RETTELSE: Kloge Hænder-kampagnedag den 4. april: Virksomheder inspirerer skoleelever til en faglært fremtid
RETTELSE: Tidligere fremgik det, at Ole Almeborg A/S var med den 4. april. Det er i de ikke. De har et Kloge Hænder-forløb senere på foråret. Onsdag den 4. april besøger omkring 700 skoleelever 25 virksomheder og uddannelsesinstitutioner over hele landet for at blive inspireret til at se de mange muligheder en erhvervsuddannelse byder på. På Bornholm slår Jensen Denmark Beck Pack Systems A/S dørene op.
RETTELSE: Tidligere fremgik det, at Ole Almeborg A/S var med den 4. april. Det er i de ikke. Ole Almeborg A/S har et Kloge Hænder-forløb senere på foråret. NB: Arrangementerne er desuden ikke åbne huse, men kun for de skoleklasser, der er lavet aftaler med.
Det gælder om at vise skoleelever i danske grundskoler de mange, spændende muligheder en erhvervsuddannelse kan føre med sig.
Det er mantraet den 4. april, når Naturvidenskabernes Hus sammen med virksomheder og uddannelsesinstitutioner fra skole-virksomhedsnetværket Tektanken afholder kampagnedagen "Kloge Hænder."
Sammen går virksomheder og uddannelsesinstitutioner nemlig i offensiven og slår dørene op til produktionshaller og værksteder mange steder i landet.
I alt omkring 700 skoleelever får værktøj i hånden, hjelme på hovedet og indblik i håndværk og teknologi, der gør en forskel.
På Bornholm er to virksomheder med nemlig Jensen Denmark og Beck Pack Systems A/S.
Elever møder faglærte rollemodeller
Kloge Hænder-arrangementerne er målrette elever fra folkeskolens udskoling. De skal se, at en erhvervsuddannelse giver mange spændende jobmuligheder, fortæller programchef i Naturvidenskabernes Hus, Jeppe Hust.
”Vi skal inspirere de unge til at se mulighederne i en erhvervsuddannelse. Vi har som samfund brug for, at flere bliver faglærte. Men det er svært at vælge en uddannelse eller et fag, man aldrig har hørt om,” siger han.
Netop derfor er det vigtigt, at skoleeleverne møder faglærte rollemodeller og får et praktisk indblik i et håndværk på dagen.
”Vi ved, at det er mødet med virkeligheden på virksomheden og i dialogen med de faglærte rollemodeller, som for alvor pirrer nysgerrigheden og vækker interessen hos mange børn og unge. Vi skal sammen vise dem, at de med en faglært uddannelse kan få et spændende arbejde, og at de virkelig kan gøre en forskel med viden og evner inden for et fag," siger Jeppe Hust.
Det er nødvendigt at flere uddanner sig i faglært retning. En analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd viser, at vi som samfund kan komme til at mangle op mod 70.000 faglærte i 2025.
Det er 4. gang, at Naturvidenskabernes Hus arrangerer Kloge Hænder.
FAKTA
- Kloge Hænder-indsatsen viser elever i grundskolen, at erhvervsuddannelserne er en attraktiv uddannelse, der giver spændende jobs, men også åbner op for muligheden for at læse videre.
- Tektanken, som drives af Naturvidenskabernes Hus, arrangerer i år kampagnedagen Kloge Hænder den 4. april. Det er startskuddet til flere aktiviteter og virksomhedsbesøg i resten af 2018.
- Kloge Hænder skal gennem samarbejder med brancher og kommuner udbredes til hele landet, så langt flere skoleelever bliver inspireret af spændende virksomhedsbesøg og faglærte rollemodeller.
- Kloge Hænder er en kampagnedag under Tektanken, der er støttet af Fremstillingsindustrien, Novo Nordisk Fonden og Nordea-fonden.
Arrangører til Kloge Hænder på Bornholm den 4. april.
Information til medier
Medierne er velkomne til at dække kampagnedagen Kloge Hænder ved at besøge en arrangør på dagen. Husk at melde jeres ankomst ved at kontakte arrangøren direkte.
På www.nvhus.dk/tektanken er alle forløb beskrevet. Sorter efter ”Kloge Hænder” under events på portalen. Under ”Program” på de enkelte forløb er der kontaktoplysninger til arrangøren.
Der er også links til de enkelte forløb på listen her i pressemeddelelsen.
Kontakter
Pressekontakt hos Naturvidenskabernes Hus i Påsken:
Mandag den 26. marts:
Kommunikationschef Bjørn Kock Lærkedahl. 51194944 / bkl@nvhus.dk
Tirsdag og onsdag den 27. og 28. marts:
Kommunikationsmedarbejder Stine Gregersen. 51548549 / sg@nvhus.dk
Billeder
Links
Information om Naturvidenskabernes Hus
Følg pressemeddelelser fra Naturvidenskabernes Hus
Skriv dig op her og modtag pressemeddelelser på mail. Indtast din mail, klik på abonner og følg instruktionerne i den udsendte mail.
Flere pressemeddelelser fra Naturvidenskabernes Hus
Naturfagsmaraton: Danmarks største konkurrence i naturfag kommer til Sorø og Valby24.4.2018 13:30 | pressemeddelelse
Onsdag den 25. og torsdag den 26. april skal 13 skoler med i alt 30 klasser fra blandt andre Sorø, Slagelse, Valby og Dragør dyste om de bedste opfindelser i Danmarks største konkurrence i naturfag med over 26.000 tilmeldte skoleelever.
Naturfagsmaraton: Danmarks største konkurrence i naturfag kommer til Albertslund og Brøndby Kommuner23.4.2018 15:51 | pressemeddelelse
Nu kommer Naturfagsmaraton til Albertslund og Brøndby. Tirsdag den 24. april skal fem lokale skoler fra Albertslund og Brøndby Kommuner dyste om de bedste opfindelser i Danmarks største konkurrence i naturfag med over 26.000 tilmeldte skoleelever.
Nanna Seidelin udpeget som medlem af TeknologipagtRådet19.4.2018 13:51 | pressemeddelelse
Erhvervsministeriet har nu offentliggjort, at direktør i Naturvidenskabernes Hus, Nanna Seidelin, er udpeget som medlem af det 13 mand store råd, der skal stå i spidsen for regeringens Teknologipagt.
Naturfagsmaraton: Danmarks største konkurrence i naturfag kommer til Favrskov Kommune17.4.2018 16:09 | pressemeddelelse
Nu kommer Naturfagsmaraton til Hadsten og Hammel. Den 19. og 20. april skal 42 klasser fra 14 skoler fra Favrskov Kommune dyste om de bedste opfindelser i Danmarks største konkurrence i naturfag med over 26.000 tilmeldte skoleelever.
Naturfagsmaraton: Danmarks største konkurrence i naturfag kommer til Hedensted10.4.2018 17:35 | pressemeddelelse
Nu kommer Naturfagsmaraton til Hedensted. Fredag den 13. april skal otte skoler fra Hedensted Kommune dyste om de bedste opfindelser i Danmarks største konkurrence i naturfag med over 26.000 tilmeldte skoleelever.
Naturfagsmaraton: Danmarks største konkurrence i naturfag kommer til Stevns og Faxe10.4.2018 17:20 | pressemeddelelse
Nu kommer Naturfagsmaraton til Stevns og Faxe. Torsdag den 12. april skal fem lokale skoler fra Stevns og Faxe Kommuner dyste om de bedste opfindelser i Danmarks største konkurrence i naturfag med over 26.000 tilmeldte skoleelever.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter, og finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum