Region Hovedstaden: 2021 bliver et fantastisk sportsår med både Tour og EM
7.5.2020 20:12:53 CEST | Region Hovedstaden | Pressemeddelelse
Københavns Kommune har netop offentliggjort, at både EM i fodbold og Tour de France afvikles i København i sommeren 2021.
Det glæder regionsrådsformanden, som tidligere på ugen sendte et brev til Københavns overborgmester Frank Jensen, hvori hun opfordrede til, at parterne kunne blive enige.
- Borgerne i Hovedstaden har fortjent både cykel- og fodboldfest oven på et 2020, hvor mange kultur-og sportsbegivenheder er blevet aflyst som følge af Covid-19 udbruddet. Derudover er der store turisme- og reklamemæssige effekter forbundet med afholdelsen, som jeg som regionsrådsformand ikke kan undervurdere betydningen af, siger Sophie Hæstorp Andersen.
Regionen fastholdt støtte til DBU
Selv om det europæiske fodboldforbund UEFA den 17. marts valgte at udskyde EM i fodbold i 2020 til 2021, fastholdt Region Hovedstaden sin støtte til Host City delen af EM i fodbold i København med 3,9 mio. kroner.
Tilbage i 2017 besluttede regionsrådet at støtte Host City delen af EM i fodbold i København med 3,9 mio. kroner. Det var planlagt, at fire kampe skulle være spillet i Parken til sommer.
Men på grund af udskydelsen til 2021 anmodede DBU Region Hovedstaden om at fastholde støtten og overføre aftalen til 2021 på samme vilkår. Derfor tilkendegav Region Hovedstaden allerede i foråret overfor DBU, at regionen ville fastholde sin økonomiske opbakning til EM i fodbold, såfremt det var muligt af afholde EM i 2021.
Folkesundhed, kultur og økonomi får et løft
Regionsrådet har støttet de to megabegivenheder med forskellige beløb.
Tour de France støttes med 8 mio. kroner. Mens regionsrådet støtter EM i fodbold med 3,9 mio. kroner.
Begge events forventes at bidrage til et mangfoldigt og varieret kulturtilbud i hovedstaden samt medføre et økonomisk boost, der kan komme borgere og virksomheder til gavn.
Det forventes, at afholdelsen af EM og Tour de France i Danmark vil tiltrække et stort publikum til hovedstadsregionen, ligesom det forventes at medføre en øget turismeøkonomisk omsætning.
Regionsrådsformand Sophie Hæstorp Andersen siger:
- De to megabegivenheder er en vigtig løftestang for hovedstadens økonomi, ingen tvivl om det. Derfor er det glædeligt, at der er faldet en aftale på plads, som giver hovedstaden en helt unik position med adkomst til tv-skærme verden over. Men vigtigst gavner det vores folkesundhed og velvære at være sammen om sporten, ikke bare i vores egen cykelregion, men i hele cykel- og fodboldnationen, som trænger til at gå lysere tider i møde og samles til folkefest. Vi ser frem til at trække i både gule og røde trøjer i København næste år.
Regionsrådsformand Sophie Hæstorp Andersen kan kontaktes via pressetelefonen på 7020 9588
Information om Region Hovedstaden
Følg pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Nye babylancer styrker behandlingen af kritisk syge børn under transport20.5.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
To nye specialdesignede babylancer bliver nu taget i brug. De skal styrke behandlingen af kritisk syge nyfødte og mindre børn og samtidig skabe bedre rammer for både børn, sundhedspersonale og forældre allerede under transporten.
10 mio. skal bane vejen for flere udenlandske sygeplejersker i sundhedsvæsenet13.5.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Regionsrådet i Region Hovedstaden har sat 10 mio. kr. af til at ansætte flere udenlandske sygeplejersker i evalueringsansættelser på hospitalerne.
Bornholmerne får psykiatrisk akutmodtagelse11.5.2026 11:33:34 CEST | Pressemeddelelse
En ny psykiatrisk akutmodtagelse på Bornholm skal give bornholmere hurtigere adgang til akut, psykiatrisk hjælp i trygge rammer tæt på Bornholms Hospital.
Budgettet skrider endnu en gang på Nyt Hospital Nordsjælland22.4.2026 14:45:51 CEST | Pressemeddelelse
Forretningsudvalget i Region Hovedstaden er blevet bedt om at godkende et nyt budget for Nyt Hospital Nordsjælland på ca. 11 mia. kr. Det er 3 mia. kr. over det nuværende budget – og 2 mia. kr. mere, end politikerne blev varslet om i sommeren 2025. Forretningsudvalget skal også godkende en plan for finansiering gennem et lån, som afbetales indenfor Region Hovedstadens økonomi.
Nye mobile laboratorier klar til kamp mod forurenet grundvand21.4.2026 08:00:58 CEST | Pressemeddelelse
To nye mobile laboratorie gør det muligt at teste forurenet jord og grundvand direkte på en forurenet grund. Det giver mere præcise prøvesvar og regionen sparer samtidig både tid og penge ved at undgå dyre tests i udlandet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
