Rekord i kærlighed: Aldrig før er så mange blevet viet i København
2022 blev rekordår målt på antallet af borgerlige vielser i Københavns Kommune. Næsten 15.000 mennesker gav i år hinanden deres helt store ”ja!” i hovedstaden.

Målt på antallet af vielser har der aldrig før været så mange amoriner i den københavnske luft som i år. Til og med december er der foretaget 7.484 borgerlige vielser i år i hovedstaden.
Ud af de 7.484 vielser er 497 vielser foretaget i forbindelse med ’Vie i det fri’ og hele 268 vielser under konceptet ’Book en foged’. Det er rekordmange – og for konceptet ’Book en foged’ er der ligefrem tale om en fordobling.
Vielserne i det fri er vielser, hvor par giver hinanden deres helt store ”ja!” ved en intim og mindeværdig ceremoni under åben himmel eller på særlige steder i byen, som hovedstadens ikoniske og spektakulære seværdigheder danner rammen om. I 2022 har vielserne i det fri bl.a. fundet sted til Copenhagen Light Festival, på Nordre Toldbod, i Mærsk Tårnet og på Glyptoteket.
Booker man en foged, kan man få en giftefoged ud for at forestå en vielse på et tid og sted, man helt selv har valgt og på den måde få lige præcis den bryllupsdag, man drømmer om; på en strand, en færge eller et tredje sted.
Mens der i år er foretaget 7.484 borgerlige vielser i København, blev der sidste år afholdt 6.091 borgerlige vielser. Inden det lød rekorden fra år 2019 på 6.679 borgerlige vielser i 2019.
Fakta:
- I år 2022 er der foretaget 7.484 borgerlige vielser i København. Det er rekordmange.
- I år 2021 blev der foretaget 6.091 borgerlige vielser.
- Man kan læse mere om mulighederne for at blive viet i Københavns Kommune her: Bliv gift i Københavns Kommune | Københavns Kommunes hjemmeside (kk.dk)
- Drømmer man om en vielse i det fri, kan man læse om mulighederne her: "Vie i det fri" | I DO CPH (kk.dk)
- Ønsker man derimod at blive viet på et helt selvvalgt sted, kan man booke en giftefoged til formålet: Book en giftefoged | I DO CPH (kk.dk)
Kontakter
Spørgsmål kan rettes til Kultur- og Fritidsforvaltningens pressetelefon: 33 66 23 45
Billeder

Information om Københavns Kommune Kultur- og Fritidsforvaltningen
Rådhuspladsen 1
1599 København V
+45 33 66 33 66https://www.kk.dk/kff
Kultur- og Fritidsforvaltningen i Københavns Kommunes fornemmeste opgave er at samarbejde med københavnerne om at skabe en by, der lever og udvikler sig.
Følg pressemeddelelser fra Københavns Kommune Kultur- og Fritidsforvaltningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Kommune Kultur- og Fritidsforvaltningen
Flere arealer på vej til streetsport i København18.1.2023 15:14:58 CET | Pressemeddelelse
En let adgang til bevægelse kan være med til at aktivere børn og unge uden for foreningslivet og få dem med i et fællesskab. Derfor er der flere arealer på vej til streetsport i hovedstaden, oplyser Kultur- og Fritidsudvalget i Københavns Kommune.
Ny særudstilling i normalt skjulte rum giver unikt indblik i tilblivelsen af Københavns Rådhus17.1.2023 10:34:02 CET | Pressemeddelelse
I anledning af, at København i 2023 er udnævnt til ”World Capital of Architecture”, sætter Københavns Kommune fokus på rådhuset med en ny udstilling om bygningens tilblivelse og arkitekten bag, Martin Nyrop.
Københavnske politikere sikrer ekstra kulturaktiviteter for familier og sårbare mellem jul og nytår21.12.2022 13:54:04 CET | Pressemeddelelse
Der iværksættes ekstra kulturaktiviteter for 200.000 kroner for familier og sårbare mellem jul og nytår. Det sker på fire udvalgte faciliteter i Kultur- og Fritidsforvaltningen, har et enigt Kultur- og Fritidsudvalg netop besluttet.
Nattelivspuljen: Har du en idé, der kan udvikle Københavns natteliv?14.12.2022 10:36:17 CET | Pressemeddelelse
Nu kan du og din forening igen søge midler fra Københavns Kommunes Nattelivspulje. Puljen giver midler til projekter, der kan udvikle nattelivet i København - til gavn for både gæster og naboer til nattelivet. Ansøgningsfristen er mandag den 16. januar 2023.
Parkour, dans og e-sport: Nu er programmerne til julens FerieCamps klar13.12.2022 13:33:55 CET | Pressemeddelelse
Juleferien byder på masser af aktiviteter for alle børn og unge i København, når FerieCamp for sidste gang i 2022 åbner dørene for sjov og leg over hele byen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum