Risikoen for ADHD kan være mindre hvis børn vokser op i grønne omgivelser
22.2.2021 11:55:39 CET | Aarhus Universitet: Health | Pressemeddelelse
Et hold af forskere fra Aarhus Universitet har undersøgt, hvordan grønne omgivelser omkring husstanden påvirker risikoen for, at børn og unge bliver diagnosticeret med ADHD. Og forskerne finder, at der er en sammenhæng.
“Vi finder, at børn, der har været eksponeret for mindre grønt i deres bopælsområde i den tidlige barndom, som vi definerer som værende op til det femte år, har en forøget risiko for at få en ADHD diagnose, sammenlignet med børn der har det højeste niveau af grønne omgivelser omkring dem,” siger Malene Thygesen, der er en af forskerne bag studiet.
ADHD er en af de mest udbredte psykiatriske diagnoser blandt børn og påvirker dem der får det på forskellige måder. Årsagen til hvorfor nogle børn udvikler ADHD vides endnu ikke med sikkerhed. ADHD kan være arvelig, men der er også andre faktorer, som spiller ind. Derfor er der stærke argumenter for at forske i årsagerne til, hvorfor børn udvikler diagnosen. Et forhold, der har været interessant at undersøge i forskningen, er børns adgang til grønne områder, da tidligere studier har fundet en sammenhæng med børns mentale trivsel og kognitive udvikling.
Et komplet studie
Man kan ikke alene på baggrund af et enkelt studie konkludere, at sammenhængen mellem adgangen til grønne omgivelser og børns risiko for at få ADHD eksisterer, det kræver yderligere undersøgelser. Men Malene Thygesen og resten af holdet bag finder samme resultat, som tidligere lignende forskningsprojekter, og metodisk er der taget højde for mange af de andre faktorer, der også kan spille ind i forhold til udvikling af ADHD.
“I studiet har vi korrigeret for køn, alder, barnets fødselsår, forældrenes eventuelle psykiske diagnose, forældrenes og områdets socioøkonomiske status og for graden af luftforurening i området. Vores studie er stærkt , fordi vi har rigtig mange individer med, og fordi vores oplysninger er meget detaljerede. Fx benytter vi data baseret på kliniske diagnoser af ADHD lavet af specialister,” siger Malene Thygesen.
Perspektiver for videre forskning
Forskningsartiklen lavet på baggrund af dette studie kan findes i tidsskriftet: “Environmental Health Perspectives” og kan være med til inspirere forskere til at fortsætte undersøgelsen af koblingen mellem adgang til grønne omgivelser og risikoen for at børn får ADHD eller andre diagnoser. Og for Malene Thygesen er det tydeligt, hvorfor dette studie er relevant for samfundet:
“Jeg synes, at det er interessant, hvis det viser sig, at det kan være en beskyttende faktor, når børn bor i grønne områder i forhold til risikoen for at udvikle ADHD.”
Metoden
Studiet benytter sig af data om adresseoplysninger på over 800.000 personer født i 1992 og frem til 2007 samt information om eventuelle kliniske ADHD diagnoser fra det femte leveår og frem til 2016. Derudover bruger forskerne et bestemt mål for, hvor grønne omgivelserne omkring en husstand er, det såkaldte: ”normalized difference vegetation index”. I det placeres adressen i midten af et kvadrat, der er 210 meter på hver side, og så beregnes det, hvor grønt det omkringliggende område er.
Bag om resultatet:
- Studiet er et såkaldt “populationsbaseret kohortestudie”, hvor man følger en del af befolkningen med henblik på at bestemme helbredsudviklingen, og i dette studie fokuseres der på kliniske ADHD diagnoser.
- Samarbejdspartnere fra Aarhus Universitet: Malene Thygesen, Kristine Engemann, Gitte Juel Holst, Birgitte Hansen, Camilla Geels, Jørgen Brandt, Carsten Bøcker Pedersen, Søren Dalsgaard.
- Studiet er blevet finansieret ved hjælp af midler fra Lundbeckfonden (iPSYCH), Aarhus Universitets Forskningsfond (AUFF) og NordForsk (Nordic WelfAir).
Kontakt:
Ph.d.-studerende Malene Thygesen
Aarhus Universitet, Center for Registerforskning
Tlf.: 87166061
Mail: mthygesen@econ.au.dk
Vejleder, professor Søren Dalsgaard
Aarhus Universitet, Center for Registerforskning
Tlf.: 87166105
sdalsgaard@econ.au.dk
Information om Aarhus Universitet: Health
Følg pressemeddelelser fra Aarhus Universitet: Health
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Universitet: Health
Samler ti års forskning: Nyt studie forklarer, hvorfor børn går tidligere i puberteten26.2.2026 11:02:58 CET | Pressemeddelelse
En ny oversigtsartikel samler mere end ti års forskning, som har identificeret flere forhold under graviditeten og i barndommen, der ser ud til at kunne fremrykke tidspunktet for puberteten.
Alkohol forklarer de fleste mistænkte drugging-sager19.2.2026 08:11:59 CET | Pressemeddelelse
Den første danske opgørelse af anmeldte drugging-sager viser, at mange episoder kan forklares ved alkoholindtag alene.
Tidlig pubertet kan måske øge risikoen for mistrivsel og større forbrug af rusmidler17.2.2026 13:52:32 CET | Pressemeddelelse
Tre studier fra Aarhus Universitet peger på en sammenhæng mellem tidlig pubertet og mistrivsel blandt unge. De unge, der ramte puberteten tidligt, havde større risiko for at få psykiske udfordringer og et højere forbrug af alkohol, cigaretter og stoffer.
Hendrik Vilstrup modtager Tysklands største hæder inden for leverforskning11.2.2026 09:30:01 CET | Pressemeddelelse
Professor Hendrik Vilstrup fra Institut for Klinisk Medicin modtager Lucie Bolte-prisen 2025, som er den højeste udmærkelse inden for leverforskning i Tyskland. Prisen uddeles hvert andet år af Lucie Bolte-stiftelsen og er på 15.000 euro.
Frist 15. marts: Du kan søge medicin i Herning allerede nu10.2.2026 12:46:05 CET | Pressemeddelelse
Unge, der søger ind på medicinuddannelsen via kvote 2, har kun få uger til at vælge uddannelsesforløb, der giver dem ret til at læse kandidatdelen i Herning fra 2029. Fristen er 15. marts – og valget træffes allerede ved ansøgningen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
