Regionsrådet vedtager 8-punktsplan for kræftområdet
23.8.2021 19:49:37 CEST | Region Sjælland | Pressemeddelelse
Regionsrådet har netop vedtaget en plan med otte punkter i kampen mod kræften.
- Vi har nu en samlet kræftplan, der ser på hele patientens forløb gennem en kræftsygdom. Planen skal munde ud i, at patienterne skal hurtigere gennem kræftpakkerne. Alle skal derfor arbejde sammen om, at vi blive bedre og hurtigere til at opdage, undersøge og behandle kræft, siger regionsrådsformand Heino Knudsen.
Det betyder, at der skal tages tidligt fat. Borgerne skal opfordres til at gå til læge, hvis de oplever kendte tegn på kræft, og til at tage imod tilbuddene om screeninger for kræft. Borgerne i Region Sjælland kommer senere til lægen med symptomer, end borgere i andre regioner. Det betyder, at patienterne tit er mere syge og dermed sværere at helbrede.
- Vi skal også bekæmpe uligheden i kræft-overlevelsen, hvor forskningen viser en klar forskel på de kortuddannede og de veluddannede. Alle kræftpatienter skal have lige gode muligheder for at overleve deres sygdom. Det skal blandt andet ske ved at målrette behandlingen til den enkelte patient. Jeg ser et stort potentiale i udviklingen af det, man kalder ”personlig medicin”, siger Heino Knudsen.
Der skal også øget fokus på senfølger og palliation, som er den lindrende behandling af døende.
Ekstra millioner til kræft i 2021
De første skridt kan tages allerede i efteråret. Regionsrådet har samtidigt prioriteret op til 10 ekstra millioner kroner til at styrke kræftområdet i 2021.
- Den største udfordring, vi har, er desværre mangel på speciallæger og andre nøglepersoner. Her er intet quick-fix, da det gælder overalt i landet. Men det skal ikke forhindre os i at stile højt, og vi stopper ikke, før vi er i mål, siger Heino Knudsen.
8-punktsplan for kræftområdet er en dynamisk plan, hvor indsatserne konkretiseres og udvikles løbende, og nye kan komme til.
De otte punkter i planen for kræftområdet i Region Sjælland:
- Målopfyldelse på kræftpakker skal forbedres
- Patientrettigheder om maksimale ventetider på kræftområdet skal overholdes
- Borgerne skal opfordres til at gå tidligere til læge, hvis de oplever symptomer
- Screeningsinterval ved screening for brystkræft skal overholdes
- Der skal være højere deltagelse i screeningsprogrammer
- Social ulighed i kræftoverlevelse skal mindskes
- Senfølger og palliation på kræftområdet skal have særligt fokus
- Personlig Medicin udvikles og implementeres
Kontakter
Heino KnudsenRegionsrådsformand
Tlf:51 14 54 96heikn@regionsjaelland.dkInformation om Region Sjælland
Følg pressemeddelelser fra Region Sjælland
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Region Sjælland
Særlig indsats sikrer 91 læger og 47 sygeplejersker til Region Sjællands hospitaler17.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En målrettet indsats for at rekruttere flere læger og sygeplejersker har givet gode resultater på Region Sjællands hospitaler. De nye medarbejdere skal styrke de faglige miljøer, mindske behovet for dyre vikarløsninger og give patienterne bedre mulighed for at få behandling tættere på hjemmet. Indsatserne bliver nu ført videre i Region Østdanmark.
Ventelisterne falder markant i Region Sjælland – nu skal 51,6 millioner kroner få dem endnu længere ned16.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ventetiderne på Region Sjællands hospitaler er faldet markant siden januar 2025. Nu afsætter politikerne 51,6 mio. kr. til at få endnu flere patienter hurtigere gennem behandling. Pengene skal blandt andet gå til øjenbehandling, ortopædkirurgi samt øre-, næse- og halsområdet.
Ny indsats skal styrke hjælpen til gravide familier i sårbare situationer i Region Sjælland11.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Stress- og konflikthåndtering, tættere samarbejde med kommunerne og mere støtte og hjælp til gravide er blandt de tilbud, der nu udbredes til alle regionens fødesteder med støtte fra Østifterne.
Åbent Hospital 2026: Besøg Ambulancebasen i Køge26.8.2026 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Søndag 6. september kl. 10-13 har alle chancen for at besøge Ambulancebasen i Køge. Kom og se en ambulance på nært hold, hør om livet som ambulanceredder og få inspiration til en karriere i akutberedskabet.
Åbent Hospital 2026: Masser af oplevelser på Holbæk Sygehus26.8.2026 09:20:00 CEST | Pressemeddelelse
Holbæk Sygehus inviterer søndag 6. september kl. 11-14 til Åbent Hospital 2026 med rundvisninger og oplevelser for hele familien.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
