Rekordstor stigning i velgørenhedsgaver
Ikke siden lanceringen for 15 år siden har ’Giv en ged’ været mere populær. Salget af geder, høns, solcellelamper, køkkenhaver og andre gaver til verdens fattigste er mere end fordoblet på fem år.

Rekordmange danskere valgte i 2020 at købe velgørenhedsgaver igennem Folkekirkens Nødhjælps kampagne ’Giv en ged’. I alt blev der købt gaver for 7,3 millioner kroner. Det er det højeste indsamlede beløb siden kampagnens første par år.
”Det er en fantastisk nyhed, som varmer i denne tid. 2020 har været et hårdt år for mange, både ude i verden og herhjemme. Og det her beviser danskernes store næstekærlighed og vilje til at hjælpe andre, også når hverdagen byder på nye udfordringer,” siger generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, Birgitte Qvist-Sørensen.
’Giv en ged’ blev lanceret i 2006 og var den første velgørenhedsgave i Danmark. Kampagnen blev hurtigt en stor succes, og særligt de første par år var nyhedsinteressen stor.
"Jeg tror, det passede godt ind i en tid, hvor mange var blevet lidt trætte af gaveræs og ledte efter andre alternativer,” siger Birgitte Qvist-Sørensen.
Efter et par år begyndte nyhedsinteressen dog af dale og samtidig steg konkurrencen, da flere organisationer fulgte efter med tilbud om gaver til velgørende formål.
Nyt liv i geden
Men i 2014 oplevede Folkekirkens Nødhjælp igen en stigning, og særligt de seneste par år har interessen taget til. Det skyldes blandt andet, at kampagnen ikke længere kun er fokuseret omkring juletid, men også tilbyder gaver i forbindelse med Mors Dag, studenterfester og konfirmationer. Også påsken er blevet højsæson for ’Giv en ged’, og sidste år samlede kampagnen mere end en million kroner ind ved salg af gækkebreve, der samtidig sikrer høns til fattige familier i Malawi og Cambodja.
Folkekirkens Nødhjælp har også introduceret en række klimagaver, en kunstplakat, en mandelgave i form af en marcipanged og en julesweater i samarbejde med den norske strikkeduo Arne og Carlos. Derudover har en række kendte ambassadører været med til at udbrede kendskabet til Folkekirkens Nødhjælps arbejde – både i medierne og på sociale medier.
”Vi har lavet en lang række tiltag, der har gjort en forskel. Men det var aldrig lykkedes at samle så mange penge ind, hvis det ikke var for danskernes store vilje til at hjælpe folk i nød,” siger Birgitte Qvist-Sørensen.
Corona og nye udfordringer
Også i ISOBRO, der er indsamlingsorganisationernes brancheorganisation, oplever de danskernes store engagement for den gode sag.
”Vi er midt i en Corona-tid med udfordringer for bl.a. indsamlingsarrangement, landsindsamling og genbrug, men bag dette mærker vores medlemmer et stort og stærkt forsat engagement, der har betydning for særligt online indsamling,” siger generalsekretær i ISOBRO, Kenneth Kamp Butzbach.
Læs mere på givenged.dk
Hvad er ’Giv en ged’?
Folkekirkens Nødhjælps populære gavekoncept, 'Giv en ged', har eksisteret siden 2006 og er en webshop, hvor man kan købe velgørende gaver som f.eks. en skolebænk, en solcellelampe, en køkkenhave eller – den største bestseller – en ged. Gaverne sikrer hjælp til selvhjælp til fattige familier i blandt andet Malawi.
------------------------------------------------------------------------------------
For yderligere information kontakt:
Christina Pedersen, presserådgiver i Folkekirkens Nødhjælp
M: chpe@dca.dk, T: 28 74 46 69
Nøgleord
Billeder
Information om Folkekirkens Nødhjælp
Folkekirkens Nødhjælp støtter verdens fattigste i deres kamp for et værdigt liv og hjælper mennesker i nød. Vi giver akut nødhjælp i katastroferamte områder og langsigtet udviklingshjælp i fattige egne for at skabe en mere ligeværdig og bæredygtig verden.
Følg pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Folkekirkens Nødhjælp: Rige lande forsømmer klimahjælpen til de fattigste25.1.2021 04:00:00 CET | Pressemeddelelse
I dag starter topmødet om klimatilpasning. Udviklingslandene har kurs mod en klimakatastrofe, som kun kan afværges med hjælp fra de rige lande. Men på trods af de riges landes store ansvar for klimakrisen mangler ¾ af finansieringen til klimatilpasning i udviklingslandene.
Folkekirkens Nødhjælp skal rydde op efter borgerkrigen i Libyen22.12.2020 11:10:30 CET | Pressemeddelelse
En gang var den libyske hovedstad, Tripoli, en lomme af velstand. Efter næsten 10 års borgerkrig er byen udbombet og civilbefolkningen udpint. En permanent våbenhvile har sat en stopper for bombardementerne, og med dansk hjælp skal landminer og ueksploderet ammunition nu fjernes.
Danmarkspremiere på supermarked med bæredygtige varer9.12.2020 15:21:03 CET | Pressemeddelelse
Folkekirkens Nødhjælp står bag nyt butikskoncept, der mikser overskudsfødevarer, tekstil og genbrugsguld. Formålet er at hjælpe forbrugerne, klimaet og verdens fattigste.
Grønne gaver hitter under juletræet3.12.2020 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Danskerne køber velgørende klimagaver til verdens fattigste som aldrig før.
Folkekirkens Nødhjælp skruer op for hjælpen til Etiopien26.11.2020 14:52:20 CET | Pressemeddelelse
Lige nu flygter tusindvis af civile etiopiere til nabolandet Sudan på grund krigshandlinger i Tigray-provinsen. Folkekirkens Nødhjælp støtter den akutte nødhjælpsindsats. Samtidig advarer organisationen om risikoen for, at det internationale samfund mister fokus på fattigdom og flygtninge i resten det store østafrikanske land.
Hilda Heick og Jakob Fauerby laver ged i årets julehit23.11.2020 06:15:00 CET | Pressemeddelelse
”Hvis en ged er alt, jeg får” skal sætte skub i gedesalget til gavn for verdens fattigste.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum