Røde Kors’ Årsregnskab for 2018 afspejler øget indsats mod udsathed og ensomhed

Store humanitære behov i Danmark og ude i verden afspejles i Røde Kors’ Årsregnskab for 2018. Samlet blev der brugt 1,4 mia. kr. på arbejdet.
I Danmark oplever Røde Kors, at flere og flere står på kanten af eller udenfor samfundets fællesskaber og oplever ensomhed og isolation.
Røde Kors brugte sidste år 120 mio. kroner på at imødegå tendensen og understøtte og udvikle den frivillige, sociale indsats. Det er en stigning på 11 procent i forhold til 2017.
Indsatserne dækker blandt andet over nye mentor-tilbud til udsatte børnefamilier og støtte til pårørende til sygdomsramte, der ofte står alene.
”Gennem 34.000 dedikerede frivillige bidrager vi og ønsker vi i vores indsats at bidrage til et Danmark, hvor fællesskaber og medmenneskelighed binder os sammen. Behovet for hjælp er stort, men heldigvis ønsker mange mennesker at række hånden ud og gøre noget for andre,” siger Røde Kors’ generalsekretær Anders Ladekarl.
Hjælpearbejdet er blandt andet finansieret af indtægter fra Røde Kors’ genbrugsbutikker.
Her viser Årsregnskabet en vækst i omsætningen i de 240 butikker på 3 procent fra året før til nu 198 mio. kr.
”Ikke bare handler flere genbrug i Røde Kors, vi har også oplevet et rekord stort antal donationer af tøj, sko og møbler, alt sammen til gavn for hjælpearbejdet,” siger Anders Ladekarl.
Et markant fald i antallet af nyankomne asylansøgere ses i Årsregnskabet af, at der i 2018 blev anvendt 332 mio. kr. på asylopgaven mod 485 mio. kr. i 2017. Røde Kors har stort fokus på medmenneskelig støtte til den voksende gruppe af asylansøgere, der får afslag på deres ansøgning og derfor skal rejse hjem.
Omsætningsnedgangen i asylarbejdet påvirker ikke det samlede resultat, da omkostningerne dækkes af staten.
Røde Kors’ internationale hjælpeindsats var i 2018 præget af komplekse, humanitære udfordringer. Samlet anvendte Røde Kors 685 mio. kr. på hjælpearbejdet til blandt andet ofrene for de langstrakte krige i Syrien og Yemen.
Dertil kom bl.a indsatser for flygtninge i Cox’s Bazar i Bangladesh og hjælp til en række primært afrikanske samfund med hurtige indsatser, før flere og farligere vejbetingede katastrofer som oversvømmelser og tørke satte ind.
Nøgleord
Kontakter
For henvendelser kontakt Røde Kors’ pressetelefon:
3529 9699
Røde Kors.dk/presse
Billeder

Links
Information om Røde Kors
Røde Kors er altid til stede
Hver dag redder vi liv og ruster mennesker til at klare sig gennem kriser og katastrofer. Vi skaber fællesskaber og støtter samfundets sårbare til et bedre liv, og i kriser er vi en del af det nationale beredskab i Danmark.
192 lande er med Genevekonventionen blevet enige om at have Røde Kors som fælles hjælpeorganisation. Vi hjælper mennesker på begge sider af konflikten og i de fjerneste egne af verden. Uden hensyn til nationalitet, religion eller politiske holdninger.
Vi er verdens største humanitære organisation med omkring 12 millioner frivillige over hele verden. Vi er en bevægelse for medmenneskelighed i verden, i lokalsamfundet og dér, hvor du bor.
Følg pressemeddelelser fra Røde Kors
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Røde Kors
Overvældende opbakning: Jaxstyle streamede sig til 1.338.506 kr. til Røde Kors på under fem døgn31.12.2025 10:29:33 CET | Pressemeddelelse
Med masser af højt humør, gode snakke og spændende gæster i glascontaineren på Rådhuspladsen i København lykkedes det Jacob ”Jaxstyle” Krull fra Aalborg at indsamle hele 1.338.506 kr. til Røde Kors arbejde
Flere har søgt og modtager julehjælp af Røde Kors i år23.12.2025 19:04:00 CET | Pressemeddelelse
23.662 familier modtager julehjælp fra Røde Kors i år. Det er det højeste antal, siden organisationen begyndte at dele julehjælp ud
Flere har søgt og modtager julehjælp af Røde Kors i Region Nordjylland23.12.2025 19:04:00 CET | Pressemeddelelse
2375 familier i Region Nordjylland modtager julehjælp fra Røde Kors i år. Det er det højeste antal, siden organisationen begyndte at dele julehjælp ud
Flere har søgt og modtager julehjælp af Røde Kors i Region Midtjylland23.12.2025 19:04:00 CET | Pressemeddelelse
5820 familier i Region Midtjylland modtager julehjælp fra Røde Kors i år. Det er det højeste antal, siden organisationen begyndte at dele julehjælp ud
Flere har søgt og modtager julehjælp af Røde Kors i Region Syddanmark23.12.2025 19:04:00 CET | Pressemeddelelse
6027 i Region Syddanmark modtager julehjælp fra Røde Kors i år. Det er det højeste antal, siden organisationen begyndte at dele julehjælp ud
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
