Rejse-agenter får bedre muligheder i kampen for Rønne-Sassnitz
Når Bornholmslinjen omkring september offentliggør sejlplanerne for færgerne til Bornholm, er det typisk en plan, som rækker et år frem i tiden. Men da tyskere planlægger deres rejser i meget god tid, har det været svært for både de danske og tyske rejsearrangører at sælge grupperejser og pakkerejser til Bornholm via Rønne-Sassnitz.
”Derfor er vi allerede nu klar med en sejlplan for 2021, så alle rejse-agenter har de bedste betingelser for at kunne sælge ture til de tyskere, som gerne vil kende deres ferieplaner langt frem i tiden”, siger Bornholmslinjens kommercielle direktør, Jesper Skovgaard.
Sejlplanerne er nu lagt i hænderne på de bornholmske rejsearrangører samt et helt nyt korps af tyske rejse-agenter, som ser et stort potentiale i Bornholm på alle tider af året.
”Vi vil rigtigt gerne være med til at udvikle det tyske marked. Derfor har vi været på turné i Tyskland for at finde nye samarbejdspartnere, som tror på Bornholm, hvis de kan arbejde langsigtet med rejserne”, siger Jesper Skovgaard.
Han håber, at samarbejdet med de bornholmske og tyske agenter kombineret med en fælles markedsføringsindsats fra hele turisterhvervet på Bornholm, vil have den ønskede effekt.
”Som færgeselskab kan vi ikke løfte opgaven alene. Hele Bornholm skal kaste sig ind i kampen”, slutter Jesper Skovgaard.
Kontakter
Jesper MaackPR- og kommunikationschef
Tlf:20196215jma@molslinjen.dkBilleder
Information om Molslinjen A/S
Følg pressemeddelelser fra Molslinjen A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Molslinjen A/S
Ny færgesang til Bornholmslinjen27.6.2025 10:02:27 CEST | Pressemeddelelse
Det skabte stor opstandelse, da Molslinjens rute på Kattegat for nylig erstattede den gamle, klassiske Kombardo-sang med en ny. Nu kommer den nye sang til Bornholmslinjen i en særlig bornholmerudgave.
Rekordmange med færgerne i ugen med Folkemøde på Bornholm24.6.2025 14:06:26 CEST | Pressemeddelelse
Ugen med Folkemødet trak rekordmange passagerer med Bornholmslinjens færger. Det viser rederiets opgørelse over biler og passagerer på Rønne-Ystad og Rønne-Køge for hele uge 24 i år.
Lydbølgerne skal gå mindre højt på de danske færger19.6.2025 09:01:31 CEST | Pressemeddelelse
Lydbølgerne skal sænke sig på de danske færger. Derfor går rederier og arbejdstagerforeninger nu sammen om en kampagne, som skal få passagerer og færgernes besætninger til at tale pænt til hinanden.
Molslinjens nyeste elfærge i drift14.6.2025 11:54:05 CEST | Pressemeddelelse
Molslinjens nyeste elfærge, ’Nerthus’, har bestået alle test og syn, og færgen er således af myndighederne godkendt til sejlads på ruten fra Ballen på Samsø til Kalundborg på Sjælland. Færgen sejler sin første tur fra Kalundborg klokken 07.45 på mandag den 16. juni 2025.
Molslinjens nye elfærge sejlede i havn i Kalundborg i morges3.6.2025 10:53:18 CEST | Pressemeddelelse
Molslinjens elfærge, Nerthus, afsluttede i dag en næsten tre uger lang hjemsejlads fra værftet i Tyrkiet. I skønt dansk sommervejr lagde færgen til kaj i Kalundborg, hvor et intenst program nu begynder for at få færgen klar til drift den 16. juni.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum