Regionsrådet har afsat 30 mio. kroner til en ”vinterpakke”
9.11.2021 12:48:21 CET | Region Hovedstaden | Pressemeddelelse
Regionsrådet drøftede og gav input til den plan for rekruttering og fastholdelse med særligt fokus på sygeplejersker, jordemødre, læger, bioanalytikere og social- og sundhedsassistenter for hele regionen, der skal vedtages i det nye år.
Politikerne vedtog samtidig en ”vinterpakke” på 30 mio. kroner, som skal understøtte en god jobstart for nyuddannede, mere retfærdig fordeling af vagtarbejdet, inddragelse af nye faggrupper til at løse nye sundhedsopgaver og brug af velfærdsteknologi og digitale løsninger.
”Jeg er meget glad for, at vi i regionsrådet er enige om, at det lige og nu haster med at finde de gode løsninger. Manglen på sundhedsfagligt personale er en af de største udfordringer i hverdagen på regionens hospitaler. De 30 mio. kroner, som vi nu sender ud til hospitalerne skal bruges til at hjælpe med at tage presset på de mest trængte afdelinger,” siger regionsrådsformand Lars Gaardhøj (S).
Han erkender, at det langt fra rækker til at løse de problemer hele sundhedsvæsenet står i med mangel på medarbejdere.
”Vi giver bl.a. hospitalerne bedre mulighed for at honorere medarbejdere for en ekstra indsats eller gøre særligt belastede områder mere attraktive med et tillæg. Og det er vigtigt, at pengene straks kommer ud og virker – og at hospitalernes medarbejderudvalg inddrages i prioriteringen,” siger Lars Gaardhøj.
Plan for rekruttering på længere sigt
På det ekstraordinære møde i regionsrådet blev politikerne desuden præsenteret for den oversigt over de mange igangværende tiltag for rekruttering og fastholdelse, som Center for HR og Uddannelse har udarbejdet. Der arbejdes med problemstillingen fra mange forskellige vinkler på regionens hospitaler og virksomheder. Der er et stort potentiale i at se nærmere på fastholdelse. Derudover er nytænkning nødvendig, hvis regionen skal løse udfordringerne med manglende sundhedsfaglig arbejdskraft i de kommende år.
”De 30 mio. kroner skal ud og arbejde på den korte bane, og så skal det nyvalgte regionsråd straks i det nye år vedtage en plan, som skal styrke rekruttering og fastholdelse på længere sigt. Det bliver en udfordring, som vi kommer til at have fokus på i lang tid fremover,” siger Lars Gaardhøj.
Yderligere info via Region Hovedstadens presse på 7020 95 88 eller presse@regionh.dk
Information om Region Hovedstaden
Følg pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Nye babylancer styrker behandlingen af kritisk syge børn under transport20.5.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
To nye specialdesignede babylancer bliver nu taget i brug. De skal styrke behandlingen af kritisk syge nyfødte og mindre børn og samtidig skabe bedre rammer for både børn, sundhedspersonale og forældre allerede under transporten.
10 mio. skal bane vejen for flere udenlandske sygeplejersker i sundhedsvæsenet13.5.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Regionsrådet i Region Hovedstaden har sat 10 mio. kr. af til at ansætte flere udenlandske sygeplejersker i evalueringsansættelser på hospitalerne.
Bornholmerne får psykiatrisk akutmodtagelse11.5.2026 11:33:34 CEST | Pressemeddelelse
En ny psykiatrisk akutmodtagelse på Bornholm skal give bornholmere hurtigere adgang til akut, psykiatrisk hjælp i trygge rammer tæt på Bornholms Hospital.
Budgettet skrider endnu en gang på Nyt Hospital Nordsjælland22.4.2026 14:45:51 CEST | Pressemeddelelse
Forretningsudvalget i Region Hovedstaden er blevet bedt om at godkende et nyt budget for Nyt Hospital Nordsjælland på ca. 11 mia. kr. Det er 3 mia. kr. over det nuværende budget – og 2 mia. kr. mere, end politikerne blev varslet om i sommeren 2025. Forretningsudvalget skal også godkende en plan for finansiering gennem et lån, som afbetales indenfor Region Hovedstadens økonomi.
Nye mobile laboratorier klar til kamp mod forurenet grundvand21.4.2026 08:00:58 CEST | Pressemeddelelse
To nye mobile laboratorie gør det muligt at teste forurenet jord og grundvand direkte på en forurenet grund. Det giver mere præcise prøvesvar og regionen sparer samtidig både tid og penge ved at undgå dyre tests i udlandet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
