Rekordår for hundeejere: Sådan undgår du de typiske og dyreste hundeskader

Under coronakrisen har rekordmange danskere forelsket sig i en firbenet ven. I 2020 registrerede Dansk Kennelklub i alt 23.742 hunde, og det er en stigning på hele 10 procent sammenlignet med 2019 og den største stigning siden 2008. Selvom det har bragt mange glade stunder i de danske hjem under corona, har det også givet anledning til rynker i panden, når den pjuskede ven er kommet til skade.
I Alm. Brand har man i løbet af 2020 hjulpet flere nye hundeejere, hvis hund er kommet til skade, fortæller Brian Wahl Olsen, skadedirektør i Alm. Brand.
”Generelt har vi brugt flere penge på kæledyrene i 2020, som har fået masser af forkælelse og nærvær, og det er positivt. Men vi så også en stigning i antallet af skader de første måneder efter nedlukningen, hvor flere købte hund,” siger Brian Wahl Olsen.
Det er skader på poterne og halthed, såsom forvridning og forstuvning, der skabte grund til bekymring i foråret 2020, men som viser sig over hele året.
”Der har været mange sager med en flænge i poten eller trædepuden samt forvridninger og korsbåndsskader. Selvom disse skader er hyppige, er de smertefulde for hunden og må ikke negligeres. Som forsikringsselskab står vi altid klar til at hjælpe og anbefaler, at man altid ringer,” siger Brian Wahl Olsen.
Forårsskader
Forårets kommen øger også risikoen for hundeskader, når det gode vejr kommer, og hele familien slippes ud efter en lang vinter.
”Efter en lang og mørk vinter glæder alle sig til at komme ud i det lune forårsvejr, og man bliver måske lidt for overmodig med sin nye bedste ven. Hunden springer glad rundt, og de afrevne negle og korsbåndsskader ses tit, fordi de sidder fast i noget, eller fordi hunden løber rundt i meget ujævnt og stenet terræn,” siger Brian Wahl Olsen.
Hvis man vil være på den sikre side på forårets første lange gåture, er her tre gode råd, så din nye bedste ven forbliver sund og rask:
- Overhold sundhedsbesøg
Din hund skal til regelmæssige besøg hos dyrlægen, så den holder sin optimale vægt. En overvægtig hund har større og flere ledproblemer og risikere at få ledbåndsskader. - Klip neglene
Lange negle risikerer at sidde fast og flække. Hvis neglen først sidder løs, kan der komme skidt og sand op under den, som kan være smertefuldt for hunden. - Hold øje med hvad hunden spiser
Ikke alle er desværre lige gode til at rydde op efter sig selv, og ikke alt mad er godt for hunde. Vær opmærksom på, hvad din hund går og tygger på. Et fremmedlegeme i mavesækken kan ende med en dyr operation.
Hundeforsikring dækker skader, din hund laver på andre personer eller deres ting samt dyrlægeudgifterne, hvis hunden bliver syg eller kommer til skade
Fakta:
Prisen hos dyrlægen afhænger af, hvor i landet man bor, og hvilken dyrlæge man vælger. Der kan være stor forskel på priserne, men de befinder sig ofte inden for dette omfang.
De hyppigste hundeskader
Sprunget korsbånd: 10.000 – 25.000 kr.
Spist fremmedlegeme – fra ca. 1.500 hvis man kan nøjes med induceret opkastmiddel – men op til 25.000 kr. hvis den skal opereres
Afrevet og knækkede negle: 2000 kr. og opefter
Skåret trædepude – pris fra 2.000 kr. og opefter
Maveinfektion – pris fra 1.000 kr. og opefter
De dyreste hundeskader:
Mavedrejning – pris mellem 20.000 og 30.000 kr.
Pyometra/livmoderbetændelse – pris mellem 10.000 og 30.000 kr.
Operation for fremmedlegeme: omkring 25.000 kr.
Korsbåndsoperation: 10.000 – 25.000 kr.
Øjenskader – pris fra 2.500 kr. og opefter
Nøgleord
Kontakter
Jacob Bülow HansenSenior Presserådgiver
Tlf:28942740abjcha@almbrand.dkBilleder
Information om Alm. Brand Forsikring A/S
Alm. Brand er en dansk finansiel koncern, der blev grundlagt tilbage i 1792.
Gennem mere end 200 år har vi hjulpet vores kunder med at afdække deres forsikringsbehov, forebygge skader og været der, når en skade rammer. Vores erfaring gør, at vi ved, hvad der skal til, når det handler om at sikre dig og dine værdier, så du kan føle dig sikker og have ro i maven. Ordentlighed er vigtigt for os. Som kunde kan du være sikker på både ordentlighed og fornuft, når det kommer til priser, fleksibilitet og dækning. Vi mener, det skal være nemt at være kunde hos os, og vi arbejder hele tiden for at kunne tilbyde dig de bedste løsninger, der gør hverdagen nemmere for dig som kunde. Både i dag, i morgen og i fremtiden.
Følg pressemeddelelser fra Alm. Brand Forsikring A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Alm. Brand Forsikring A/S
Flere forsikrer deres dyre cykler7.9.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Danskerne investerer i stigende grad i dyre cykler som gravel- og mountainbikes og racercykler, og det kan blive en dyr fornøjelse, hvis forsikringen ikke følger med. Hos forsikringsselskabet Alm. Brand oplever man en kraftig vækst i antallet af kunder, der vælger at udvide deres cykelforsikring.
Flere danskere går til lægen online31.8.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Online lægehjælp via forsikringen er blevet en fast del af hverdagen for mange af danskere. Ny opgørelse fra forsikringsselskabet Alm. Brand viser stigende brug og høj tilfredshed blandt travle børnefamilier og erhvervsaktive.
Forsikringsselskab advarer: Tusindvis af unge starter studiet uden forsikringer netop som cykeltyverier topper30.8.2025 09:30:15 CEST | Pressemeddelelse
60.000 studerende begynder på studierne i disse dage, og for mange betyder det også, at de flytter hjemmefra for første gang. Alt for mange unge glemmer forsikringerne, og det kan blive en dyr fornøjelse.
Voldsom stigning: Flere danskere forsikrer ejendele mod vand28.8.2025 06:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Ekstreme vejrhændelser og rekordstore mængder nedbør får stadig flere danskere til at sikre deres ejendele mod vand. Nye tal fra forsikringsselskabet Alm. Brand viser, at antallet af kunder med Indboforsikring med dækningen udvidet vand er steget med 200 pct. fra 2021 til 2025.
Maven ødelægger flest danskeres ferie21.8.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Sommerferien blev alt andet end problemfri for tusindvis af danskere. Nye tal fra SOS International og forsikringsselskabet Alm. Brand viser, at mere end 5.700 danskere i juni og juli fik akut brug for hjælp i udlandet. Travleste uge var uge 29, hvor knap 1.200 danskere måtte have assistance.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum