Bevæg dig for livet
Idræt og motion bidrager positivt til vores sundhed og trivsel, og derfor skal Danmark være verdens mest aktive nation. Det er visionen i den største partnerskabsaftale i dansk idræts historie, som er indgået mellem Danmarks Idrætsforbund og DGI med støtte fra Nordea-fonden og TrygFonden. Foreløbigt er der indgået aftaler med 25 såkaldte visionskommuner, og mange konkrete initiativer er sat i søen inden for en lang række idrætsgrene.
Kontakter
Ole K. LarsenFormand for Landdistrikter, Kultur og Fritidsudvalget
Tlf:25 18 03 98byokl@guldborgsund.dkSimon HansenBorgmester
Tlf:25 18 18 16siha@guldborgsund.dkJens Otto StørupAdministrerende direktørDGI
Tlf:53733300jens.otto.stoerup@dgi.dkLaurids ErhardsenKommunikationsmedarbejder
Tlf:25182619lerh@guldborgsund.dkBilleder
Information om Guldborgsund Kommune
Følg pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Enigt byråd godkender lokalplan på havnen12.9.2025 06:07:26 CEST | Pressemeddelelse
Den tredje lokalplan for den sydlige del af havnen er nu godkendt, og dermed er byggeriet af et nyt rådhus et skridt nærmere. Derudover er der grønt lys for at etablere nye cykel- og gangstier, en park og et ungeområde med adgang til vandet.
Nyt budget i Guldborgsund med fortsat fokus på børnene11.9.2025 20:02:48 CEST | Pressemeddelelse
BUDGET: Børnene i Guldborgsund Kommunes dagtilbud kan se frem til flere voksne omkring sig. Det er et af resultaterne i dette års budgetforlig, som faldt på plads torsdag.
Guldborgsund tildeler færre førtidspensioner end sammenlignelige kommuner11.9.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Guldborgsund Kommune har en lavere tilgang til førtidspension end andre kommuner med lignende socioøkonomiske vilkår. Det skyldes en ressourcefokuseret og aktiv indsats samt en tro på, at de fleste borgere har noget at bidrage med på en arbejdsplads.
Indvielse af nyt torv i Nykøbing F10.9.2025 17:36:19 CEST | Presseinvitation
Fredag den 12. september kl. 15.30 inviterer Guldborgsund Kommune i samarbejde med Vores Nykøbing og de lokale erhvervsdrivende til officiel indvielse af et nyt torv i den sydlige del af Nykøbing F.
Opgaveudvalg er nu klar med konkrete initiativer, der skal styrke det gode seniorliv9.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det seneste år har et politisk nedsat opgaveudvalg arbejdet tæt sammen med borgere, foreninger, frivillige og på tværs af forvaltninger for at få ideer og forslag til, hvordan det gode seniorliv bliver styrket. Opgaveudvalget har udarbejdet anbefalinger og en række konkrete initiativer, som netop er blevet fremlagt for Ældre og Omsorgsudvalget.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum